Baja Aragon 2014 - deszcze niespokojne

start-i-deszcz-01Ponad 200 kierowców wystartowało w piątek w prologu Baja Aragon 2014. Zawodnicy musieli zmierzyć się nie tylko z rywalami, ale również kapryśną pogodą. W trakcie zawodów nad trasą rozpętała się ulewa z gradobiciem.

Triumfatorem, krótkiego OSu rozpoczynającego szóstą rundę Pucharu Świata został dotychczasowy wicelider generalki Yazeed al-Rajhi jadący Toyotą Hilux, który wyprzedził na mecie drugiego Orlando Terranovę o 1,4 sekundy. Trzeci był Nassera al-Attiyah ze stratą do lidera 2,2 sek, a piąty Martin Kaczmarski ze stratą 4,6 sek.

O dużych przeciwnościach losu mogą mówić kierowcy ORLEN Team – akurat to między innymi ich przejazd uatrakcyjniony został przez burzę, która mocno utrudniała jazdę i ograniczyła widoczność praktycznie do zera. - Wycieraczki nie nadążały ze zbieraniem padającego gradu. Do tego było bardzo ślisko i sporą część odcinka walczyliśmy jedynie, by utrzymać się w trasie – powiedział na mecie Jacek Czachor.

W dobry wynik w całym rajdzie wierzy Marek Dąbrowski - Rajd jest bardzo długi, ponad 700 kilometrów i wszystko przed nami. Jutro startujemy z siódmej pozycji i na pewno będzie walka o lepsze miejsce.

Druga załoga ORLEN Team – Adam Małysz i Rafał Marton, która ukończyła prolog z czasem 6,14’ na miejscu 16., oprócz pogody zmagać się musiała również z problemami technicznymi. - Mieliśmy ciężki początek, bo od razu trafiła nam się awaria układu wspomagania, która w parze ze złą pogodą sprawiła, że skończyliśmy prolog na 16 miejscu. Mimo trudności odcinek przejechaliśmy wolniej od lidera tylko o 44 sekundy i jutro na pewno będzie szansa, by to nadrobić – powiedział Adam Małysz.

Mirek Zaplatel i Bartek Boba uzyskali 14. czas, Piotr Beaupre i Jacek Lisicki – 22., a Edgar Łukasiewicz i Piotr Brakowiecki – 56. W klasie quadów najlepszy czas wśród Polaków wykręcił Jarosław Kalinowski, który w łącznej klasyfikacji FIM moto & quad zajął 14. miejsce.

MM, fot. Piotr Wyczyński / Neoraid

Wyniki prologu:

1. Yazeed al-Rajhi/Timo Gottschalk (SA/D) Toyota Hilux 5.30,1
2. Orlando Terranova/Moises Torrallardona (RA/E) Mini All4 Racing +1,4
3. Nasser al-Attiyah/Matthieu Baumel (Q/F) HRX Ford +2,2
4. Aleksandr Żełudow/Andriej Rudnickij (RUS) Toyota Hilux +4,4
5. Martin Kaczmarski/Tapio Suominen (PL/FIN) Mini All4 Racing +4,6
6. Reinaldo Varela/Gustavo Gugelmin (BR) Toyota Hilux +7,4
7. Lucio Álvarez/Bernardo Graue (RA) HRX Ford +9,3
8. Nani Roma/Michel Perin (E/F) Mini Al44 Racing +10,5
9. Guilherme Spinelli/Paulo Fiuza (BR/P) Mitsubishi ASX Racing +16,3
10. Marek Dąbrowski/Jacek Czachor (PL) Toyota Hilux +21,9
...14. Miroslav Zapletal/Bartłomiej Boba (CZ/PL) H3 Evo II +33,9
...16. Adam Małysz/Rafał Marton (PL) Toyota Hilux +44,2
...22. Piotr Beaupre/Jacek Lisicki (PL) BMW X3cc +1.14,4
...56. Edgar Łukasiewicz/Piotr Brakowiecki (PL) BMW X5CC +2.34,3