MT Rally 2012 – już 145 załóg na liście startowej!

Jeszcze kilka lat temu polscy off-roaderzy wyruszali w poszukiwaniu ciekawych rajdów za granicę – do Chorwacji, Austrii, Niemiec, Rosji czy na Węgry. Dziś wyraźnie rzuca się w oczy odwrotna tendencja – obecnie to nasi zagraniczni koledzy przyjeżdżają do Polski, by uczestniczyć w klasowych zawodach. Najlepszym dowodem na to jest jest lista startowa rajdu MT Rally, którą na półtora miesiąca przed startem zapełniły już 145 załogi, w większości zagraniczne!

Renoma rajdów: wiosennego MT Rally i jesiennego MT Series rośnie z roku na rok, ale nic w tym dziwnego, bo jego organizatorzy – Paweł Moliński i Tomek Tomaszewski – są wszem i wobec wychwalani przez zawodników za niepotykaną punktualność, perfekcyjne przygotowanie tras i roadbooków, oraz troskę o każdy szczegół imprezy. Magnesem przyciągającym zawodników są również rajskie tereny poligonu w Drawsku Pomorskim. Czterodniowy (a raczej czterodobowy) rajd podzielony na pięć etapów to dla wielu czołowych załóg pierwsza i jedna z najważniejszych imprez sezonu. - Nie opuściliśmy jeszcze żadnej z imprez spod znaku MT i tej również nie zamierzamy – mówi Paweł Oleszczak, zwycięzca dwóch poprzrednich edycji MT Rally. - To fajna impreza, długie, ciekawe trasy i znakomici organizatorzy. Pracujemy właśnie nad przebudową auta i w połowie kwietnia chcemy być na starcie.

W tym roku zawodnicy spodziewać się mogą kilku nowości. - Pierwszą z nich jest nowa formuła prologu – mówi „Moli”. - Zamiast kilkukilometrowej pętli przygotowujemy krótki, parokilometrowy etap ze startem w okolicach Drawska i metą w bazie rajdu. Zawodnicy dostaną normalny roadbook, który pozwoli im rozgrzać się przed kolejnymi, czekającymi na nich atrakcjami.

Rajd rozpocznie się we środę, 11 kwietnia, od wspomnianego prologu, a już wieczorem będzie miała miejsce pierwsza z zapowiadanych atrakcji – etap nocny. Lepiej na nim błądzić, bo w czwartkowy poranek zawodników czeka start do pierwszego długiego etapu dziennego. W piątek odbędzie się drugi (nieco krótszy) etap dzienny, a z piątku na sobotę – stanowiący nowość – kolejny etap nocny. I wreszcie na sobotę zaplanowany jest ostatni długi etap dzienny. Kto dotrwa do końca, ten wieczorem zostanie uhonorowany na oficjalnej ceremonii, która później zamieni się w mniej oficjalną celebracjointegrację. Długości tras poszczególnych etapów organizatorzy trzymają jeszcze w tajemnicy. Możemy jedynie ujawnić, że najdłuższy etap będzie miał około 170 kilometrów.

Rywalizacja o czołowe lokaty jest już tak gorąca, a zarazem wyrównana, że nieodzownym stało się wprowadzenie elektronicznego pomiaru czasu. Teraz liczyć się już będzie każda milisekunda! Kto był kiedykolwiek na poligonie w Drawsku, ten wie, jakich warunków terenowych można się spodziewać. Podobno w tym roku procentować będzie umiejętność jeżdżenia według azymutów – warto je poćwiczyć przed rajdem i mieć w aucie dobrego GPS-a. Przed zawodami na stronie rajdu pojawi się poradnik dla nowicjuszy, jak „czytać” roadobook z azymutami.

Prace nad trasami trwają już od kilku miesięcy (zdjęcia poniżej). Organizatorzy odpowiedzialni za ich zapis w roadbooku, kierują się zasadą, że jeden błąd w opisie to... o jeden za dużo. - Raz – przyznaję – zdarzyła mi się pomyłka – wspomina „Moli”. - To moja plama na honorze! Teraz nie ma wyjścia. Sami sobie podnieśliśmy poprzeczkę bardzo wysoko i musimy trzymać się tego poziomu.

Lista zgłoszeń szybko się zapełnia. Co ważne, nie ma na niej „martwych dusz” - przyrejestracji każdy dokonuje wpłaty zaliczki (wystarczy 30% wpisowego) lub pełnej kwoty. W marcu obowiązuje drugi poziom wpisowego; od 3 kwietnia trzeba już płacić pełną stawkę. Wiele wskazuje jednak na to, że wtedy już może braknąć miejsc dla chętnych. Na MT Rally wybierają się zawodnicy z całej Polski (nawet z dalekiego Przemyśla) oraz wiele załóg zagranicznych – m.in. z Niemiec, Holandii, Danii, Francji, a nawet Szwecji. Do dziś zgłosiło się aż 9 załóg ciężarowych!

Ktoś czeka na czerwcowe Euro 2012? W kwietniu będzie miała miejsce jego off-roadowa edycja! Na jej start na pewno nie dojedziecie autostradami.

Text: Arek Kwiecień, fot. MT Rally Team

Terenowo180Portal TERENOWO.PL jest partnerem medialnym rajdów MT Rally & MT Series.

Zdjęcia z wytyczania trasy MT Rally 2012: