Baja Poland 2014 – gotowa na przyjęcie gości

Baja Poland w tym roku po raz pierwszy jest nie tylko rundą Pucharu Świata FIA w Rajdach Terenowych (samochody), ale także czwartą odsłoną rywalizacji w Pucharze Świata FIM w Rajdach Baja (motocykle). Szósta edycja rajdu już za tydzień wystartuje w Szczecinie, a zawdnicy ścigać się będą w Dobrej i Drawsku Pomorskim.

- Cieszymy się, że tak ceniony na świecie Rajd Baja Poland na stałe wpisał się w klimat miasta i regionu. W tym roku na fanów motoryzacji czeka dodatkowa atrakcja. Start zawodów odbędzie się tuż przy nowej hali widowiskowo-sportowej. Kibice po raz kolejny będą mieli okazję zobaczyć w akcji wspaniałych kierowców i ich budzące wielkie zainteresowanie samochody i motocykle – podkreślił Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Dzięki bardzo dobrej współpracy z władzami Szczecina Fundacja Baja Poland i Polski Związek Motorowy, organizatorzy Baja Poland przenoszą w tym roku biura rajdu do nowoczesnej Areny Szczecin. Tuż obok oddanej właśnie do użytku okazałej hali zostanie także zlokalizowana rampa startu i mety rajdu, a kolorowe miasteczko rajdowe, mieszczące między innymi stanowiska serwisowe zespołów znajdzie się podobnie jak w latach ubiegłych na pobliskich terenach przy ul. Szafera.

Cały teren od dnia startu rajdu będzie miał jeszcze jeden piękny i symboliczny akcent z motoryzacją w tle. Pobliskiej ulicy zostanie nadane imię Franciszka Jarzyńskiego, byłego zawodnika motocyklowego, wieloletniego prezesa Automobilklubu Polski i ZO PZM w Szczecinie, twórcy „Brzegiem Bałtyku”, pierwszego rajdu w regionie, żołnierza AK i Powstania Warszawskiego. Dzięki jego staraniom w Szczecinie zorganizowano w 1966 roku motocrossowe mistrzostwa świata na torze zlokalizowanym przy pobliskiej ulicy Wojska Polskiego. Wspaniałe tradycje kontynuuje dzisiaj Fundacja Baja Poland, dzięki której Baja Poland trafił do kalendarza sportowego Międzynarodowej Federacji Samochodowej (FIA).

Tegoroczna rywalizacja zapowiada wielkie emocje. Lista zgłoszeń zostanie zgodnie z regulaminem opublikowana w najbliższy poniedziałek (25.08), ale nie zabraknie na niej z pewnością głównych pretendentów do mistrzowskiej korony. Największe szanse na Puchar Świata mają obecnie Władimir Wasiliew (MINI All4 Racing), który lideruje klasyfikacji oraz Nasser Al-Attiyah (Toyota Hilux Overdrive) zajmujący drugą pozycję.

Katarczyk zdecydowanie pokonał Rosjanina w rozegranym w ostatni weekend Hungarian Baja, ale ma nadal do odrobienia spora stratę punktową. Al-Attiyah to znakomity kierowca, który ma na swoim koncie zwycięstwo w słynnym Dakarze (2011), Puchar Świata w Rajdach Terenowych (2008), tytuł mistrza świata w kategorii samochodów produkcyjnych w rajdach drogowych w 2006 (WRC), dziewięć tytułów rajdowego mistrza Bliskiego Wschodu oraz brązowy medal w strzelaniu do rzutków na olimpiadzie w Londynie.

Pojedynek z Katarczykiem zapowiada Krzysztof Hołowczyc, który już trzykrotnie triumfował w Szczecinie, a przed rokiem tylko awaria techniczna samochodu nie pozwoliła mu stanąć na najwyższym stopniu podium. Na niespodziankę stać także Marka Dąbrowskiego i Jacka Czachora, których wielkie doświadczenie wyniesione między innymi ze startów w Dakarze pozwoliło w ubiegłym roku zająć w Szczecinie drugie miejsce. Do walki o najwyższe lokaty włączą się bez wątpienia Adam Małysz oraz robiący błyskawiczne postępy Martin Kaczmarski. Największy zaś doping kibiców ze Szczecina będzie z pewnością towarzyszył zawodnikom reprezentujący to miasto: Klaudii Podkalickiej i Sławomirowi Wasiakowi, mistrzowi Polski w sezonie 2008.

Faworytem wśród motocyklistów jest Kuba Przygoński, najlepszy polski kierowca w tej kategorii, a w rywalizacji quadów najwięcej będą mieli do powiedzenia także reprezentanci naszego kraju: Kamil Wiśniewski, Zbigniew Zych czy Arkadiusz Bernat.

Organizatorzy rajdu przygotowali dla zawodników trasę o długości blisko 800 kilometrów w tym pięć prób sportowych liczących 522 kilometry. Start rajdu nastąpi w piątek, 29 sierpnia o godzinie 17:30  sprzed nowej hali widowiskowo-sportowej Arena Szczecin przy ulicy Szafera. Tego samego dnia zostanie rozegrany pierwszy odcinek specjalny o długości 8 kilometrów. Jego start i meta znajdą się w kompleksie miasteczka rajdowego zlokalizowanego obok hali.

Drugiego dnia rajdu, w sobotę, 30 sierpnia na zawodników czekają dwie bardzo trudne próby sportowe, dwukrotnie przejeżdżany odcinek na Poligonie Drawskim o długości aż 192 kilometrów. Pomiędzy oesami samochody, motocykle i quady zjawią się w parku serwisowym zlokalizowanym w Drawsku Pomorskim.

Trzeci etap, w niedzielę, 31 sierpnia to także dwukrotnie przejeżdżana próba w gminie Dobra licząca 65 kilometrów. Meta Baja Poland oraz uroczyste zakończenie i uhonorowanie triumfatorów o godzinie 15:30 przed halą Arena Szczecin.

Baja Poland 2014 to nie tylko wielkie sportowe emocje, ale także liczne atrakcje przygotowane przez organizatorów rajdu. W miasteczku rajdowym nie zabraknie strefy dla dzieci prowadzonej przez Stowarzyszenie Dołuje – Kościno, które zapewni naszym milusińskim liczne atrakcje, gdy ich tatusiowie będą zajęci podziwianiem rajdowych samochodów i motocykli. Obok tych ostatnich, w piątek o godzinie 15:00 pojawią się także wspaniałe „klasyki” sprzed lat, które uczestniczą w Rajdzie Pojazdów Zabytkowych Hamburg – Berlin. Gdy w sobotę, 30.08 zawodnicy rywalizujący w Baja Poland przeniosą się do Drawska Pomorskiego, w skate parku obok Areny Szczecin swoje zawody rozegrają deskorolkarze. Na terenie tzw. Military Zone (teren strzelnicy wojskowej) pojawią się z kolei zabytkowe pojazdy wojskowe oraz żołnierze w historycznych mundurach. Inna ze stref będzie związana z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, a jej największą atrakcją stanie się zapewne symulator dachowania.   

A od piątku w miasteczku rajdowym będzie można także podziwiać replikę dakarowego Stara 266, który w 1988 roku pokonał Saharę, dojechał do mety w stolicy Senegalu i dał jednocześnie impuls do coraz większego zainteresowania rajdami terenowymi w naszym kraju.
MM