Finał Morocco OiLibya Rally 2017 – Polacy w rolach głównych

październik 11, 2017

Zwyciężając w Rajdzie Maroka, Nasser Al-Attiyah przypieczętował swój sukces w tegorocznym Pucharze Świata FIA. Z drugiego miejsca w końcowej klasyfikacji cyklu dumni mogą być również Kuba Przygoński i Rafał Sonik. Na pucharowe podium wspiął się również Aron Domżała, który swoją pozycję będzie musiał obronić na finałowej rundzie w Portugalii.

P 20171010 01587 newsNa wtorkowy, finałowy etap rajdu Maroka złożyły się dwa odcinki specjalne o długości 167 km i 8 km. Zawodnicy mieli do pokonania urozmaicony teren z wydmami i wyschniętymi jeziorami, ale również szybkie fragmenty po kamienistych płaskowyżach. Pierwszy odcinek najszybciej pokonał Hiszpan Nani Roma (Mini All4 Racing), który rywalizował z Przygońskim o trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej. Tylko 8 sekund za nim był lider rajdu Katarczyk Nasser Al-Attiyah (Toyota Hilux Overdrive), a ze stratą 34 sekund zameldował się wicelider Francuz Sébastien Loeb (Peugeot 3008 DKR). Kuba Przygoński jadący Mini John Cooper Works Rally dojechał z 5. czasem, a Aron Domżała w Toyocie był 16. Drugi sprinterski, 8-kilometrowy OS wygrał Al-Attiyah przed Sainzem i Serradorim. Przygoński był 4., a Domżała 14.

Klasyfikację końcową rajdu Maroka wygrał Nasser Al-Attiyah, który o blisko 8 minut wyprzedził Sébastiena Loeba. O najniższe miejsce podium do ostatniego odcinka specjalnego walczyli Kuba Przygoński i Nani Roma. Ostatecznie załoga ORLEN Team musiała uznać wyższość doświadczonego Hiszpana i skończyła zmagania w Afryce na 4. miejscu. Aron Domżała i Maciek Marton zostali sklasyfikowani na pozycji 6. Jes Munk pilotowany przez Rafała Martona był 22., a Robert Szustkowski i Jarek Kazberuk – 31. (2. w grupie T2).

- Bardzo dobry rajd – podsumował zmagania w Maroku Kuba Przygoński. – Praktycznie do końca walczyliśmy o podium z Nanim Romą, który ostatecznie był odrobinę szybszy. W Maroku jechała cała czołówka, a nasz wynik pokazuje, że możemy się ścigać na najwyższym poziomie i walczyć o czołowe miejsca z najlepszymi. To jest bardzo dobry prognostyk przed styczniowym Dakarem, gdzie będziemy dysponować jeszcze szybszym samochodem. Bardzo dużo wynieśliśmy z tego rajdu. Na pewno wzrosło nasze tempo i zdobyliśmy bezcenne doświadczenie w urozmaiconym terenie. Cały czas testowaliśmy ustawienia samochodu. To wszystko na pewno zaprocentuje w Ameryce Południowej.

Oilibya2017 P6J2677 ridDo końca rywalizacji w Pucharze Świata rajdów terenowych została jedna runda w Portugalii, jednak główne rozstrzygnięcia już zapadły: zwycięstwo w klasyfikacji zapewnił sobie Nasser Al-Attiyah, a drugiego miejsca pewny już jest Kuba Przygoński.

Wśród motocyklistów, dla których była to ostatnia runda Mistrzostw Świata FIM, wygrał Austriak Matthias Walkner. Zawodnik ORLEN Team Maciek Giemza ostatecznie zajął w rajdzie 14. pozycję, a dzięki doskonałej jeździe w całym sezonie wywalczył tytuł Mistrza Świata Cross Country w kategorii juniorów. Na 20. miejscu wśród motocyklistów uplasował się Paweł Stasiaczek.

- W klasyfikacji juniorów o sekundy wygrałem z Argentyńczykiem Luciano Benavidesem – powiedział Maciek Giemza po dotarciu na metę rajdu Maroka. – Rajd zaliczam do bardzo udanych, nie miałem żadnego upadku, żadnych większych problemów nawigacyjnych, oprócz tego opuszczonego waypointa. Wracamy do domu, trochę odpoczynku i zaczynamy końcowe, solidne przygotowania do rajdu Dakar.

Ostatniego dnia Rajdu Maroka Rafał Sonik wskoczył na trzeci stopień podium i tym samym przypieczętował „srebro” w Pucharze Świata.

– Oczywiście, jak każdy sportowiec z ambicjami celowałem w złoty medal i siódme trofeum, ale w perspektywie tego co przeżyłem w tym sezonie, czuję satysfakcję – powiedział „Supersonik”. – Kees Koolen dysponuje wręcz „kosmicznym” quadem, który budował ze swoim zespołem przez kilka ostatnich lat. Sezon pokazał, że choć ma zdecydowanie większe możliwości i lepsze osiągi, jestem w JF167317stanie z nim konkurować. Muszę tylko być w pełni sił. Niestety w Ameryce Południowej borykałem się z kontuzją kolana, a potem złamaną kością w stawie skokowym. Te urazy pokrzyżowały mi plany, ale i tak czuję satysfakcję, że nie dałem się złamać bólowi. Nic tak nie cieszy, jak moment, w którym po raz kolejny przesuwamy granicę swoich możliwości. Czas odpocząć, a za dwa tygodnie pełną parą ruszyć z przygotowaniami do Rajdu Dakar. To będzie mój 10. start i jubileuszowa 40. edycja maratonu. Czy może być lepsza okazja, by znów powalczyć o Beduina?

MM

Morocco OiLibya Rally 2017 – wyniki końcowe:
1. ATTIYAH Nasser / BAUMEL Mathieu – Toyota Hilux 10:39:34
2. LOEB Sebastien / ELENA Daniel – Peugeot 3008 DKR +00:07:55
3. ROMA Nani / HARO Alex – Mini All4 Racing +00:24:45
4. PRZYGOŃSKI Jakub / COLSOUL Tom – Mini John Cooper Works Rally +00:29:38
5. VASILYEV Vladimir / ZHILTSOV Contentin – Mini Countrman +00:43:25
6. DOMŻAŁA Aron / MACIEJ Marton – Toyota Hilux +00:56:34
7. HIRVONEN Mikko / SCHULZ Andreas – Mini John Cooper Works Rally +01:06:13
8. MENZIES Bryce / MORTENSEN Pete – Mini John Cooper Works Rally +01:10:52
9. TERRANOVA Orlando / GRAUE Bernardo – Mini All4 Racing +01:27:03
10. SAINZ Carlos / CRUZ Lucas – Peugeot 3008 DKR +01:28:02

Klasyfikacja Pucharu Świata FIA:
1. Nasser Al-Attiyah (QAT)  300 pkt
2. Jakub Przygoński (POL) 201
3. Aron Domzala (POL) 114
4. Khalid Al-Qassimi (ARE) 105
5. Yassir Seaidan (SAU) 101