Drezno-Wrocław 2014 – zapisy ruszyły!

Gdy po raz pierwszy, przed 10 laty miałem okazję z bliska obserwować zmagania zawodników na rajdzie Drezno-Wrocław, nie mogłem wyjść ze zdziwienia, że w tak ciekawych i trudnych zawodach, rozgrywanych na dodatek na terenie Polski, nasz kraj reprezentują tylko 3 załogi. W następnych latach było jednak coraz lepiej...

Polaków na starcie przybywało, aż wreszcie doczekaliśmy się czasów, gdy do walki stawało nawet kilkadziesiąt naszych załóg, które zaczęły w rajdzie seryjnie wygrywać, dosłownie miażdżąc resztę Europy. Po okresie boomu zainteresowanie rajdem gwałtownie w Polsce spadło i w zeszłym roku do rywalizacji w kategorii samochodów nie zgłosiła się ani jedna nasza załoga, a honoru polskich off-roaderów bronili jedynie quadowcy (oczywiście znów wygrywając). A jak będzie w tym roku? Zmienił się organizator, rywalizacja została podzielona na dwie klasy, przesunął się lekko termin zawodów...

Nowością jest nieco odmienny niż zazwyczaj czas rozgrywki, która zamiast na przełomie czerwca i lipca (jak nakazywałaby tradycja) odbędzie się w dniach 12-17 lipca 2014. Rejestracja zgłoszeń już ruszyła, a jej definitywne zamknięcie nastąpi 1 lipca.

W tym roku start rajdu będzie miał miejsce na terenie Niemiec (tym razem prologu nie będzie), skąd zawodnicy przejadą przez poligony w Żaganiu i Bornym Sulinowie, by ostatecznie zakończyć rywalizację w Drawsku Pomorskim. Alexander Kovatchev, który od roku jest nowym szefem „Drezna”, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom off-roaderów, na start zaprasza zarówno off-roaderów przeprawowych, jak i szybkich, którzy będą ścigali się w osobnych klasach: Extreme i Cross-Country.

Klasa „Extreme” to stare, dobre „Drezno” - z wodnymi przeprawami, walką w błocie i na poligonach. Bez wyciągarki i blokad nie macie czego tu szukać. Kto woli jednak szybszą jazdę, po długich i „zakręconych” oesach z wymagającą nawigacją, i bez „moczenia się” w wodzie powinien zapisać się do „Cross-Country”.

Podział pojazdów pozostał tradycyjny – w każdej z klas (a więc i extrem, i cross-country) nagrody przyznawane będą w kategoriach: enduro, quady, UTV, samochody do 3,5 t, ciężarówki do 7,5 t i ciężarówki powyżej 7,5 t. By jednak klasyfikacja w danej kategorii była możliwa, musi być w niej zarejestrowanych przynajmniej 7 pojazdów. Dodatkowo przed rozpoczęciem rajdu 3 do 5 pojazdów z tej samej kategorii może utworzyć team, która będzie rywalizować o zwycięstwo drużynowe. Ostateczny termin rejestracji drużyn to 12 lipca 2014, godzina 10:00.

DW2014_oplaty
DW2014_oplaty_serwis

Przed 31 marca zawodnicy i członkowie zespołów serwisowych mogą dokonać rejestracji po obniżonych stawkach i skorzystać ze zniżki za wczesną rezerwację. Pełna opłata wpisowego musi zostać uiszczona w podanych niżej terminach. Decydować będzie data zaksięgowania płatności na naszym rachunku. Lista uczestników opublikowana jest na stronie internetowej www.rallye-breslau.com i będzie regularnie aktualizowana.

Przydział numerów startowych na rajd Breslau odbywa się na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”. Spóźnione płatności skutkować będą wyższymi numerami startowymi. Trzy pierwsze numery startowe w Klasie Extreme dla wszystkich kategorii Breslau Poland 2014 zarezerwowane będą dla zwycięzców ubiegłorocznej edycji rajdu. Kolejność startowa dla Etapu 1, Odcinka Specjalnego 1 będzie ustalona zgodnie z rosnącą kolejnością numerów startowych. Kolejność startowa dla Etapu dnia następnego ustalona będzie według rankingu z poprzedniego Etapu.

Polskie „Drezno” to tylko jedna z dwóch propozycji Alexandra Kovatcheva – drugą jest jego własne „dziecko”, czyli bałkańskie „Drezno”, zwane również BALKAN BRESLAU. Rajd odbędzie się na terenie Bułgarii w dniach 20-27 września 2014 (data zamknięcia rejestracji 12 września 2014). W tych zawodach w klasie Extreme rywalizować będą wyłącznie załogi samochodów, natomiast klasa Cross-country jest otwarta dla wszystkich chętnych (przewidziane kategorie to: Enduro, Quady, Samochody do 3,5 t I – po raz pierwszy na “Balkan” - cięzarówki do 7,5 t). Opłaty startowe są nieco niższe niż na klasycznym “Dreźnie”:

Balkan2014_oplaty

Balkan2014_oplaty_serwis