VIII etap Silk Way Rally 2016 – chińska makabra

Ponad 900 kilometrów pokonali w niedzielę zawodnicy rywalizujący w maratonie Silk Way Rally 2016. Potwierdziły się przewidywania, że najtrudniejsze chwile czekają na rajdowców w Chinach. - Czegoś takiego w życiu nie doświadczyłem. To była istna makabra! - mówił na mecie etapu zmęczony, ale zarazem bardzo zadowolony Paweł Molgo z zespołu NAC Rally Team.

Na „rozgrzewkę” w ramach VIII etapu zawodnicy pokonali ponad 500 kilometrów trasy dojazdowej. Mimo pięknej pogody już tak długa jazda jest w stanie spowodować spore zmęczenie. Ale o odpoczynku mowy być nie mogło, bowiem dopiero w tym momencie rajdowcy rozpoczynali ściganie z pomiarem czasu. - Oes miał długość 257 kilometrów i jestem pewien, że nigdy go nie zapomnę! - opowiada Paweł Molgo. - Było na nim wszystko: piach, trawa, wydmy i drzewa. Trasa prowadziła nieustannie: góra – dół, góra – dół. A na „deser” przez ostatnie 28 kilometrów pokonywaliśmy prawdziwe morze fesz-feszu. Kurzyło się tak, że nie widziałem w kabinie mojego pilota! Nigdy w mojej karierze nie zmierzyłem się z tak trudnym zadaniem.

Słowa te wypowiedziane przez dwukrotnego mistrza Polski w rajdach terenowych, zwycięzcę maratonu Africa Eco Race 2015, nabierają dodatkowego znaczenia. O ogromnych trudnościach, z jakimi spotkali się na trasie, opowiadał również lider rajdu Cyril Despres, który na VIII etapie zajął 4. lokatę. Szybsi od niego byli: Yazedd Al-Rajhi w MINI oraz jego dwaj koledzy z zespołu Peugeota: Sebastien Loeb i Stephane Peterhansel. Znakomitą formę prezentują Piotr Beaupre i Jacek Lisicki, którzy etap ukończyli na 18. miejscu. Na 22. sklasyfikowani zostali Mirek Zapletal i Bartek Momot. Paweł Molgo i Ernest Górecki wywalczyli 4. czas w grupie aut seryjnych. Taryfę z powodu awarii otrzymała niestety polska załoga Unimoga.

W poniedziałek zawodnicy pokonają 719-kilometrowy etap z Urumqi do Hami. Po drodze czeka na nich 384-kilometrowy oes prowadzący przez pustynne wydmy. Wszyscy są zgodni co do tego, że chińskie etapy będą miały decydujący wpływ na wygląd końcowej klasyfikacji.

MM, fot. Red Bull, X-Raid, Silk Way

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.