Transgothica Maraton

Transgothica Maraton (62)

Galerie znakomitych zdjęć z rajdu Baja Challenge 2013 autorstwa dwóch fotografików: Marysi Jędrzejewskiej i Adama Soroki. Podziwiamy i polecamy. Dla zainteresowanych kupnem fotografii zamieszczamy dane kontaktowe.
W okolicach Czarnego trwają zmagania zawodników startujących w maratonie Transgothica 2013. W poniedziałek ich zadaniem było pokonanie blisko 200 km oesowych.
Piekące słońce, tumany kurzu i ciesząca oko szybka jazda, szybsza z pętli na pętlę. Tak wyglądała zakończona w niedzielę Baja Challenge 2013, która stanowiła jednocześnie preludium do maratonu Transgothica.
Z radością spieszymy poinformować, że przedwczesne okazały się wieści o końcu znanych i poważanych zawodów, jakimi jest maraton Trangothica. Choć organizatorzy zmuszeni byli anulować imprezę w jej pierwotnym terminie, to jednak - dzięki uzyskaniu odpowiednich pozwoleń - mogą znów zaprosić nas do udziału w swym rajdzie, jednocześnie powracając do tradycyjnego, wrześniowego terminu.
Z polskiej sceny off-roadowej znika (miejmy nadzieję tylko na chwilę) kolejny ważny rajd. Po odwołaniu Magam Trophy dziś identyczną decyzję ogłosili organizatorzy Transgothiki. Powód – brak pozytywnych opinii  regionalnych dyrekcji ochrony środowiska.
Przyzwyczailiśmy się już do wrześniowych zmagań na poligonie w Bornym Sulinowie, które odbywały się w ramach rajdu Transgothica Maraton. Po 4 latach organizatorzy off-roadowego zamieszania: Andrzej Derengowski i Grzesiek Wasilewski podjęli decyzję o zmianie terminu imprezy. Piąta, przyszłoroczna edycja odbędzie się przed wakacjami – w dniach 3-8 czerwca 2013.
Przy relacjach z rajdów z reguły umieszczamy galerię zdjęć obrazujących akcje, trudne przeszkody, efektowne wydarzenia. Tym razem chcielibyśmy Was, a przede wszystkim uczestników zakończonego przed tygodniem maratonu Transgothica, zaprosić do galerii nieco innych zdjęć – głównie twarzowych. Na pamiątkę jak znalazł:) Fotki zawdzięczamy Tomaszowi Witkowskiemu.
Bywając na rajdach i pisząc o nich relacje, zwykle czynimy to z perspektywy widza, który sprawia wrażenie, że ogląda jedynie czołówkę. Na zdjęciach i filmach pojawiają się również inni uczestnicy, ale często pozostają oni anonimowi, pomimo że tworzą zdecydowanie większą grupę. Opisywane usterki i problemy techniczne dotyczą zwykle czołówki – to całkowicie zrozumiałe i logiczne. Jednak czy nie warto byłoby przekonać się chociaż raz, co „zwyczajny” zawodnik czuje i myśli podczas zmagań w terenie z najlepszymi? Z tego właśnie powodu, postanowiliśmy zrobić jednodniową zamianę. Z widza/reportera na maratonie Transgothica staliśmy się piątkową ekipą rajdową nr 232! Oczywiście na liście startowej – miejsce ostatnie... Ale tylko do czasu!
Transgothica Maraton jest raj(d)em dla off-roaderów lubiących szybkość i ciekawą nawigację, ale nie raz potrafi również zaskoczyć. Tak było na trzecim, piątkowym etapie, gdy nieoczekiwanie załogi musiały zmierzyć się z... odcinkiem nieomal trialowym, a później z błotnistą przeprawą przez rzekę. Każda niespodzianka ma wpływ na wyniki zawodów, a klasyfikacja wciąż ulega zmianom.
- Planowałem jechać spokojnie, ale na plecach czułem oddech rywali i nawet na ostatnim etapie tempo nie malało. Było trochę nerwów, ale udało się! - mówi Mateusz Rozwadowski, zwycięzca tegorocznej Trangothica Maraton. Drugie miejsce za olsztynianinem w klasyfikacji generalnej rajdu zajęli Holendrzy: Ronald Schoolderman i Marcel Blankestijn, a trzecie – rzutem na taśmę – Jarosław Małkus i Rafał Chodera.