Baja Espańa Aragon 2009 - Roma przed Peterhanselem

Aragon_finalNani Roma z BMW X-Raid sprawił wszystkim niespodziankę, wygrywając Baja Espana Aragon przed faworyzowanym Stephanem Peterehanselem. Krzysztof Hołowczyc, który z powodu awarii nie miał już szans walczyć o dobre miejsce w końcowej klasyfikacji, w drugim dniu zawodów pojechał wyśmienicie, zajmując na oesach piątą i trzecią pozycję.

Dla Naniego Romy to już szóste zwycięstwo w Baja Espana (2 w klasie samochodów, 4 w klasie motocykli). Hiszpan, dla którego jest to pierwszy sezon startów w BMW, tym samym wyrównał rekord zwycięstw Isidre’a Esteva Pujola.

W wygranej pomógł Hiszpanowi pech Peterhansela, który był liderem po I etapie. Francuz miał kłopoty z hamulcami na pierwszym z niedzielnych oesów i stracił wówczas prawie 10 minut do swojego kolegi z zespołu. Bardzo dobrze w niedzielne przedpołudnie zaprezentował się Krzysztof Hołowczyc, który wywalczył piąty rezultat, wyprzedzając m.in. Chicherita i Zapletala. Olek Sachanbiński osiągnął 42. wynik.

Na finałowym, 130-kilometrowym oesie, „Peter” rzucił się do odrabiania strat, wygrał odcinek, ale Romy już nie dogonił. W klasyfikacji końcowej stracił ostatecznie 4 min. 3 sek. Na mecie komentował:  - Poza krótkimi testami w Maroko, to były moje pierwsze przymiarki do nowego auta. Jestem całkiem zadowolony z drugiego miejsca. Udało mi się wygrać trzy długie odcinki i było to bardzo przyjemne. Dziś rano mieliśmy jednak niewielkie problemy z hamulcami, przez co straciłem trochę czasu i w rezultacie szansę na zwycięstwo.

Oficjalna strona Hołowczyca podaje, że Polak na ostatnim przejeździe wywalczył trzeci czas, jednak na stronie rajdu „Hołek” widnieje w gronie kierowców, którzy wycofali się z zawodów i nie jest ujęty w klasyfikacji końcowej (w innym miejscu faktycznie jednak widnieje z trzecim czasem – tuż za Peterhanselem i Chicheritem, a przed m.in. Romą). Według Holek.pl zawodnik Orlen Teamu zajął ostatecznie 25. lokatę.

Tak czy siak na mecie powiedział: - Pierwszy dzisiejszy odcinek był bardzo frustrujący. Prawie od samego początku jechaliśmy w ogromnym kurzu. Organizatorzy niefortunnie wyznaczyli kolejność startową tak, że jadący sporo wolniej Rui Sousa, wystartował przed Chicheritem i nami. Guerlain dość szybko go doszedł, a my jego. Praktycznie cały odcinek jechaliśmy w „pociągu”. Tu nie ma najmniejszej szansy, żeby kogokolwiek wyprzedzić, więc jechaliśmy dużo poniżej naszego normalnego tempa. Podjęliśmy decyzję, że wjedziemy na następny odcinek przed Sousą i Van Deijnem. To samo zrobił Guerlain. Dostaliśmy oczywiście po 4 minuty kary za wcześniejszy wjazd na PKC, ale my tu przyjechaliśmy po to żeby jechać szybko i testować nowe ustawienia samochodu, a to można zrobić tylko jadąc właściwym tempem. Drugi dzisiejszy odcinek był dla nas pierwszym w tym rajdzie, który pojechaliśmy bez żadnych przygód i od razu widać to po rezultacie. Warto było dostać te karne minuty, żeby wreszcie móc pojechać naprawdę szybko i mieć z tego sporą frajdę. Przejechaliśmy tutaj w sumie ponad 600 km oesowych, więc można śmiało stwierdzić, że zadanie wykonaliśmy. Teraz myślimy już o Dakarze, żeby się maksymalnie dobrze przygotować.

Olek Sachanbiński i Arek Rabiega ostatni oes ukończyli na 36. pozycji, a w klasyfikacji generalnej zajęli 40. lokatę. W klasie T2.2. zajęli 6. pozycję (ostatnią).    
AK, fot. X-Raid

Baja Spain Aragon 2009 – wyniki końcowe
1.
Joan Roma (E)/Michel Périn (F)
BMW X3 CC
7h 25m 00s
2.
Stéphane Peterhansel (F)/Jean-Paul Cottret (F)     
BMW X3 CC
7h 29m 03s 
3.
Filipe Campos (P)/Jaime Baptista (P)     
BMW X3 CC
7h 34m 14s 
4.
Nicolas Misslin (F)/Jean-Michel Polato (F)      
Mitsubishi MRX 09
7h 43m 19s
5.
Tonni van Deijne (NL)/Wouter Rosegaar (NL)     
Mitsubishi Pajero
8h 11m 54s 
6.
Rui Sousa (P)/Carlos Silva (P)
Isuzu D-Max
8h 14m 41s
7.
Miroslav Zapletal (CZ)/Tomas Ourednicek (CZ)
Mitsubishi L200
8h 33m 12s
8.
Jean-Louis Schlesser (F)/Jean-Paul Forthomme (F)
Schlesser-Buggy
8h 29m 26s
9.
Maurizio Traglio (I)/Fabian Lurquin (B)
Nissan Pathfinder 
8h 31m 24s
10.
Bernardo Moniz da Maia (P)/Joana Sotto-Mayor (P)
BMW X3 CC
8h 33m 03s
...40.
Aleksander Sachanbiński (PL)/Arkadiusz Rabiega (PL)
Toyota Land Cruiser
13h 28m 50s