Baja Gothica 2010 - pierwsze informacje tylko na TERENOWO.PL

Już za dwa miesiące startuje  pierwsza z cyklu gotyckich imprez rajdowych w sezonie 2010. Baja Gothica będzie  wyścigiem dla załóg samochodów, kierowców quadów i motocyklistów.

Na trasę w Toruniu wyruszą w pierwszej kolejności motocykliści: z numerem startowym 100 Miłosz Jaskólski z Wrocławia na KTM, a tuż za nim Słoweniec Niko Jakelj na Yamaha 750. Motocykliści pokonają trasę 70 kilometrów po piachach toruńskiej pustyni trzykrotnie. Po każdej pętli będą mieli możliwość krótkiego odpoczynku, tankowania i usunięcia drobnej usterki. „Pitstopy” dla zawodników będą miały niewielkie limity, więc tempo ewentualnych prac będzie zabójcze, szczególnie dla zawodników, którzy przyjadą na wyścig bez wsparcia technicznego i będą sami obsługiwać serwis!

Tuż po motocyklistach wystartują quady. W grupie ATV będziemy mogli podziwiać walkę bezpośrednią pomiędzy szybkimi ośkami i mocnymi pojazdami przeprawowymi. Na ciężkich Yamahach wystartują Zbyszek Bartikowski i Henryk Babilec, oraz tryumfator zeszłorocznej Transgothica – Paweł Deżakowski oraz jego kolega z zespołu Jarek Małkus. Młody Klaudiusz Rostowski już trenuje do Baja Gothica na swoim KTM – zobaczymy czy utrzyma swój wynik z tego odcinka na Transgothica – 1-sze miejsce w klasie! Niestety na starcie zabraknie Jacka Bujańskiego rehabilitującego nogę po złamaniu na ubiegłorocznej Transgothica.
Załogi samochodów będą startować za quadami ze względów bezpieczeństwa. Loty na hopach w wykonaniu samochodów nie byłyby bezpieczne dla kierowców motocykli czy quadów, którzy  nie są  uzbrojeni w klatki…

Strefa serwisowa dla samochodów będzie zorganizowana po każdej pętli, z krótkim limitem czasowym obliczonym tylko na oddech dla kierowcy i „Speed” dla serwisu. Fascynacja Organizatora filmem w którym serwis  Robiego Gordona wymienia koła, przegląda samochód i tankuje w niecałą minutę – pozwala przypuszczać, że strefa serwisowa też stanie się areną zaciętej rywalizacji obsługi z …czasem (film na stronie www.bajagothica.pl)

Na samochodowej liście startowej nadal brakuje sław polskiego offroadu - naszych dakarowców: Rafała Martona, Jarka Kazberuka i Grzegorza Barana … Mamy nadzieję, że pokażą się na linii startu  i skorzystają z okazji treningu do kolejnego Dakaru na pustynnych szlakach. Wyzwaniem jest pokonanie Huberta Odejewskiego, który jako zwycięzca długodystansowej Transgothica, będzie również bronił tytułu zwycięzcy tego odcinka. Zapowiada się tu interesująca rywalizacja z załogami z Danii. Duńczycy wystawiają specjalnie przygotowane Suzuki z Team Bertelsen, Jeepa z silnikiem Lexusa oraz zmodyfikowanego Nissana z Jysk Offroad Team. Formuła Baja jest dla Skandynawów nowym wyzwaniem – do tej pory raczej preferowali rajdy typu challenge -  ciężkie przeprawy. Zeszłoroczna Transgothica była  inspirująca dla Skandynawów – przygotowania objęły nie tylko samochody, ale całe zaplecze serwisowe.

Na trasie będziemy również gościć kilku zawodowców z RMPST: oprócz wspomnianego Huberta, wystartują również m.in. Maciej Bystrzycki i Mariusz Ryczkowski.

Wśród „amatorów” podziwiać będziemy cały zespół RMF Caroline Team. W nowym samochodzie Mitsubishi Pajero T2  pojadą zeszłoroczni debiutanci – bracia  Krawczyk.

W przeddzień startu, w piątek 23.04.2010 będzie możliwość spotkania wszystkich uczestników podczas badań kontrolnych pojazdów w parku maszyn na terenie Motoareny. Miejsca dla obserwatorów zainteresowanych wyścigiem zostaną wyznaczone w pobliżu mostu Popiołowego w Toruniu. Chętnych zapraszamy do śledzenia naszych stron Transgothica.pl, gdzie zostaną opublikowane szczegółowe informacje. Baja Gothica będzie również pełna niespodzianek dla obserwatorów – szczegóły już wkrótce na terenowo.pl.
viola de.