Breslau 500 Race zamiast Baja Deutschland – umarł król, niech żyje król

Zlokalizowana pod Lipskiem kopalnia odkrywkowa przez wiele lat (w sumie 10) z otwartymi ramionami witała europejskich off-roaderów, którzy na jej terenie – nikomu nie przeszkadzając i nie niszcząc przyrody – rywalizowali w ramach takich rajdów jak Baja Saxonia, Baja 300, Baja Deutschland czy wreszcie Breslau Poland. Niestety właśnie doczekaliśmy się kresu terenowej enklawy w środku Europy, której właściciele odmówili gościny przygotowywanym już zawodom Baja Deutschland 2018. Dla rozczarowanych zawodników mamy pocieszenie – w ramach tegorocznej edycji Breslau Rally Poland odbędzie trzydniowy rajd Breslau 500 Race.

ZOBACZ TAKŻE: Baja Deutschland 2014 – błoto po kolana | Alexander Kovatchev szefem Rajdu Breslau Baja 300 Mitteldeutschland 2013 – przeprawowe cross-country O Wilku mowa. Nowy projekt Wojtka Tolaka | Baja 300 Mitteldeutschland 2012 - veni, vidi, vici! Raport Kamela Umarła Baja Saxonia, niech żyje Baja 300! 

Powód zakończenia współpracy off-roaderów i górników jest prozaiczny – kopalnia rozszerza produkcję, co powoduje konieczność położenia nowych linii wodociągowych, elektrycznych i transportowych, które przecinają planowaną trasę zawodów. Co więcej, prace w terenie mają być kontynuowane również w weekendy, uniemożliwiając tym samym działania osób postronnych.

Organizatorzy rajdu Baja Deutschland, którzy na listach startowych gościli nierzadko nawet 300 maszyn, z żalem musieli ogłosić koniec swojej imprezy. Tych, którzy czują się zawiedzeni, możemy jednak pocieszyć. Z końcem czerwca, w pierwszy weekend rajdu Breslau Poland, równolegle odbędą się zawody Breslau 500 Race, w których nacisk postawiony będzie na ściganie się w terenie. Wkrótce ma pojawić się więcej informacji. Do zobaczenia na starcie!

MM