Wydrukuj tę stronę

5:0 dla Polski – biało-czerwoni triumfują na Italian Baja 2018

czerwiec 25, 2018

Kuba Przygoński i Tom Colsoul okazali się bezkonkurencyjni na kolejnej rundzie Pucharu Świata FIA – rajdzie Italian Baja 2018, wygrywając komplet sobotnich i niedzielnych oesów. Załoga Orlen Team tym samym umocniła się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej pucharu. Z bardzo dobrej strony zaprezentowali się również Polacy rywalizujący w klasyfikacji narodowej, którzy obsadzili całe podium w grupie TH.  Jakby tego było mało w grupie T2 Pucharu Świata również triumfowała załoga biało-czerwonych.

IB2018 03Po udanym piątkowym prologu, polska załoga w MINI John Cooper Works Rally rozpoczęła z przytupem drugi dzień zmagań. Mimo że Kuba Przygoński i Tom Colsoul musieli otwierać trasę, świetnie poradzili sobie na trudnej, śliskiej nawierzchni. W niedzielę sytuacja powtórzyła się i polska ekipa zaliczyła najlepszy czas.

- Ten rajd pokazał, że jesteśmy w świetnej formie. Wygraliśmy zaplanowane trzy odcinki specjalne w sobotę i dwa w niedzielę. W sobotę było trudniej, gdyż było mokro po nocnych opadach, ciężko było znaleźć dobrą drogę. Jednak jechaliśmy dobrym rytmem i udało nam się wyprzedzić rywali. Niedzielne odcinki to pięć okrążeń na tej samej trasie – trzy okrążenia w pierwszej turze, dwa w kolejnej i chociaż pod prąd, to znajomość trasy ułatwiła zadanie. W tej sytuacji mogliśmy maksymalnie wykorzystać możliwości naszego MINI John Cooper Works Rally – mówi Kuba Przygoński, zawodnik ORLEN Team.

IB2018 02Już początek rywalizacji pokazał, że w walce o zwycięstwo będą liczyć się również Martin Prokop i Mirek Zapletal (obaj w Fordach F-150) oraz Vladimir Vasilyew w MINI Cooper Countryman. Rajdowe zmagania Prokop zakończył ze stratą 3 min. 45 sek., Zapletal 11:32, a Vasilyew – 11:56. - Wzmacniamy swoją pozycję w punktacji Pucharu Świata przed Martinem Prokopem, ale w kolejnych rajdach nie możemy nawet na milimetr odpuścić – podsumował Kuba Przygoński.

W grupie T2 rajd wygrali Tomasz Piec i Michał Marczewski, którzy pokonali dwie konkurencyjne załogi z Kataru i Arabii Saudyjskiej. - 3 lata temu nie ukończyłem Italian Baja, w zasadzie skończyłem po jednym kilometrze. 2 lata temu byłem czwarty. Rok temu drugi. Dzisiaj wygraliśmy! - komentował na mecie szczęśliwy kierowca Toyoty w barwach GTX Racing Team Poland. 

W znakomitych humorach rywalizację kończyli również Polacy startujący w grupie TH w ramach klasyfikacji narodowej. Na pierwszym miejscu uplasowali się – mimo problemów z przednim napędem – Mariusz Wiatr i Łukasz Łaskawiec w Mitsubishi L200, na drugim Krzysztof Wicentowicz i Bartłomiej  Boba w Dacii Duster, a na trzecim Patrycja Brochocka i Grzegorz Komar (również w Dusterze).  Italian Baja 2018 - klasyfikacja generalna Pucharu Świata FIA
MiejsceNrZałogaCzasStrata
1 1
 PRZYGONSKI J.
 COLSOUL T.
5:16:36.4  
2 3
 PROKOP M.
 TOMÁNEK J.
5:20:21.8 +3:45.4
3 4
 ZAPLETAL M.
 SYKORA M.
5:28:08.6 +11:32.2
4 2
 VASILYEV V.
 ZHILTSOV K.
5:28:32.8 +11:56.4
5 5
 GADASIN B.
 SHCHEMEL D.
5:36:20.7 +19:44.3