Abu Dhabi Desert Challenge 2011 – pierwszy triumf MINI All4 Racing

Stephane-Peterhansel-003Wystarczyło, aby Stephane Peterhansel, dziewięciokrotny zwycięzca rajdu Dakar, zasiadł za sterami MINI All4 Racing – nowej rajdówki teamu X-Raid i już projektanci auta mogą świętować swoje pierwsze off-roadowe zwycięstwo. „Peter” wygrał Abu Dhabi Desert Challenge, stanowiący II rundę Pucharu Świata FIA w rajdach cross-country baja. W X-Raidzie cieszą się podwójnie, bowiem drugie miejsce w zawodach zajął Rosjanin Leonid Novitskiy, który dzięki teamu awansował na pozycję lidera w Pucharze.

ZOBACZ TAKŻE: Abu Dhabi Desert Challenge 2011 – batalii o Puchar FIA część druga

Peterhansel moc swego auta pokazał już na prologu, pokonując Novitskiy’ego jadącego BMW X3 CC, słynnego Jeana-Louisa Schlessera, a także mocnych rywali europejskich: Mirka Zapletala i Borisa Gadasina.  W kolejnych dniach to właśnie ci zawodnicy odegrali role pierwszoplanowe.

Ale niestety już na I etapie z walki o zwycięstwo odpadł Gadasin, który rolował na jednej z wydm. Nazajutrz awaria silnika Mitsubishi L200 wyeliminowała z dalszej jazdy Mirka Zapletala, który wprawdzie ukończył II etap, a w „generalce” zajmował 4. lokatę, ale w serwisie nie miał żadnego remedium na złośliwość rzeczy martwych. Odtąd rywalizacja o wygraną toczyła się już w zamkniętym gronie trójcy: Peterhansel NovitskiySchlesser.

Po III etapie na moment liderem został nawet Rosjanin, ale druga połowa rajdu należała już zdecydowanie do „Petera”. Finałowy etap wygrał wprawdzie Schlesser, ale było to już zwycięstwo z gatunku Pyrrusowych. Peterhansel triumfował w Zjednoczonych Emiratach Arabskich po raz 7. w swojej karierze, wprawiając tym szefa teamu X-Raid, Svena Quandta, w doskonały humor.

Pomimo braku na starcie polskich załóg off-roadowych (zwycięstwo w klasie T2.1 mielibyśmy jak nic w kieszeni:) również nasi kibice mają powody do radości. W klasie motocykli 3. miejsce w klasyfikacji generalnej zawodów zajął Kuba Przygoński wracający do formy po przerwie spowodowanej kontuzją, który pozwolił się wyprzedzić jedynie Markowi Comie i Helderowi Rodriguesowi. Za jego plecami znalazły się zaś takie sławy jak Frans Verhoeven, Pål Anders Ullevålseter czy David Fretigne. Pozostali motocykliści Orlen Teamu zajęli 8. (Jacek Czachor) i 9. (Marek Dąbrowski) pozycje. Jarosław Rejzmund został sklasyfikowany na 50. miejscu.   
AreK, fot. X-Raid, Schlesser

Abu Dhabi Desert Challenge 2011 – wyniki końcowe:

1. PETERHANSEL Stéphane / COTTRET Jean-Paul - Monster Energy X-raid Team - MINI All4 Racing – 20h 33min 58s
2. NOVITSKIY Leonid / SCHULZ Andreas / X-Raid Team - BMW X3CC – 20h 49min 15s
3. SCHLESSER Jean Louis / ZHILTSOV Konstantin - OSE SARL – SCHLESSER Buggy – 21h 37min 06s