MT Rally 2011 – pogoń na poligonie

Czołówka polskiego off-roadu kontra reszta Europy. Już za miesiąc na poligonie w Drawsku Pomorskim rozpocznie się rajd MT Rally, czyli 4 dni walki w terenie na trasie o długości ponad pół tysiąca kilometrów. Jeśli chcecie zobaczyć w akcji m.in. Kufla, Grajka, Tolaka czy Wasiaka, nie może Was tam zabraknąć.

Poligon w Drawsku Pomorskim to dobro narodowe polskiego off-roadu. Obszar o powierzchni ponad 36 tysięcy hektarów daje niemal nieograniczone możliwości dla zabawy i rywalizacji terenowej. Chcecie lasu? – proszę bardzo! Szukacie błota? – nie ma sprawy. A może trochę pustynnego piasku? - voilà! Bogactwo drawskiego poligonu dawno temu odkryli organizatorzy rajdu Berlin (Drezno) – Wrocław. Dziś organizowane są tu imprezy spod znaku MT Rally & Series; we wrześniu po raz pierwszy zawitają na nim rajdówki FIA, które walczyć będą w ramach Baja Poland – oficjalnej rundy kandydackiej Pucharu Świata FIA.

- Nikogo specjalnie nie trzeba namawiać do startu w Drawsku – mówi Paweł „Moli” Moliński, który wraz z Tomaszem Tomaszewskim organizuje MT Rally. – Już dziś liczba zgłoszeń sięga prawie setki, a lista wciąż pozostaje otwarta. Mamy bardzo wielu chętnych z Europy Zachodniej: Niemiec, Holandii, Danii czy IMG_6811Włoch. Zapisują się również polscy off-roaderzy, choć naszym narodowym zwyczajem jest zgłaszanie się tuż przed zawodami. Warto jednak nie odkładać tego na ostatnią chwilę – do 15 marca obowiązują niższe ceny wpisowego, a i lista startowa rajdu może przedwcześnie osiągnąć swą wyporność.

Już na miesiąc zawodami rywalizacja zapowiada się fascynująco. Kto marzy o zwycięstwie w „przeprawowej” klasie Sport, w której obowiązkowo należy posiadać wyciągarkę, będzie musiał zmierzyć się z duetem Robert Kufel – Dominik Samosiuk, czyli triumfatorami ubiegłorocznego rajdu Drezno-Wrocław. Groźnymi rywalami dla sławnej załogi Grata 2 będą na pewno Łukasz Lechowicz i Paweł Ciechanowski. W „szybkiej” klasie cross-country w szranki staną m.in. byli Mistrzowie Polski RMPST: Włodzimierz Grajek (MP2006) i Sławomir Wasiak (MP2008), a także zwycięzca MT Series 2010 – Wojciech Tolak oraz 4. zawodnik ubiegłorocznej Transgothica Maraton – Adam Sas. Bardzo mocną ekipę zapowiada „Trasek” – z Gdańska na rajd przyjadą aż cztery Mitsubishi Pajero V60 T2, które podobno wcale nie będą jedynymi autami tej marki i klasy. Wkrótce chyba trzeba będzie zacząć myśleć o tworzeniu na polskich zawodach osobnych klas dla „Gratów” oraz „Padżeraków”…

MT Rally 2011 to jednak nie tylko rywalizacja samochodów, ale również potyczka motocyklistów cross-country (już ponad 20 zgłoszeń), kierowców quadów (30 zgłoszeń), a także – rzadko oglądanych na polskich zawodach – załóg ciężarowych (5 zgłoszeń). Kto obawia się walki na czas w terenie, może zapisać się do klasy turystycznej, by mieć możliwość skosztowania smaku poważnych zawodów w wersji light.

IMG_5589Organizatorzy jak zawsze dokonali podziału trasy na dwa profile: sport oraz cross-country. Rywalizacja sportowa odbywać się będzie na tej samej trasie co cross-country, z tą jednak różnicą, że auta i quady od czasu do czasu będą musiały zaliczyć przeszkodę terenową. – Wszystkie spokojnie da się przejechać „na kołach” – uspokaja „Moli”. – Najczęściej będą to doskonale znane z Drezna-Wrocław, niezbyt głębokie brody czołgowe. Nic trudnego – żadnych bagien, długiego „łinczowania” czy „magamowych” trawersów.

Trasa cross-country nawet dla mało doświadczonych off-roaderów nie powinna stanowić żadnej trudności. Wystarczy napęd 4x4 i terenowe ogumienie, by poradziło sobie z nią nawet seryjne auto. Oczywiście sytuacja może ulec pogorszeniu w razie niepogody.

Rajd MT Rally rozwija się w dobrym kierunku, czego świadectwem jest niedawny list gratulacyjny Ministra Obrony Narodowej, Bogdana Klicha do organizatorów oraz objęcie patronatem honorowym zawodów przez Dowódcę Wojsk Lądowych, gen. Zbigniewa Głowienkę. Miło nam obwieścić, że do zacnego grona sojuszników MT Rally dołącza również jego nowy patron medialny – portal TERENOWO.PL.

MT2011_logo

Text i foto: Arek Kwiecień / Sigma Pro

Więcej info: www.mtrally.pl

ZOBACZ TAKŻE: MT SERIES 2010 - off-roaderzy wszystkich klas łączcie się!