Baja Challenge/Transgothica Maraton 2013 – jazda na krawędzi

Piekące słońce, tumany kurzu i ciesząca oko szybka jazda, szybsza z pętli na pętlę. Tak wyglądała zakończona w niedzielę Baja Challenge 2013, która stanowiła jednocześnie preludium do maratonu Transgothica. 

Weekendowe zawody składały się z dwóch etapów – sobotniego i niedzielnego, po osiem OS-ów każdy. Trasa przebiegała przez tereny poligonu w Czarnem i bazowała na dwóch pętlach, których łączna długość wynosiła 46 km. Takie wyznaczenie trasy sprzyjało szybkiej jeździe i poprawianiu czasów z odcina na odcinek. Była to również sposobność przetestowania możliwości sprzętu i kierowców, niestety jazda na krawędzi i wyeliminowała kilka załóg z rywalizacji.

Największymi pechowcami byli Aleksander Szandrowski i Rafał Płuciennik, którzy na półmetku zawodów prowadzili w najsilniej obsadzonej klasie Otwartej. Awaria silnika ich Biedronki uniemożliwiła jednak kontynuowanie jazdy w niedzielę. Zwycięzcami klasy zostali zasłużenie Marek Perek i Marcin Michalak, którzy przed rokiem finiszowali na miejscu trzecim. Drugą lokatę wywalczyła załoga Pokraka występująca w eksperymentalnym składzie Paweł Matkowski – Maciej Chełmicki. Ostatnie miejsce na podium zajęła ekipa Zordraga – Jacek Iskra i Łukasz Sędkowski. 

W klasie Seryjnej triumfował duet Krzysztof Michrowski-Zarzycki, do którego niewielką stratę (3 min. 20 sek.) odnotowali Marcin Piasecki i Krzysztof Lech. Na trzecim miejscu ulokowali się Remigiusz Klonowski i Andrzej Leciejewski, którzy debiutowali w nowym Pajero.

W klasie Sport samotną walkę o zwycięstwo stoczyli Piotr Białkowski i Bartosz Momot, którzy z powrotem przesiedli się do swojego Patrola. Klasę quadów 4K wygrał Radoław Chęciński przed Aliną Kramer i Gerardem Jenczykiem, a w klasie moto Sziller finiszował przed Królem.

Równolegle z Bają Challenge rozgrywane były pierwsze etapy maratonu Transgothica (niektórzy zawodnicy klasyfikowani byli w obu imprezach, a niektórzy tylko w wybranej). Po dwóch etapach Transgothiki na prowadzeniu w klasie Otwartej znajduje się  Marek Perek i Marcin Michalak, w klasie Seria – Robert Kufel i Dominik Samosiuk, w klasie Sport – Rienst i Evert. Liderem klasy moto jest Michał Żukowski, a Q4K – Piotr Jędrzejewski. Transgothica potrwa do środy, a zawodnicy pokonają jeszcze blisko 700 km.

Text i foto: Gosia Gongolewicz/3City Garage, AK

BAJA CHALLENGE 2013 - WYNIKI KOŃCOWE
BCH2013_wyniki

TRANSGOTHICA MARATON - WYNIKI PO 2 ETAPACH
TG2013_wyniki2