Dwa auta ORLEN Team na starcie Abu Dhabi Desert Challenge

Marek Dąbrowski i Jacek Czachor oraz Kuba Przygoński z nowym pilotem Tomem Colsoulem wystąpią w barwach Orlen Team w pustynnym rajdzie Abu Dhabi Desert Challenge. Skład zespołu uzupełnia motocyklista Kuba Piątek, dla którego rajd w Zjednoczonych Emiratach Arabskich będzie pierwszą rundą tegorocznych eliminacji Mistrzostw Świata FIM.

Na starcie drugiej rundy eliminacji Pucharu Świata FIA zobaczymy czołówkę najlepszych kierowców cross country na świecie. Wśród nich dwie mocne polskie ekipy ORLEN Team, Marek Dąbrowski i Jacek Czachor (206) oraz Kuba Przygoński z Tomem Colsoulem (209). Listę startową pierwszego pustynnego rajdu w tym sezonie otwiera Rosjanin Vladimir Vasiliev (201), który tegoroczne zmagania w cyklu rozpoczął od udziału w zimowym rajdzie Baja Russia Northern Forest. Tuż za nim zdobywca Pucharu Świata Katarczyk Nasser Al-Attiyah (202), którego podczas Abu Dhabi Desert Challenge zobaczymy za kierownicą Toyoty Hilux.      

ORLENTeam MarekDabrowski JacekCzachor- Walczymy o pierwszą dziesiątkę, chociaż lista startowa tegorocznej edycji Desert Challenge jest bardzo silna - mówi Marek Dąbrowski. - Aż sześć załóg z czołówki zdecydowało się na MINI, które w ostatnich latach zdominowały Puchar Świata. W Abu Dhabi wystartujemy nową generacją Toyoty Hilux. W porównaniu do Dakaru modyfikacji został poddany silnik – mniejszy, zgodny z wymogami FIA.

- Przed nami pięć dni rywalizacji na trudnym technicznie terenie - dodaje Jacek Czachor. - Chcemy przejechać rajd w równym tempie i bez niespodzianek na trasie. Ostatnie dni przed startem poświęciliśmy na testy i zapoznanie się z wydmami. Jesteśmy dobrze przygotowani i gotowi do walki o punkty w klasyfikacji Pucharu Świata.  Jest o co rywalizować, ponieważ punkty będą liczyć się podwójnie w stosunku do rajdów typu baja.

W drugiej polskiej załodze zmiana na prawym fotelu. Nowym pilotem Kuby Przygońskiego jest doświadczony Tom Colsoul.  

- Mój pierwszy start samochodem w Abu Dhabi Desert Challenge pojadę z nowym pilotem - Belgiem Tomem Colsoulem - mówi Kuba Przygoński. - To doświadczony nawigator, którego znam z Dakaru i z wcześniejszych rajdów. Zmiana pilota podyktowana jest chęcią szybszej nauki oraz rozwoju. Przed nami kilka ważnych startów w Pucharze Świata, to będzie dla mnie najlepszy trening i szansa na zdobycie cennego doświadczenia. Głównym celem pozostaje przyszłoroczny Dakar, do którego chcę być optymalnie przygotowany.

ORLENTeam Kuba Piatek Z kolei dla absolwenta Akademii ORLEN Team - Kuby Piątka - wieloetapowy rajd Abu Dhabi Desert Challenge jest pierwszym sprawdzianem w tegorocznych Mistrzostwach Świata FIM. Absolwent Akademii ORLEN Team, otrzymał dziesiąty numer startowy w mocno obsadzonym rajdzie. Wśród jego konkurentów znajdują się: Sam Sunderland, Pablo Quintanilla i zwycięzca tegorocznego Dakaru Australijczyk Toby Price. Z numerem 36 pojedzie drugi Polak w stawce motocyklistów - Paweł Stasiaczek.

- Po wyczerpującym Dakarze miałem dwa tygodnie przerwy, potem wróciłem do intensywnych treningów w Polsce. Przez ostatni miesiąc przygotowywałem się na w Hiszpanii i w Abu Dhabi – komentuje Kuba Piątek. - To mój drugi sezon w stawce najlepszych zawodników cross country. Po sukcesach w kategorii juniorów, w tym roku chcę nawiązać walkę z czołówką. W  Abu Dhabi liczę na dobry występ i pierwsze punkty w sezonie.

W rajdzie Abu Dhabi Desert Challenge wezmą też udział inne polskie załogi samochodowe: Robin Szustkowski i Jarosław Kazberuk, Aron Domżała i Szymon Gospodarczyk, Maciej Domżała i Bartłomiej Boba oraz quadowiec Rafał Sonik.

Przed zawodnikami pięć dni zmagań na Ar-Rab al-Chali, największej piaszczystej pustyni na świecie. Wzorem zeszłorocznej edycji rajd rozpocznie prolog rozegrany w sobotę (2.04) na Yas Marina Circuit. Łączna długość  odcinków specjalnych w tegorocznej 26. Edycji Abu Dhabi Desert Challenge wynosi 1328 km.
MM, fot. Orlen Team