Wydrukuj tę stronę

Finał Hungarian Baja 2016 – wysokie loty Hirvonena

sierpień 14, 2016

Finałowe 140 kilometrów trasy Hungarian Baja 2016 nie miało większego wpływu na wygląd końcowej klasyfikacji rajdu. Mikko Hirvonen wygrywając ostatni oes, udowodnił, że był najszybszym kierowcą imprezy.

W niedzielę zawodnicy pokonywali ten sam odcinek co w sobotę, ale jadąc w przeciwnym kierunku. Czyli tak jakby mierzyli się z nim po raz pierwszy. Dla Mikko Hirvonena kierunek nie miał jednak większego znaczenia, bo oes przejechał tylko o 6 sek. wolniej niż w sobotę. Jeszcze lepiej spisał się Mirek Zapletal, pilotowany przez Bartka Momota, który poprawił swój rezultat z wczoraj, choć i tak nie był w stanie dogonić Fina. Na sam koniec obudził się Boris Gadasin, który w niedzielę wywalczył trzeci czas, ale duże straty z poprzednich oesów skazały go na odległą, 6. lokatę w generalce.

- Bardzo cieszę się z mojego pierwszego zwycięstwa w MINI oraz w barwach X-Raid – mówił na mecie Hirvonen. - Mieliśmy wspaniały weekend i wszystko poszło po naszej myśli. Nie spodziewałem się, że Hungarian Baja to rajd tak trudny i wymagający. Gdy usłyszałem, ile kilometrów mają oesy, myślałem, że czekają mnie zawody sprinterskie, a tymczasem trasa okazała się bardzo techniczna i śliska, i na pewno nie pozwalała jechać na pół gwizdka.

Drugie miejsce w rajdzie wywalczył Amerykanin Bryce Menzies, który wciąż jeszcze oswaja się z możliwościami swego MINI. Siłą rzeczy, poruszając się na śliskiej drodze pomiędzy gęsto rosnącymi drzewami, nie dociskał pedału gazu, obawiając się, by nie wypaść z trasy. Mimo owej „zachowawczej” postawy pozwolił przegonić się jedynie swemu koledze z zespołu. Na trzecim miejscu uplasowali się Mirek Zapletal i Bartek Momot, którzy mieliby szansę powalczyć o „srebro”, gdyby nie pięciominutowa kara czasowa.

Grupa T2 zdominowana została przez kierowców arabskich. Zwyciężył Saudyjczyk Yasir Hamad Seaidan  przed Katarczykami Adelem Husain Abdulla  i Mohamadem Al-Harqan. Bardzo blisko podium byli Mariusz Wiatr i Artur Szczygieł, którym do 3. miejsca zabrakło zaledwie 6 sekund! 5. zajęli Jarosław Kazberuk i Robin Szustkowski, a do mety rajdu nie dotarli niestety Tomasz Piec i Daniel Dymurski. W grupie T3. 2. miejsce wyywalczyli Aron Domżała i Szymon Gospodarczyk.

Spośród naszych zawodników startujących indywidualnie najlepiej wypadła Agata Stefaniak, która zajęła 4. lokatę w cyklu European Bajas Championship Quads. Mimo wczorajszych kłopotów Tadeusz Wiśniowski może ostatecznie pochwalić się 2. miejscem w kategorii UTV. Zawodów nie ukończył Paweł Otwinowski.