Wystartował Balkan Offroad Rallye 2016

120 ekip wyruszyło w sobotę spod katedry Aleksandra Newskiego w Sofii na trasę rajdu Balkan Offroad Rallye – najdłuższego maratonu off-rodowego w Europie. Na starcie zawodów stawiły się cztery załogi złożone z naszych reprezentantów, w tym między innymi aktualni mistrzowie Polski w rajdach terenowych – Paweł Molgo i Janusz Jandrowicz, którzy na pierwszym etapie zajęli 3. miejsce w klasie cross-country. Jeszcze lepiej zawody rozpoczęli Zbigniew Popielarczyk i Daniel Potocki, którzy są wiceliderami klasy extreme.

techcheck 3822W pierwszym dniu rajdu zawodnicy pokonali etap o długości 263 kilometrów, w tym dwa oesy: 28- i 45-kilometrowy. I już na starcie okazało się, że rajd amatorski różni się od zawodów organizowanych pod auspicjami federacji FIA, do których przywykli Polacy. – Na zawody zapisaliśmy się „rzutem na taśmę”  jako jedna z ostatnich ekip i niespodziewanie dla nas... jako jedna z ostatnich ruszyliśmy do walki na oesie – opowiada Paweł Molgo. – Musieliśmy więc zmagać się z dużą liczbą o wiele wolniejszych załóg, które wystartowały przed nami i nie zawsze pozwalały się łatwo wyprzedzić. Jedna z nich – mimo trąbienia i migania światłami – blokowała nas przez blisko 10 kilometrów. Trochę szkoda, że organizator nie pomyślał o rozegraniu prologu czy rozstawieniu szybszych i wolniejszych samochodów.  Ale nie mam do nikogo pretensji. Wiem, że na rajdach amatorskich panują inne realia i obowiązują niestandardowe regulaminy, które musimy dopiero poznać. W następnych dniach będziemy starali się przebijać do przodu, by móc nawiązać walkę z najmocniejszymi.

Mimo konieczności wyprzedzania maruderów Paweł Molgo i Janusz Jandrowicz, którzy są dwukrotnymi mistrzami Polski RMPST, na mecie pierwszego etapu uzyskali bardzo dobry, 3. czas w grupie aut cross-country.  Do liderów tracą tylko 1,5 minuty (dwie załogi, które były szybsze od Polaków ukarane zostały 5-minutowymi karamia za ominięcie WP). Adam Bomba i Michał Bomba14292417 1080631508638929 4497824536002976961 n plasują się na 17. miejscu (ze stratą ponad 15 min. - oni także ominęli obowiązkowy WP), a Paweł Oleszczak i Andrzej Wieczorek, którzy niestety nie zaliczyli drugiego oesu - na 25. W grupie aut ekstremalnych zmagania w maratonie znakomicie rozpoczęli Zbigniew Popielarczyk i Daniel Potocki, którzy po pierwszym etapie zajmują pozycję wiceliderów rajdu.    

W kolejnych dniach rajdu zawodnicy przejadą z zachodu na wschód Bułgarii, pokonując w tym czasie ponad 2500 kilometrów w terenie podzielonych na osiem etapów. Ich celem będzie miasto Shkorpilovtci położone nad Morzem Czarnym. Startujące załogi podzielone zostały na klasy extreme i cross-country. Dla pierwszych przygotowane zostały przeszkody rodem z rajdów przeprawowych, dla drugich – w tym zespołu NAC Rally Team – wytyczono szybką trasę po bezdrożach. Atutem „Balkan” jest jego przestronność i off-roadowa różnorodność. Pojazdy walczą na szutrowych drogach w otwartym terenie, błotnistych ścieżkach w lesie, kamienistych szlakach wspinających się na górskie przełęcze, a nawet w kopnym piasku przywodzącym na myśl pustynie Afryki.

MM, fot. Niels Hatzmann