Transgothica Maraton 2011 – ponad podziałami

Wielkimi krokami zbliża się start III edycji rajdu Transgothica Maraton. Na liście zgłoszeń uzbierało się już ponad 100 pojazdów, których właściciele reprezentują głównie Polskę, ale również Holandię, Belgię, Danię, Niemcy, Włochy, a nawet Norwegię. Znakomitości off-roadu, które zdecydowały się  na występ w Transgothice, jest tak wiele, że trudno wskazać faworytów.

W klasie Otwartej wystąpią dwa Graty (dwukrotnego zwycięzcy TG Roberta Kufla, a także Pawła Kado), z którymi w szranki staną między innymi Black Tank Artura Owczarka, Jeep Łukasza Lechowicza czy Zordrag Jacka Iskry (a także wiele innych bardzo mocnych załóg). W klasie Sportowej będzie równie ciekawie. O zwycięstwo powalczą m.in. Hubert Odojewski (triumfator TG2009), Alfred Van Gilder (zwycięzca AŚ4x4 Baja Challenge), Per Bertlesen (niegdyś wygrał Magam Trophy 2006), Wojtek Tolak (był pierwszy na MT Series 2010) i wielu, wielu innych. Ciekawa rywalizacja zapowiada się również w klasie Motocykli (startują m.in. Miłosz Jaskólski i Marcin Kruger), klasie Quad 2K (m.in. Paweł Deżakowski i Maciej Albinowski), a także w bardzo licznie obsadzonej klasie Quad 4K (wielu by wymieniać…). Na trasę wyjadą również załogi, które zapisały się do klasy seryjnej oraz UTV (aż 5 pojazdów).

Organizatorzy rajdu wyszli ze słusznego założenia, że rajdówka rajdówce nierówna. Już od dwóch lat stosują podział na załogi „szybkie” i „przeprawowe”. W tym regulamin przewidział jeszcze więcej klas, co ma uczynić rywalizację jeszcze bardziej sprawiedliwą. Klasa sportowa obejmuje obecnie auta zaliczane do grup T1 lub TH (wg regulaminy FIA i PZMOT). Pojawiła się klasa seryjna, w której startują T-dwójki, a także samochody niezmodyfikowane. Klasa Otwarta jest… otwarta dla wszystkich:) Absolutną nowością tegorocznego regulaminu jest przepis wyodrębniający z każdej z głównych klas (Sport, Seria, Otwarta) auta z silnikami o pojemności do 2 litrów. Dzięki temu „małolitrażowcy” nie będą zmuszeni do konfrontacji np. z 4-litrowymi V-ósemkami.

Na tegorocznej edycji Transgothica Maraton będzie tylko jedna baza, którą zlokalizowano w Bornym Sulinowie. Zawodnicy codziennie będą pokonywać trasy o długości 100-200 kilometrów (wszak to maraton!). Zmagania rozpoczną się we środę (21.09) i potrwają do soboty (24.09). Nas również tam nie zabraknie.

Text i foto: Arek Kwiecień / Sigma Pro

Praktyczne info:

Podział klas:

 • klasa MOTOCYKLE - wszystkie jednoslady (jeden kierowca),
 • klasa QUADY 2K - z napedem na tylna os, o masie max. do 700 kg (jeden kierowca),

 • klasa QUADY 4K - z napedem na dwie osie, o masie max. do 700 kg (jeden kierowca),

 • klasa UTV - z napedem na dwie osie, o masie max. do 700 kg, (zaloge stanowi kierowca i pilot)

 • klasa SPORTOWA (T1 i TH) - samochody terenowe o masie maksymalnej do 3500kg, spelniajace wymagania dla klas T1 lub TH regulaminow technicznych FIA i RMPST PZM z zalacznikami, Đ wymagany jest paszport pojazdu. (zaloge stanowi kierowca i pilot)

 • klasa SPORTOWA do 2000 cm3 (T1 i TH) - samochody terenowe o masie maksymalnej do 3500kg, poj. silnika do 2000 cm3, spelniajace wymagania dla klas T1 lub TH regulaminow technicznych FIA i RMPST PZM z zalacznikami, Đ wymagany jest paszport pojazdu. (zaloge stanowi kierowca i pilot)

 • klasa SERYJNA (T2 i seryjne) - samochody terenowe o masie do 3500 kg,spelniajace wymagania dla klasy T2 regulaminow technicznych FIA i RMPST PZM z zalacznikami, Đ wymagany jest paszport pojazdu, oraz samochody nie zmodyfikowane. (zaloge stanowi kierowca i pilot)

 • klasa SERYJNA do 2000 cm3 (T2 i seryjne) - samochody terenowe o masie do 3500 kg, poj. silnika do 2000 cm3, spelniajace wymagania dla klasy T2 regulaminow technicznych FIA i RMPST PZM z zalacznikami, Đ wymagany jest paszport pojazdu, oraz samochody nie zmodyfikowane. (zaloge stanowi kierowca i pilot)

 • klasa OTWARTA -pozostale samochody terenowe o masie maksymalnej do 3500kg, (zaloge stanowi kierowca i pilot )

 • klasa OTWARTA do 2000 cm3 -pozostale samochody terenowe o masie maksymalnej do 3500kg, poj. silnika do 2000 cm3 (zaloge stanowi kierowca i pilot )

 • klasa TURYSTYCZNA - wszystkie pojazdy terenowe o masie maksymalnej do 3500kg, (samochody, motocykle, quady i UTV), ktore nie biora udzialu w wyscigu z czasem.

Harmonogram:

wtorek 20.09.2011 - start Biura i Badań kontrolnych
środa 21.09.2011 - Prolog 2 km i Etap 1 - 100 km
czwartek 22.09.2011 - Etap 2 - 215 km
piątek 23.09.2011 - Etap 3 - 130 km
sobota 24.09.2011 - Etap 4 - 92 km i ceremonia zakończenia Transgothica 2011
BAZA - Borne Sulinowo