Abu Dhabi Desert Challenge 2016. Trudne wyzwanie dla Kazberuka i Szustkowskiego

Załoga polskiego Raptora długo czekała na ten moment. Po pięciu miesiącach przerwy, wreszcie przyszedł czas na start nowego sezonu Pucharu Świata FIA. Jarek Kazberuk i Robert Szustkowski, podczas Abu Dhabi Desert Challenge rozpoczną walkę w grupie T2. Jak zapewniają, mają do dyspozycji mocno ulepszony samochód i celują w czołową piątkę.

Przed rokiem, duet Szkoły Mistrzów LOTTO rozpoczął sezon w tradycyjnym składzie: Jarek Kazberuk i Robin Szustkowski. Potem, podczas kolejnej rundy, Sealine Cross-Country Rally w Katarze, miejsce syna w kabinie Raptora zajął jego ojciec Robert. – W tym roku zamieniliśmy kolejność. Ja pojadę w Abu Dhabi, a Robin w Katarze. On będzie dla mnie przewodnikiem teraz, a ja dla niego za dwa tygodnie. Stało się tak z bardzo prostego powodu. Robin 1 kwietnia ma 30. urodziny, więc dostał „wolne” – mówił z uśmiechem Robert Szustkowski.

 4200572- Na koniec inicjały i tak się zgadzają – żartował z kolei Jarek Kazberuk, który w rajdówce spędził porównywalną ilość czasu zarówno z ojcem, jak i synem. Z Robertem przejechał dwa rajdy Dakar, a z Robinem trzy. Teraz cieszy się przede wszystkim z powrotu do rywalizacji. - Czuję głód pustyni, bo nasze ostatnie ściganie na piasku to był październikowy Rajd Maroka. Abu Dhabi Desert Challenge to rajd, do którego mam dużą słabość. Od startu do mety jest mnóstwo wydm, które uwielbiam. Te zawody pozwolą nam z pewnością rozgrzać trochę kości.

Bardziej doświadczony z dwóch kierowców, którzy zgodnie z tradycją będą zmieniać się za sterami, jasno formułuje cele załogi: „pojechać lepiej i zająć wyższą pozycję niż w ubiegłym roku”. To jednak nie będzie łatwe zadanie. - To jest rajd, w którym najlepsze wyniki uzyskują doskonale znający tę pustynię miejscowi. Mieszkają w Abu Zabi i jeżdżą po tych trasach codziennie takimi samochodami jak Nissan Patrol czy Toyota Land Cruiser. Dlatego też najmocniej obsadzona jest rywalizacja w naszej grupie T2. Nie przejmujemy  się tym. Walczymy o swoje cele i cieszymy się, że sezon zaczyna się od mocnego uderzenia – mówił Kazberuk.

- Zostaliśmy wysoko rozstawieni, bo na 19. pozycji i trzeciej w T2. To znaczy, że organizator trochę nas docenił. Miejsce w pierwszej „20” na 60 samochodów podbudowuje, ale też zobowiązuje – zakończył Robert Szustkowski.

Duet stanie na starcie Abu Dhabi Desert Challenge 2 kwietnia, kiedy zaplanowano prolog na torze Yas Marina Circuit.  Następnie czeka go pięć dni ścigania po jednych z najpiękniejszych wydm świata.
MM