Baja Russia Nothern Forest 2016 - startuje nowy sezon Pucharu Świata FIA

Jak ten czas leci! Dopiero co świętowaliśmy zakończenie rajdu Dakar, a już w niedzielę powitamy nowy sezon Pucharu Świata 2016. W zaśnieżonej Republice Karelii zawodnicy należący do światowej czołówki cross-country, w tym trzy polskie załogi, staną na starcie rajdu Baja Russia Nothern Forest 2016.

ZOBACZ TAKŻE: Northern Forest Baja Russia 2015 – dublet Finów


ORLENTeamBajaRussia2015finalNa liście startowej rajdu znajduje się załoga Orlen Teamu - Marek Dąbrowski i Jacek Czachor (Toyota Hilux Overdrive) zaliczana do głównych faworytów imprezy. Ponadto na występ w Rosji zdecydowali się Grzegorz Czarnecki i Michał Bojar (Nissan Navara D40), startujący w grupie T2, oraz Aron Domżała i Szymon Gospodarczyk (Polaris RZR1000), którzy walczyć będą o zwycięstwo w grupie T3.

- Czeka nas ciężka zimowa przeprawa i rywalizacja z najlepszymi zawodnikami – mówi Marek Dąbrowski. - Na szczęście temperatura na miejscu jest ujemna i nie zanosi się na roztopy, co znacznie wpłynie na szybkość i jakość przejazdu. Naszymi bezpośrednimi rywalami będą Vladimir Vasiliev – zdobywca Pucharu Świata z 2014 roku, który jedzie na swoim terenie i Brazylijczyk Renaldo Varela – 3. zawodnik Pucharu Świata 2015. To z nimi będziemy rywalizować o pierwsze punkty w sezonie.

- Baja Russia to dobra rozgrzewka przed zbliżającymi się rajdami długodystansowymi – dodaje Jacek Czachor. - Odcinki miejscami są bardzo wąskie, typowe dla WRC, a usypane ze zmrożonego śniegu bandy mogą  utrudnić powrót na trasę. Jesteśmy skoncentrowani na dobrym wyniku, celujemy w pierwszą trójkę. Po  Dakarze czujemy niedosyt, problemy ze skrzynią pokrzyżowały nam plany. W tym sezonie od początku chcemy walczyć o najwyższe cele.

Polaris już na miejscu :) Jutro mamy badanie techniczne, a w niedziele zaczynamy Baja Russia! Trzymajcie kciuki za dobra pogodę, bo ogrzewania w Polarisie nie ma :)#BajaRussia #PolarisRZR

Posted by Aron Domżała on 19 luty 2016

Maris 2Na liście startowej  Baja Russia Nothern Forest 2016 znalazło się 31 załóg. Obok Polaków z Orlen Teamu oraz wspomnianego Vladimira Vasilyeva, który w ostatnim Dakarze za kierownicą Toyoty Hilux wywalczył 8. miejsce (ale w Rosji wystartuje w MINI), w walce o zwycięstwo liczyć się mogą Wenezuelczyk Nunzio Coffaro i Argnetyńczyk Fernando Alvarez - obaj w południowoafrykańskich Toyotach Hilux, Łotysz Maris Neiksans w nowym prototypie Schlessera oraz Rosjanie Andrey Rudskoy i Andrey Novikov w nieurodziwych G-Force Proto. Na starcie nie zabraknie również znakomitych Finów: Toniego Gardemeistra w Mitsubishi MPR107, Jouni Ampuja w Mitusbishi MPR112 i Tapio Lauronena w Mitsubishi L2.   

Na niedzielę 21 lutego organizatorzy zaplanowali start 18 kilometrowego prologu (9.05) i pierwszą część rywalizacji na 180 km oesie (12.30) w rejonie sortawalskim w Republice Karelii. W poniedziałek załogi ponownie pokonają 180 km odcinek specjalny, który będzie ostatnim etapem rywalizacji w zimowym rajdzie Baja Russia.

MM, fot. Orlen Team, FB, Baja Russia