Finał Baja Aragon 2014 – MINI może więcej

_CH19493Pierwsze, drugie, trzecie i czwarte miejsca zdobyli w rajdzie Baja Aragon kierowcy MINI All4 Racing, pozostawiając w tyle rywali z konkurencyjnych zespołów. Drugi raz z rzędu na własnym podwórku zwyciężył triumfator ostatniego Dakaru – Nani Roma. Za nim uplasował się Orlando Terranova, a na trzecim stopniu podium stanął Polak – Martin Kaczmarski!

Młody zawodnik Lotto Team przed rokiem na trasach w Hiszpanii wywalczył także wysokie – piąte miejsce, niestety z powodów niezależnych od kierowcy wynik nie został wówczas uznany. W tym roku z nawiązką powetował sobie tę stratę. - To był jeden z trudniejszych rajdów, w jakich przyszło mi brać udział – opowiadał na mecie Martin. – Niech dowodem będzie fakt, że tak wielu kierowców go nie ukończyło! Wysoka temperatura, ogromne kamienie na drodze, uciążliwy fesz fesz, ostre zakręty – to wszystko sprawia, że wzrasta nie tylko poziom trudności, ale momentami robi się ekstremalnie niebezpiecznie. Jestem zmęczony, ale szczęśliwy i bardzo zadowolony z wyniku, a także ze współpracy z nowym pilotem Tapio. Wszystkie elementy układanki podczas tego rajdu zagrały jak powinny. Mam nadzieję, że podobnie będzie na styczniowym Dakarze!

Tuż za podium uplasował się kolejny kierowca MINI – Vladimir Vasilyev, który tym samym powiększył swoją przewagę nad rywalami w klasyfikacji FIA World Cup for Cross Country Rallies.  Dopiero piątą lokatę zajął kierowca konkurencyjnej Toyoty – Reinaldo Varela, który do zwycięzcy stracił ponad 24 minuty. Kłopoty nie ominęły faworytów – Yazeed Al-Rajhi musiał po wypadku wycofać się, a Nasser Al-Attiyah zmagał się z awariami wypożyczonego Forda (ostatecznie finiszował jako 8).

- Jestem przeszczęśliwy z powodu tego zwycięstwa – mówił na mecie Nani Roma. - Wielu moich kolegów musiało się wycofać.  W pewnej chwili sam przeżyłem szok, gdy zobaczyłem, jak dwa prywatne auta jadą po trasie w moim kierunku. Na szczęście, udało mi się wyminąć. MINI po raz kolejny spisało się rewelacyjnie – dowodem na to jest również mój rezultat.

Obok Martina Kaczmarskiego nieźle w rajdzie spisali się również pozostali Polacy. Bartek Boba doprowadził Mirka Zapletala do 6. miejsca w klasyfikacji końcowej. Adam Małysz i Rafał Marton finiszowali na miejscu 9.  Oczko niżej uplasowali się Marek Dąbrowski i Jacek Czachor, a tuż za nimi Piotr Beaupre i Jacek Lisicki.

Bardzo dobrze rajd i sam występ ocenił Marek Dąbrowski: - Trening na tych zawodach był naprawdę bardzo fajny. Masa doświadczeń i obserwacji, których efektem będzie m.in. zmiana pewnych elementów taktyki i kilku rozwiązań w aucie.

Zadowolony również był Jacek Czachor, który podkreślał jak istotną rolę spełnił zespół serwisowy ORLEN Team. - Ponad 30 kilometrów jechaliśmy z zepsutą skrzynią biegów. Świetną robotę zrobili nasi mechanicy, którzy ją wymienili w niecałe 26 minut pomiędzy OSami. Z występu w całym rajdzie jesteśmy zadowoleni. Tempo jazdy wzrastało z odcinka na odcinek i to dobra prognoza przed Dakarem - powiedział Jacek Czachor.

Dwa kapcie i zerwany most na pożegnanie Baja Aragon to bilans Adama Małysza, który jest jednak zadowolony z 9. miejsca w rajdzie. – Zgodnie z zapowiedzią walczyliśmy dziś o wyższą lokatę i to się udało. Na wąskich zakrętach nie było łatwo wyprzedzać innych kierowców, dlatego tym bardziej cieszy dobry wynik -  powiedział Adam Małysz.

Rywalizację w klasie quadów wygrał Francuz Alexandre Giroud. Na podium zawodów stanęli również Polacy: Kamil Wiśniewski i Jarosław Kalinowski.

MM, fot. X-Raid, malysz.pl, Orlen Team, NeoRaid


Baja Aragon 2014 - wyniki końcowe:
1. Nani Roma/Michel Perin (E/F) Mini All4 Racing 9:21.24
2. Orlando Terranova/Moises Torrallardona (RA/E) Mini All4 Racing +25
3. Martin Kaczmarski/Tapio Suominen (PL/FIN) Mini All4 Racing +18.27
4. Władimir Wasiliew/Konstantin Żilcow (RUS) Mini All4 Racing +20.14
5. Reinaldo Varela/Gustavo Gugelmin (BR) Toyota Hilux +24.21
6. Guilherme Spinelli/Paulo Fiuza (BR/P) Mitsubishi ASX Racing +27.23
7. Miroslav Zapletal/Bartłomiej Boba (CZ/PL) H3 Evo II +37.02
8. Nasser al-Attiyah/Matthieu Baumel (Q/F) HRX Ford +37.41
9. Adam Małysz/Rafał Marton (PL) Toyota Hilux +38.12
10. Marek Dąbrowski/Jacek Czachor (PL) Toyota Hilux +40.07
11. Piotr Beaupre/Jacek Lisicki (PL) BMW X3CC +1:14.52

Punktacja Pucharu Świata:
1. Wasiliew 171, 2. al-Rajhi 120, 3. al-Attiyah 106, 4. Dąbrowski 83, 5. Zapletal 74, 6. Małysz 68, 7. Varela 56, 8. van Loon 48, 9. Kaczmarski 38, 10. Roma 30.