MT Rally & MT Series

MT Rally & MT Series (62)

W roku 2009 miałem przyjemność obserwować z bliska I edycję MT Rally, która na starcie zgromadziła jeszcze skromną liczbę uczestników. W kolejnych sezonach maraton organizowany w Drawsku Pomorskim przez Pawła Molińskiego i Tomka Tomaszewskiego blyskawicznie zyskawił na popularności, stając się jedną z najważniejszych imprez off-roadowych w kraju, a za sprawą licznie zgłaszającyh się zawodników zagranicznych - również w Europie. Niestety w tym roku historia MT Rally oraz jesiennego MT Series dobiegła końca.

Organizatorzy maratonu MT Series poinformowali, że jesienna edycja rajdu zaplanowana na 9-11 października została odwołana. - Po wielu latach organizacji rajdów spod znaku MT jesteśmy zmuszeni ze względu na trudności organizacyjne odwołać MT SERIES - napisali na Facebooku Moli i Tomek. - Przepraszamy wszystkich pasjonatów MT i serdecznie zapraszamy na MT RALLY 2016, które zaplanowane jest w terminie 14-17.04.2016.
MM

Tegoroczne MT Rally było naszym trzecim za kierownicą Rumburaka. Ponieważ coraz bardziej fascynuje nas szybkość w trudnym terenie zawody te były naturalnym wyborem. Jak zwykle perfekcyjnie przygotowany maraton z mnóstwem kilometrów oesowych, czyli raj dla takich czubków jak my i nam podobni:) Wszystko to skomasowane w czasie czterech dni powoduje duże obciążenie fizyczne załóg i serwisów, oraz mechaniczne sprzętu.

W sobotę dobiegła końca 7. edycja maratonu MT Rally 2015. Czterodniowa walka, w tym dwa etapy nocne, odcisnęły piętno na kondycji zarówno maszyn, jak i zawodników. Off-roaderzy musieli być twardzi, tak samo jak twarda i przy okazji zakurzona była trasa rajdu.

„Nie ma, nie ma wody na pustyni”... - podśpiewują sobie pod nosem zawodnicy, rywalizujący w MT Rally 2015, którzy powoli już zbliżają się do sobotniej mety. Na piątkowym etapie po raz kolejny zmagali się twardą, wysuszoną trasą, na której każdy przejazd auta wzniecał tumany pyłu. 

Na poligonie drawskim organizowane są szybkie rajdy cross-country, ciężkie przeprawówki, mordercze maratony i rekreacyjne zloty. Miejsce to idealnie pasuje do każdego rodzaju aktywności terenowej, czego najlepszym świadectwem jest obecny tydzień. 3 dni po zakończeniu I rundy Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych, w czasie której zawodnicy wychodzili ze skóry, wciskając gaz do dechy, rozpoczął się maraton MT Rally, na którym ważniejsza od szybkości jest sprawność terenowa pojazdów i zawodników.

- Jeszcze nigdy na drawskim poligonie nie było tak sucho! – komentują zawodnicy, biorący udział w MT Rally 2015. Maratonowi słynącemu z wodnych przepraw i błotnych niespodzianek w tym roku bliżej jest do pustynnego rajdu cross-country. Szybka trasa rozpala emocje i doprowadza do wrzenia wodę w układach chłodzenia.

Będą dodatkowe przeszkody przygotowane we współpracy z US Army, zmieniona formuła rywalizacji zwiększy bezpieczeństwo i komfort jazdy zawodników, nowe miejsce obozu uatrakcyjni   kilkudniowy pobyt na najsłynniejszym wojskowym poligonie w Europie. Już we środę rusza 7. edycja największego polskiego maratonu off-roadowego – MT Rally 2015. O nowości zapytaliśmy ojca dyrektora rajdu, Pawła „Moli” Molińskiego.

Na mecie MT Series 2014 obok rozdania nagród nie mogło zabraknąć również podziękowań. Wyrazy wdzięczności za pomoc w przygotowaniu rajdu kierowano ku przedstawicielom wojska, lasów państwowych i... kościoła. Zasługą duchownych było wyproszenie u samej „Góry” przepięknej pogody, która umiliła zawodnikom zmagania w rajdzie.
100 kilometrów nocą i ponad 210 kilometrów na sobotnim etapie dziennym pokonali już zawodnicy rywalizujący w MT Series 2014. Piękna pogoda, o której wspominaliśmy, nie sprawia, że rajd jest łatwiejszy. Maratońskie odcinki dość skutecznie weryfikują umiejętności zawodników i stopień przygotowania ich pojazdów. Czasem o sukcesie decyduje szczęście lub... jego brak.