Baja Espańa Aragon 2010: Hołowczyc kontra Peterhansel i Roma

Holek_EspanaW najbliższy weekend 23-25 lipca załoga ORLEN Team: Krzysztof Hołowczyc / Jean-Marc Fortin wystartuje w rajdzie Baja España Aragon – czwartej rundzie Międzynarodowego Pucharu FIA w Rajdach Cross-Country Bajas. Dzięki zwycięstwie w poprzedniej eliminacji Krzysztof Hołowczyc zajmuje obecnie drugą pozycję w łącznej klasyfikacji Pucharu i traci zaledwie jeden punkt do lidera. Oprócz Hołka w rajdzie wystartuje jeszcze jeden polski kierowca: Piotr Beaupre w parze z Jackiem Lisickim.

Drugie miejsce obok załogi ORLEN Team zajmuje jednocześnie aż dwóch kierowców z łącznym dorobkiem piętnastu punktów. Rokuje to zaciekłe współzawodnictwo podczas zbliżającego się rajdu. Zawodnicy ORLEN Team do ścigania przystępują jak zwykle pełni woli walki.

– Jesteśmy świadomi niezwykłej konkurencji w tegorocznym Pucharze Baja - mówi Krzysztof Hołowczyc. -  Obecna sytuacja, w której taki sam dorobek punktowy ma aż trzech zawodników, jest co najmniej ciekawa. Podsyca to rywalizację i sprawia, że jeszcze bardziej chce się nam walczyć o kolejne punkty. Będziemy ścigać się o sekundy, gdyż w rajdach typu Baja każda z nich może zaważyć o zwycięstwie. Musimy jechać czysto i bezawaryjnie. Podczas ostatniego startu w Baja Hiszpania naszą załogę spotkało sporo przygód technicznych. Wierzę, że tym razem sprzęt nie zawiedzie. Wielokrotnie testowaliśmy układ zawieszenia i mam nadzieję, że wypracowaliśmy jego optymalne ustawienie. Nasze starty w cyklu Baja traktujemy jednak przede wszystkim jako przygotowanie do Rajdu Dakar, w którym zajęcie wysokiego miejsca jest naszym prawdziwym celem. W Hiszpanii wystartuje kilku legendarnych zawodników Dakaru. Będziemy się im bacznie przyglądać. Mamy świadomość, że samochody BMW z silnikiem diesla posiadają cały czas technologiczną przewagę. Najważniejsza jest jednak walka i przejechanie odcinków specjalnych – powiedział Krzysztof Hołowczyc.

Poza zawodnikami ORLEN Team oraz Piotrem Beaupre i Jackiem Lisickim na odcinkach specjalnych Baja España rozgrywanych w trzech hiszpańskich regionach: Zaragoza, Huesca oraz Teruel pojawią się takie sławy jak: Stéphane Peterhansel (sześciokrotny zwycięzca Rajdu Dakar w kategorii motocykli i trzykrotny tryumfator stawki samochodowej) czy Nani Roma (zwycięzca Rajdu Dakar w kategorii motocykli z roku 2004 oraz zeszłorocznej edycji Baja Espana). Stawią się również świetni Rosjanie: Leonid Novitskiy i Boris Gadasin.

Baja España rozpocznie Superodcinek specjalny rozegrany po raz trzeci z rzędu na torze MotorLand Aragón. W tym roku organizator przygotował nowość: rywalizację otworzy wyścig motocykli elektrycznych, które w przyszłym roku mają utworzyć nową, ekologiczną kategorię nazywaną Eco Baja.   
AK, fot. Konrad Jęcek

Klasyfikacja Międzynarodowego Pucharu FIA w Rajdach Cross-Country Bajas 2010:   

1.     Bogdan Novitskiy (RUS) - 16 pkt.
2    Krzysztof Hołowczyc (POL) - 15 pkt.
=    Yazeed Al Rajhi (SAU) - 15 pkt.
=    Boris Gadasin (RUS) - 15 pkt.
5    Abdullah Bakhashab (SAU) - 11 pkt.
=    Aleksandr Mironenko (RUS) - 11 pkt.
7    Sami Al Shammari (SAU) - 9 pkt.