Aron Domżała i Szymon Gospodarczyk otwierają listę startową Dubai International Baja 2017

Aron Domżała i Szymon Gospodarczyk, po czwartkowych odbiorach administracyjnych oraz technicznych nakleili na swoją Toyotę Hilux numer 301. Liderzy Pucharu Świata, jako pierwsi wyjadą na trasę Dubai Baja – drugiej rundy cyklu. Tuż za nimi ustawią się tak doświadczeni rajdowcy, jak Nasser Al-Attiyah, Władimir Wasiliew, Erik van Loon czy Ronan Chabot.

AronNasserRajd na pustyni otaczającej Dubaj po raz pierwszy zagości w kalendarzu Pucharu Świata. Złożą się na niego dwa, rozegrane w piątek i sobotę etapy, o łącznej długości 476 km, z czego 348 km stanowić będą odcinki specjalne. Po śnieżnej rywalizacji w Baja Russia teraz kierowcy muszą szybko przestawić się na ściganie w zupełnie innych warunkach.

- Największą różnicą są oczywiście nierówności. Rajd w Rosji był w zasadzie podobny do zimowych tras WRC. Tutaj trzeba być zdecydowanie bardziej uważnym. Teren jest zróżnicowany, a na wydmach ważniejsze jest doświadczenie i umiejętność jazdy na tak grząskim podłożu, niż technika jazdy na twardy, płaskich oesach – mówił Aron Domżała po środowych testach samochodu.

- W ostrym słońcu, przy niewielkich kontrastach, bardzo łatwo przeoczyć dziurę, dobicie, czy podbicie. Przy dużej prędkości w takich momentach robi się naprawdę gorąco – dodał Szymon Gospodarczyk.

Zespół do dyspozycji podczas Dubai Baja ma samochód, którym wcześniej jeździł zwycięzca Dakaru Nani Roma. Testy na ośmiokilometrowej trasie odbywały wspólnie wszystkie załogi Overdrive, dzięki czemu polski duet mógł skorzystać z porad samego mistrza i „króla pustyni” Nassera Al-Attiyah.

- Wsiadłem z Nasserem do samochodu i tam zrobił mi porządną lekcję, dając wiele praktycznych wskazówek i rad. On praktycznie wychował się na pustyni, więc potrafi czytać ją lepiej niż jakikolwiek inny zawodnik ze stawki – podkreślał Domżała.

- Naszym jedynym celem w tej rundzie jest nauka. Chcemy powalczyć, sprawdzić jak radzimy sobie Toyotą na piasku i być może, przy pomyślnych wiatrach, utrzymać prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Nie stawiamy sobie wyzwania w postaci miejsca na podium. Rajd jest bardzo krótki, więc jeśli nie popełnimy znaczących błędów, będziemy na pewno zadowoleni z wyniku - zapowiedział kierowca polskiego Hiluxa.

Dwudniowe zmagania w Dubai Baja otworzy czwartkowa ceremonia startu w Bab Al Shams Arena. W piątek Aron Domżała i Szymon Gospodarczyk ruszą na trasę o 6:15 polskiego czasu. W piątek pokonają dwa oesy (91,66 i 82,24 km), a w sobotę jeden (174,20 km).
MM

Klasyfikacja Pucharu Świata FIA:  
1. Aron Domżała/Szymon Gospodarczyk (POL) 30 pkt
2. Miroslav Zapletal/Marek Sykora (CZE/SVK) 21 pkt
3. Wiktor Choroszawcew/Anton Nikołajew (RUS) 16 pktLista startowa Dubai International Rally 2017:
Dubai entry page 001