Finał Breslau Poland 2014 – cierpliwość wynagradza

W ubiegłym roku “Breslau” nie cieszyło się wielką popularnością wśród polskich off-roaderów. W rajdzie wystartowali jedynie zawodnicy startujący na quadach i... naturalnie wygrali. W tym roku na starcie było dużo więcej Polaków, dzięki czemu możemy obecnie celebrować... jeszcze większą liczbę zwycięstw! Robert Kufel i Dominik Samosiuk rzutem na taśmę wygrali nowym Gratem 3 klasę cross-country samochodów. Piotr Krasuski okazał się najlepszym motocyklistą cross-country, a Remigiusz Kusy „tradycyjnie” zwyciężył klasę Quad Extreme.

Ponadto na podium rajdu w swoich klasach stanęli: Maciej Markiewicz i Andrzej Pieron (Quad Extreme), Marcin Biadała i Maciej Radomski (samochody Extreme) oraz Grzesiek Ostaszewski, Roman Flandera i Marcin Smetek, którzy przez cały rajd toczyli pojedynek ze słynnym Alesem Lopraisem.

Przedostatni, piątkowy etap, którego start odwlekł się aż do godziny 16, stał się dla zawodników niezapowiedzianym maratonem (na przykład załoga Wilka pokonała aż 296 km!). Dyrektor rajdu, Alexander Kovatchev zaryzykował, decydując o nieskracaniu trasy i – jak się okazało – trafił w dziesiątkę. Atrakcyjna, bardzo długa trasa była tym, na co wszyscy czekali. I nikomu nie przeszkadzał fakt, że w trakcie walki zaszło słońce, a niektórzy doczekali się nawet jego wschodu – ostatni rajdowcy finiszowali o 4 nad ranem!

Finałowy, sobotni etap rajdu zadedykowany został zmarłemu w ubiegłym roku Klausowi Leihenerowi – wieloletniemu dyrektorowi rajdu. Dla zwycięzców rywalizacji w ostatnim zawodów przewidziane zostały specjalne wyróżnienia. Etap liczył 107 kilometrów + 15 kilometrów dojazdówki; pierwsi zawodnicy na trasę wyruszyli przed godziną 11.

Poligon w Drawsku Pomorskim w swoim menu ma niemal każdy rodzaj nawierzchni i pełną kartę przeszkód terenowych. Składniki te ułożone umiejętnie przez off-roadowych masterchefów tworzą wyśmienite danie – taki był właśnie ostatni etap rajdu. Wielu długo jeszcze wspominać będzie jego smak – zwłaszcza ci, którzy korzystając z ostatniej szansy, poprawili swoje miejsce w klasyfikacji.

Robert i Dominik po przedostatnim etapie mieli blisko 20 minut straty do szybkiej bułgarskiej załogi Cenkov / Marinov jadącej Antarą CC. Graty nie lubią jednak przegrywać – nowe auto zespołu 4xDrive pokonało ostatnim etap o 21 minut szybciej od rywala i ostatecznie przegoniło go w klasyfikacji o 52 sekundy (!!!), pozwalając Polakom powtórnie świętować swój sukces na „Breslau”. Podobnego wyczynu dokonał „Remi” Kusy, który odrobił 20 sekund starty do Macieja Markiewicza i awansował na pierwsze miejsce w swojej klasie. Na finałowym etapie prowadzenia nie pozwolił sobie odebrać Piotr Krasuski, który przez cały tydzień toczył zacięty bój z Austriakiem Beatem Juenem. Sztuka ta nie powiodła się niestety Marcinowi Biadale i Maćkowi Radomskiemu, którzy w wyniku pechowego skoku w sobotę przyjechali na metę kilkadziesiąt minut za rywalami i spadli z pierwszego na trzecie miejsce w klasie.

Organizatorzy tegorocznego Breslau nie mieli łatwo. Tuż przed planowym rozpoczęciem rajdu zmuszeni byli przesunąć jego start o kilkaset kilometrów – z Żagania do Drawska. Później toczyli wojnę z polską armią, która przez dwa dni blokowała dostęp do poligonu, uniemożliwiając dokończenie czwartkowego etapu i odwlekając start piątkowych zmagań. Na dodatek przez cały tydzień w północno-zachodniej Polsce panowały niemal tropikalne upały, a burze i chwilowe deszcze bynajmniej nie przynosiły ulgi. Pod koniec tygodnia, gdy nad rajdem wisiało widmo jego odwołania, część załóg spakowała maszyny i ruszała w drogę powrotną (nota bene zapominając o wyłączeniu GPS-ów). Dziś mogą żałować, bo dwa ostatnie dni wynagrodziły długie godziny oczekiwania. Na mecie rajdu zawodnicy nie szczędzili organizatorom słów pochwały. Jak widać, cierpliwość popłaca.

Text: Arek Kwiecień, foto: Paolo Baraldi / Breslau Rallye, Nick Dolz / Marathonrally.com