Wydrukuj tę stronę

Finał Baja Poland 2013: triumf cara Aleksandra

wrzesień 01, 2013
20130830-010Czasem bywa tak, że o końcowym wyniku zawodów decyduje los. Pech, który spotkał faworyta rajdu Krzysztofa Hołowczyca, spowodował, że ze zwycięstwa w Szczecinie cieszyć się może Rosjanin Alekandr Zheludov. Życiowy wynik w krótkiej bądź co bądź karierze kierowcy (nie motocyklisty) rajdowego osiągnął Marek Dąbrowski, który wraz z Jackiem Czachorem zajął 2. miejsce w klasyfikacji generalnej rajdu i 1. w mistrzostwach Polski i Pucharze CEZ. 3. lokatę w rajdzie zajął czesko-polski duet Mirek Zapletal – Maciej Marton.

Niedzielne oesy w Dobrej nie były tak długie i wyboiste jak sobotnie w Drawsku Pomorskim, ale i tak dały w kość zawodnikom. Trasa w wielu miejscach była błotnista i kręta. Trzeba było się nieźle napocić, by utrzymać właściwy tor jazdy na śliskiej nawierzchni.

Na pierwszym przejeździe najszybszy był Wenezuelczyk Nunzio Coffaro w Toyocie Hilux, który później otrzymał jednak od sędziów 15 minut kary. Dopiero 50 minut za nim finiszował Krzysztof Hołowczyc, w którego MINI doszło do awarii skrzyni biegów. W tej sytuacji nowym liderem rajdu został Zheludov, a na drugą pozycję awansował rewelacyjny Dąbrowski.

Na drugim przejeździe Hołek odniósł pyrrusowe zwycięstwo, które pozwoliło mu awansować w „generalce” z 11. na 9. miejsce. Czołówka pozostała jednak bez zmian. Rajd wygrał Aleksander Zheludov, który na finałowym oesie osiągnął 2. czas. Drugie miejsce wywalczyli Marek Dąbrowski i Jacek Czachor, a trzecie Mirek Zapletal i Maciej Marton.

Tuż za podium Pucharu Świata znaleźli się Adam Małysz i Rafał Marton. 5. miejsce zajął Nunzio Cofaro, który gdyby nie otrzymał kary, znalazłby się na drugim miejscu podium. Znakomicie w nowym BMW X3 CC zadebiutowali Piotr Beaupre i Jacek Lisicki, którzy uplasowali się na 6. miejscu. Inny samochodowi debiutanci – Martin Kaczmarski i Bartłomiej Boba – rajd ukończyli na  9. pozycji. Najlepszą załogą grupy T2 Pucharu Świata zostali Marcos Moraes i Fablo Pedroso.

W klasyfikacji Pucharu FIA CEZ triumfowali Dąbrowski i Czachor (Orlen Team), a druga lokata przypadła Zapletalowi i Martonowi Jr. Podium uzupełnili Małysz i Marton (Orlen Team). W grupie TH triumfowali Piotr Białkowski i Bartosz Mamot (Bewa Racing Team), którzy w Szczecinie debiutowali nowym Nissanem D22 (wkrótce na Terenowo.pl ukaże się szczegółowy opis auta). W grupie T2 najlepszy czas uzyskali Jakub Brzeziński i Daniel Dymurski (4xDrive). W Open z wyraźną przewagą nad rywalami zwyciężyli Aleksander Szandrowski i Rafał Płuciennik (RMF 4Racing Team).

Niepowodzenie Hołowczyca spowodowało, że klasyfikacji rocznej Pucharu Świata dopisano mu tylko jeden punkt i Polak wciąż zajmuje 3. lokatę za Jeanem-Louisem Schlesserem i Nani Romą. Ostatnią rundą pucharu będzie listopadowa Baja Portalegre (Rajd Faraonów został przełożony na rok 2014).