Africa Eco Race 2017 – robi się coraz ciekawiej

W ostatni dzień 2016 roku w Monako rozpocznie się 9. edycja rajdu Africa Eco Race, którego trasa tradycyjnie poprowadzi zawodników do stolicy Senegalu – Dakaru. Jean Louis Schlesser i René Metge wytrwale tworzą zawody konkurencyjne dla południowoamerykańskiego Dakaru, w którym z roku na rok zaczyna ubywać rajdowców. Powoli zyskuje na tym „opcja afrykańska” przyciągająca na start coraz mocniejsze nazwiska.

AFR16D03J0425Jednym z faworytów AER 2017 będzie kierowca zespołu MINI, Vladimir Vasilyev, który w 2014 roku triumfował w Pucharze Świata FIA, a rok później uplasował się na 5. miejscu w Dakarze. Rosjanin tym razem postanowił spróbować „klasycznego” Dakaru, a w ślad za nim poszli inni kierowcy z Europy Środkowo-Wschodniej (i po części Azji): Rosjanin Victor Khoroshavtsev (BMW), Kazach Andrey Cherednikov (Ford F150), a także nasi dobrzy znajomi, zdobywcy tytułu mistrza Polski: Węgier Balazs Szalay (Opel) i Czech Mirek Zapletal (Hummer).

Ich rywalami będzie zachodnia koalicja kierowców tylnonapędowych buggy. Pascal Thomasse, który po wywalczeniu 2. miejsca w edycji 2016 zamierzał zakończyć karierę, zmienił zdanie i stanie na starcie w swoim Optimusie jako jeden z głównych kandydatów do zwycięstwa. Mathieu Serradori (SRT Buggy) w Monako pojawi się w glorii triumfatora tegorocznego Pucharu Świata FIA w klasie buggy. Szansę na AFR16D05J0928sukces mają również Jean Antoine Sabatier (Bugga One), który kiedyś już wygrał Africa Eco Race, Thierry Magnaldi – doskonały motocyklista i zarazem było pilot Schlessera, Patrick Sireyjol (Cummins Buggy) czy Patrick Martin (Tarek).

W klasie ciężarówek spodziewać się możemy ciekawego pojedynku pomiędzy fabrycznymi kierowcami Kamaza (Andrey Karginov i Sergey Kuprianov) a „Resztą Świata”: Czechem Tomasem Tomeckiem (Tatra), Portugalką Elisabete Jacinto (MAN) i Węgrem Miklosem Kovacsem (Scania).

AFR16D08A1165W klasie motocykli na starcie stanie blisko 50 zawodników, ale faworytem będzie tylko jeden: wielokrotny triumfator „Afryki” - Norweg Pal Anders Ullevalseter. Tempa dotrzymać mu spróbują: Włoch Paolo Ceci (w roku 2009 wygrał mistrzostwo świata w klasie 450), Francuz Nobert Dubois, Słowak Martin Benko czy Rosjanin Dmitry Agoshkov. W ich gronie jedyną kobietą będzie Francuzka Julie Vanneken, która podjęła się arcytrudnego zadania jazdy bez pomocy asysty (kategoria Malles Moto). Największą ciekawostką będzie motocykl z napędem... elektrycznym, za którego sterami zasiądzie Arnaud Jacquart, który do mety chce dotrzeć, nie zużywając nawet kropli paliwa płynnego! Ambitny zawodnik akumulatory swego wehikułu zamierza ładować za pomocą paneli słonecznych podczas pobytu w obozach.

Africa Eco Race 2017 oficjalnie rozpocznie się 31 grudnia w Monako. Na odcinki specjalne zawodnicy wjadą 2 stycznia, a po 12 etapach i jednym dniu przerwy przekroczą linię mety wyznaczoną na brzegu Jeziora Różowego w okolicach Dakaru.
MM