Zaproszenie na I rundę Przeprawowych Mistrzostw Polski ATV PZM 4X4 TERENOWIEC

W dniach 21-23 kwietnia w Stężnicy zorganizowana zostanie I runda Przeprawowych Mistrzostw Polski, a także Przeprawowego Pucharu Polski ATV PZM. Zawody organizowane przez stowarzyszenie ATV Polska i Polski Związek Motorowy to okazja, by w doborowym towarzystwie powalczyć na legalnych trasach terenowych o zaszczytne tytuły sportowe.

Track I Rundy PMP i PPP prowadzić będzie przez drogi zrywkowe, błotne, często z głęboką koleiną. Samo poruszanie się nimi podczas wiosennych roztopów będzie dla niektórych nie lada wyzwaniem, a dla innych kwintesencją off- roadu. Wąwozy, głębokie jary, sporo zjazdów i podjazdów z naturalnymi przeszkodami w postacie powalonych drzew to cechy charakterystyczne tego rajdu. W tym miejscu nie ważna będzie ważna moc quada ani jego prędkość maksymalna , a raczej wyczucie, umiejętność balansu i „czytania” terenu oraz wiedza o tym, co się dzieje na styku każdej opony z podłożem. Na trasie będą przygotowane również odcinki otaśmowane, obserwowane przez sędziów. Ta edycja oferować będzie piękne widoki na połoniny, rewelacyjną bazę noclegową i wyśmienite towarzystwo ludzi pozytywnie zakręconych. W sobotni wieczór zawodnicy spotkają się na ceremonii rozdania nagród, która jest zawsze wspaniałą okazją służącą integracji środowiska quadowców.

Do udziału w zawodach zaproszeni są zarówno doświadczeni zawodnicy, jak i osoby stawiające dopiero pierwsze kroki na bezdrożach. Przeprawowa jazda na quadach została zaliczona przez PZMot do sportów popularnych, tak więc zawodników nie obowiązują żadne licencje natomiast egzekwowane będzie wyposażenie uczestnika w homologowany kask i ochraniacz kręgosłupa oraz pojazd spełniający wymagania limitu głośności, zgodny z regulaminami do poruszania się po terenach chronionych. Warunkiem startu jest ukończone 16 lat i prawo jazdy kategorii B1. Wymagana jest zgoda rodzica lub opiekuna prawnego.

Dla własnego bezpieczeństwa zawodnicy będą startować w parach lub 3-osobowych teamach, ale klasyfikowani będą indywidualnie. Po wyruszeniu na trasę w piątek wieczorem będą mieli określoną liczbę godzin na pokonanie trasy (limit czasu podany zostanie podczas obowiązkowej odprawy) i skompletowanie jak największej liczby pieczątek rozmieszczonych w pobliżu przeszkód o różnym stopniu trudności. Im trudniejsze zadanie, tym większa jest wartość (przelicza na punkty) danej pieczątki. Nawigacja będzie odbywać się zgodnie z trackiem wgranym do odbiornika GPS zawodnika.

Celem zawodów jest oczywiście rywalizacja sportowa, ale także szkolenie, którego efektem ma być podniesienie poziomu bezpieczeństwa jazdy w terenie oraz nauka dbałości o środowisko naturalne (np. rozścielanie wykładziny pod naprawianym quadem, by zapobiec wyciekom płynów i olejów do gruntu, używanie pasów do opasywania drzew). Przed każdą rundą odbywać się będą (nieobowiązkowe) kursy techniki poruszania się quadem i alternatywnych sposobów pokonywania przeszkód, szybkiej pomocy medycznej oraz nawigacji.

Nowością w tym roku jest projekt CAN-AM TRAVEL, który ma charakter turystyczno-krajoznawczo-szkoleniowy. Jego celem jest popularyzacja turystyki terenowej przy użyciu quadów, pokazanie z bliska wysokiego poziomu zawodników biorących udział w Przeprawowym Pucharze i Mistrzostwach Polski, przybliżenie zasad rywalizacji na trasach rajdów przeprawowych, promocja atrakcji turystycznych miejscowości, w których odbywają się rajdy, wspólne spędzanie czasu w terenie oraz pokazywanie przykładów, jak korzystać z przyrody bez kolizji z innymi turystami.

W CAN-AM TRAVEL dopuszcza się do udziału dowolnej marki pojazd ATV/UTV posiadającym oryginalny układ wydechowy. Jazda odbywa się według harmonogramu dla każdej rundy, w grupach, pod opieką przewodnika/instruktora. Uczestnicy CAN-AM TRAVEL otrzymają program składający się z trasy objazdowej z agendą zwiedzania, konkurencji polegającej na identyfikacji punktów foto, posiłku na trasie, oraz odwiedzenia miejsc, gdzie będzie można obserwować zawodników biorących udział w rywalizacji. Trasa objazdowa przebiegać będzie w większości po drogach szutrowych, a w przypadku braku innej możliwości, dojazdu także po drogach utwardzonych. W przypadku posiadania rejestracji pojazdu, jako pojazd 2-osobowy, istnieje możliwość zgłoszenia udziału 2-osobowej załogi, a pasażerem może być osoba niepełnoletnia, która ukończyła 16 lat. W przypadku zgłoszenia pasażera w wieku poniżej 16 lat udział jest możliwy pod warunkiem, że osoba kierująca pojazdem jest rodzicem lub opiekunem prawnym osoby niepełnoletniej w załodze. Wszystkie dokumenty (skan: dowód rej, polisa OC, dokumenty tożsamości) muszą być przesłane do biura ATV Polska wraz ze zgłoszeniem w celu akceptacji udziału w klasie CAN-AM TRAVEL. Klasa CAN-AM TRAVEL zostanie utworzona w przypadku zgłoszenia się minimum 14 pojazdów na 30 dni przed rozpoczęciem zawodów. Na każdą rundę będzie wyznaczony limit ilości pojazdów wyczerpujący możliwości tras i tylko taka ilość uczestników zostanie zakwalifikowana do tego rajdu.

Karty Zgłoszeniowe dostępne są na Forum ATV Polska   http://www.atvpolska.pl/forum/viewtopic.php?f=258&t=70085
oraz w Kalendarzu Imprez ATV Polska: http://atvpolska.pl/i-runda-przeprawowych-mistrzostw-polski-i-pucharu-polski-atv-pzm-4x4-terenowiec-1.html

Wszystkie informacje będą na bieżąco publikowane na Forum ATV Polska https://www.atvpolska.pl/forum/viewforum.php?f=258

Terminy kolejnych Rund:
II Runda Jelenia Góra 26-28.05.2017
III Runda Golub - Dobrzyń 20-22.10.2017

Organizator: Polskie Stowarzyszenie Czterokołowców- ATV Polska / Polski Związek Motorowy, Zabezpieczenie medyczne: Off Road Rescue-Team, Strefa Serwisowa: MOTO-MOTO, Sponsor Tytularny: 4x4 Terenowiec Sp. z o.o., Sponsor Główny: Castrol, Sponsorzy Wspierający: Taurus Sea Power/ ATV Can-Am BRP, Garmin, oponyquad.pl/ Maxxis Tires, motomikulski.pl - Norbert Mikulski, Events4x4 , Seven Guard