V etap Dakar 2022. Konrad Dąbrowski blisko juniorskiego podium

Etap piąty był pierwszą z dwóch zaplanowanych pętli wokół Rijadu, stolicy Arabii Saudyjskiej. Zawodnicy do pokonania mieli 346 kilometrów odcinka specjalnego, w dużej większości jadąc po twardym podłożu i kamieniach. 6. stycznia pozytywnie zaskoczył nas ponownie Konrad Dąbrowski z DUUST Rally Team, który w swojej klasie na linię mety dotarł na 5. miejscu.

6 stycznia motocykliści i quadowcy mieli do pokonania inną trasę niż kierowcy samochodów – to pierwsza taka sytuacja w historii Rajdu Dakar. Następnego dnia dojdzie do zmiany - na pętlę, którą wcześniej pokonali kierowcy wyjadą motocykliści oraz quadowcy i odwrotnie.

Trasa etapu piątego miała łącznie 560 kilometrów, odcinek specjalny – 346 kilometrów. W ogromnej większości zawodnicy poruszali się po kamieniach i twardym podłożu, a wydmy i piach pojawiły się w drugiej części trasy.

Konrad Dąbrowski każdego dnia osiąga coraz lepsze wyniki i imponuje swoim tempem. Młody Polak był 5. w klasie Rally2, a także ponownie 3. w kategorii juniorów. W klasyfikacji generalnej etapu piątego był 29. Po pięciu etapach awansował na 34. pozycję, w klasie Rally2 wskoczył do najlepszej dziesiątki. W zestawieniu juniorów pozostaje na czwartym miejscu, ale z niewielką stratą do pozycji trzeciej.

DAKAR2022 220106 094028 00005 DUUST OMYY

Dzisiejszy etap został przerwany ze względów bezpieczeństwa – do końca odcinka specjalnego dojechało 55 ze 140 motocyklistów. Zawodnicy i zespoły składają protesty, więc wyniki mogą ulec zmianie. Zawodnik DUUST Rally Team opowiedział jednak o swoich wrażeniach z trasy: - To był bardzo dobry etap i tak naprawdę trzeci dobry dzień z rzędu. Byłem trochę zaskoczony, bo miałem dużo dobrych, szybkich nazwisk za sobą i myślałem, że szybko mnie dogonią oraz że będę jechał w grupie. Jednak przez 260 kilometrów jechałem sam, nawigując samemu i jadąc tylko na swoją prędkość. Jestem więc naprawdę zadowolony, bo to tylko mi udowadnia jaki progres zrobiłem przez rok, ponieważ jeszcze rok temu te nazwiska po prostu by przyjechały i odjechały, nie byłoby rozmowy o jakimś ściganiu. Już po tym 260. kilometrze jechałem w grupie, ścigaliśmy się aż do mety i było naprawdę dużo zabawy. Jestem zadowolony, także kolejny dobry dzień do zapisania na tym Dakarze.

Świetny dzień ma za sobą też inny polski motocyklista, Maciej Giemza występujący w barwach Orlen Team. Był on 14. na mecie etapu, dzięki czemu awansował na 31. pozycję w klasyfikacji generalnej.

Etap szósty to kolejna pętla wokół Rijadu – tym razem na rywalizujących w tej edycji Rajdu Dakar czekać mają kilometry wydm, jednak dopiero pod koniec odcinka specjalnego. Wcześniej spędzą kilometry na twardym podłożu przeplatającym się z piaskiem.

DAKAR2022 220106 093932 00011 DUUST OMYY