VII etap Silk Way Rally 2016 – off-road na wysokościach

Po dniu odpoczynku w Ałma Acie z nowymi siłami zawodnicy rozpoczęli drugi tydzień zmagań w maratonie Silk Way Rally 2016. Sobotni oes o długości zaledwie 77 kilometrów pozwolił im łagodnie wejść w rajdowy rytm, a przy okazji był prawdziwą ucztą dla oczu.
 
- Dziś pokonaliśmy ostatni odcinek specjalny w Kazachstanie, którego trasa prowadziła przez przepiękne góry – opowiada Paweł Molgo. – Tak jakby ktoś w Polsce wyznaczył 70-kilometrowy oes w Tatrach Zachodnich. Niestety dopadły mnie kłopoty żołądkowe, które sprawiły, że przez większość dnia nie czułem się dobrze. Na domiar złego złapaliśmy jeszcze kapcia, co oczywiście nie jest wyjątkowym zjawiskiem na tego typu rajdach, ale na pewno nie pomaga w walce. Chwilę trwało zanim znaleźliśmy na górskiej trasie miejsce, by bezpiecznie wymienić koło.
 
Odcinek usytuowany na wysokości 2000-2600 m n.p.m., stojący pod znakiem wąskich dróg i  technicznych sekcji, na którym nie brakowało również kałuż z wodą i błota, wygrał Cyril Despres przez Sebastienem Loebem. Obaj Francuzi startujący Peugeotami zajmują również dwie czołowe lokaty w klasyfikacji generalnej. Na 12. miejscu plasują się Mirek Zapletal i Bartek Momot, na 21. – Piotr Beaupre i Jacek Lisicki, a na 62. (8. w grupie T2) – Paweł Molgo i Ernest Górecki. Na 7. etapie duże problemy spotkały Eduarda Nikolaeva, który dotąd pewnie prowadził wśród kierowców ciężarówek. Wskutek awarii Kapotnika Rosjanin stracił ponad godzinę do zwycięzcy i spadł w generalce na 7. pozycję. Nowym liderem jest Marteen Van Den Brink, który toczy samotny pojedynek z koalicją Kamazów. 16. lokatę zajmują Piotr Domownik, Janusz Jandrowicz i Michał Ungurian.
 
Po dotarciu do mety odcinka zawodnicy wjechali na trasę dojazdową, która doprowadziła ich do granicy z Chinami. W niedzielę na rajdowców czeka najdłuższy etap w tegorocznej edycji Silk Way Rally z Bortala do Urumqi, który liczy aż 905 kilometrów. Rywalizacja zawodników zostanie rozegrana na 256-kilometrowym oesie, którego trasa w większości prowadzić będzie po piasku.
MM