Aron Domżała i Szymon Gospodarczyk triumfatorami Baja Russia Northern Forest 2017!

Pod koniec ubiegłego roku debiutowali w Pucharze Świata FIA za kierownicą rajdówki T1, a dziś mogą się już pochwalić swoim pierwszym zwycięstwem w grupie T1. Aron Domżała i Szymon Gospodarczyk stanęli na najwyższym stopniu podium rajdu Baja Russia Northern Forest 2017 i objęli prowadzenie w Pucharze Świata FIA (który przed rokiem wygrali, startując w grupie T3).

LINA1839Na finałowy, 178-kilometrowy oes Polacy ruszyli jako wiceliderzy rajdu. Choć zapowiadali obronę miejsca, które zajmowali po sobotnim etapie, w połowie odcinka prowadzili z przewagą 1 min. 18 sek. nad najgroźniejszym rywalem Vladimirem Vasilyevem. Naciskany przez nich Rosjanin popełnił ostatecznie błąd, dachując swoim BMW, wskutek czego dotarł do mety z blisko godzinną stratą (Polacy pomogli mu stanąć na kołach). Domżała i Gospodarczyk pod koniec oesu zwolnili nieco, zadowalając się czwartym czasem dnia, który zapewnił im jednak wygraną w rajdzie. Szybsi na trasie od naszych reprezentantów byli jedynie rosyjscy bracia Novikow, jednak ich samochód uderzył na trasie w kamień, uszkadzając zawieszenie, co spowodowało zwiększenie skoku prawego amortyzatora. Sędziowie FIA uznali, że w rezultacie nie spełniał wymogów regulaminu technicznego i wykluczyli go z rywalizacji.

- Rajd Baja Russia zakończony na podium! - relacjonował na FB Aron Domżała. - Dziś około 100. kilometra dogoniliśmy Wasiliewa i już witaliśmy się z gąską..., kiedy jadąc w pyle śnieżnym, złapaliśmy dwa kapcie równocześnie na jednym, jedynym kamieniu, sterczącym z ziemi na środku trasy... LINA1876Wasiliew jednak dachował kilka kilometrów dalej. Pomogliśmy mu stanąć na koła i pognaliśmy za Nowikowem. Dogoniliśmy go i niemal 50 km jechaliśmy mu na zderzaku. Oczywiście nie chciał zjechać, a my dodatkowo straciliśmy 2 minuty, kiedy zatrzymaliśmy się na bandzie.

Za Polakami na drugim miejscu uplasowali się Mirek Zapletal i Marek Sykora, a na trzecim Viktor Khoroshavtsev i Anton Nikolaev. Marcin Łukaszewski i Magda Duhanik wyruszyli dziś na oes, ale po 10 kilometrach z powodu awarii auta zakończyli jazdę.

Kolejna runda Pucharu Świata FIA - Baja Dubai - w której swój udział zapowiedzieli Domżała i Gospodarczyk, odbędzie się w dniach 9-11 marca.

MM fot. Baja Russia Northern Forest

Baja Russia Northen Forest 2017 - generalka:
1. Aron DOMZALA / Szymon GOSPODARCZYK
2. Miroslav ZAPLETAL / Marek SYKORA
3. Viktor KHOROSHAVTSEV / Anton NIKOLAEV