IX etap Dakar 2022. Konrad Dąbrowski drugim juniorem dziewiątego etapu

11 stycznia, w ramach dziewiątego etapu Rajdu Dakar, zawodnicy pokonali pętlę wokół Wadi ad-Dawasir o długości 491 kilometrów. Na tej trasie wyśmienicie poradził sobie Konrad Dąbrowski z zespołu DUUST Rally Team, który pomimo dalszych problemów z dłonią, okazał się drugim najszybszym juniorem odcinka specjalnego, dodatkowo powtarzając swój najlepszy rezultat w klasie Rally2.

Wtorkowy odcinek specjalny miał 287 kilometrów. Tym razem rywalizujący w tegorocznej edycji Rajdu Dakar poruszali się głównie po piasku i wydmach, a mniej po twardym podłożu — przez to etap przypominał pierwsze odcinki rywalizacji w Arabii Saudyjskiej.

Trasa, zgodnie z zapowiedzą organizatorów, była sprawdzianem dla motocykli, ale pokazała też wagę przygotowania fizycznego samych zawodników, w szczególności motocyklistów i quadowców.

Wbrew problemowi z ręką, który spowodowany został przez zapalenie ścięgna, Konrad Dąbrowski zaprezentował się wręcz rewelacyjne. W klasyfikacji generalnej etapu dziewiątego znalazł się na 27. pozycji – dodatkowo, był piątym zawodnikiem klasy Rally2 oraz drugim juniorem.

Młody Polak, dzięki swojej postawie, utrzymał się na wywalczonych dzień wcześniej pozycjach w klasyfikacjach generalnych całego rajdu – jest na 31. wśród wszystkich motocyklistów, ósmy w klasie Rally2 i trzeci w zestawieniu juniorów.

LR 0111081207 MMPHOTO1

- Bardzo dobry etap. Jestem odrobinę zaskoczony tym, że moje wczorajsze złe samopoczucie tak szybko minęło i że udało mi się przejść z naprawdę trudnego dnia w bardzo dobry. Obudziłem się, czując się dużo lepiej pod względem fizycznym, znowu miałem w sobie siłę. Problem z ręką się nie rozwiązał, ale fizjoterapeuta się nią zajął — została oklejona „tejpami”, dostałem też leki przeciwzapalne. Dzisiaj byłem przygotowany na to, że ręka nie będzie działała tak, jak powinna, i to wszystko złożyło się na to, że ten dzień był dużo lepszy, niż wczorajszy. Osiągnąłem najlepszy wynik na etapie jak do tej pory, więc jestem bardzo zadowolony i mam nadzieję, że do końca rajdu będzie już tylko lepiej – powiedział ucieszony zawodnik DUUST Rally Team.

Drugi polski motocyklista biorący udział w Rajdzie Dakar, Maciej Giemza z Orlen Team, był dziesiąty i awansował na 21. pozycję w klasyfikacji generalnej.

12 stycznia zawodnicy wyruszą do Biszy. Podczas szybkiego odcinka specjalnego będą musieli zachować skupienie przy nawigacji, przez częste zmiany krajobrazu. Trasa z Wadi ad-Dawasir do Biszy będzie miała łącznie 759 kilometrów.

LR 0110082344 MMPHOTO1