Columna Medica Baja Poland 2016 - 121 załóg na listach zgłoszeń

Nasser Al-Attiyah otwiera listę zgłoszeń Columna Medica Baja Poland 2016, na której o punkty zaliczne do klasyfikacji Pucharu Świata FIA walczyć będą 43 załogi. Rajd to zarazem także 7. runda Mistrzostw FIA Strefy Europy Centralnej, 5. runda Rajdowych Mistrzostw Polski, 5. i 6. Runda Mistrzostw Republiki Czeskiej, a także 5. runda Rajdowego Pucharu Polski oraz 5. runda Pucharu Polski w Rajdach Baja. W sumie na wszystkich listach zgłoszeń znalazło się aż 121 załóg.

Al-Attiyah, ubiegłoroczny zdobywca Pucharu Świata FIA w Rajdach Terenowych pojawi się w Szczecinie po powrocie z Rio de Janeiro, gdzie podczas Igrzysk Olimpijskich startował w konkurencji skeet. Tym razem występ w tych zawodach nie był tak udany dla wszechstronnego zawodnika jak przed czterema laty, gdy na olimpiadzie w Londynie zdobył brązowy medal. Podobnie jak w sezonie 2015 kierowca z Kataru, zasiądzie za kierownicą Toyoty Hilux przygotowanej przez belgijski Overdrive Racing. Jego pilotem będzie Francuz, Matthieu Baumel.

Numer startowy 102 organizatorzy 7. w tym roku rundy Pucharu Świata FIA przyznali kolejnej załodze Toyoty czyli Markowi Dąbrowskiemu i Jackowi Czachorowi. Po niedawnym Hungarian Baja, Polacy zajmują 6. miejsce w pucharowej klasyfikacji.

Z „trójką” czyli numerem 103 na trasie zawodów pojawi się Krzysztof Hołowczyc, do którego należy rekord 5 zwycięstw w Baja Poland. Po ubiegłorocznym zwycięstwie w Szczecinie były rajdowy mistrz Europy co prawda ogłosił zakończenie offroadowej kariery, jednak zaznaczył, że ponownie pojawi się na trasie swojego ulubionego rajdu terenowego. Popularny Hołek tradycyjnie już wystartuje MINI ALL4 Racing obsługiwanym przez niemiecką ekipę X-raid. Jego pilotem będzie Łukasz Kurzeja.

Kolejny numer startowy został przyznany weteranom Rajdowych Mistrzostw Świata. Za kierownicą Forda F150 zobaczymy bowiem czeskiego kierowcę Martina Prokopa, który ma na swoim koncie aż 117 startów w cyklu WRC. Co ciekawe jego pilotem będzie równie doświadczona Ilka Minor, która w tym roku pilotuje w Rajdowych Mistrzostwach Świata Henninga Solberga.

To nie jedyne rajdowe akcenty na liście zgłoszeń. Oprócz Prokopa, Hołowczyca i przede wszystkim Al-Attiyaha, który ma na swoim koncie mistrzowskie tytuły w cyklach Production Car oraz WRC 2, na starcie Baja Poland zobaczymy Hiszpana Xaviera Ponsa, który w przeszłości wziął udział w 70 rundach WRC oraz Stéphane'a Prévot’a, jednego z najbardziej doświadczonych pilotów w historii WRC (173 starty).

Z całą pewnością wśród faworytów do wygranej należy upatrywać kierowców Toyoty Hilux i MINI ALL4 Racing. Belgijski Overdrive Racing przywiezie do Szczecina 6 samochodów, zaś niemiecki X-raid dowodzony przez Svena Quandta wystawi w Baja Poland 4 bliźniacze terenówki. Oprócz Hołowczyca, drugim Polakiem za sterami auta z Treburu będzie Kuba Przygoński (numer startowy 118). W sumie w kategorii samochodów do 7. rundy Pucharu Świata FIA w Rajdach Terenowych zgłosiły się 43 załogi. W samej tylko grupie T1 rywalizować będą aż 24 ekipy, w tym czołowi polscy kierowcy: Marcin Łukaszewski, Sławomir Wasiak, Włodzimierz Grajek, Dariusz Jedliński, Michał Małuszyński czy Zbigniew Jasiewicz. Równo połowa kierowców, którzy przyjadą do Szczecina w ostatni weekend sierpnia pochodzi z zagranicy. Listę zgłoszeń zamyka rodowita szczecinianka mająca wiele sukcesów także na torach wyścigowych Klaudia Podkalicka.

Columna Medica Baja Poland wystartuje w piątek, 26 sierpnia w godzinach popołudniowych, a zakończy się w niedzielę, 28 sierpnia. Trasa rajdu liczy 788 kilometrów spośród których 472 km stanowią odcinki specjalne.
MM