Finał Rajdu Faraonów 2015. Piątek na piątkę

Kuba Piątek w klasie motocykli, Nasser Al-Attiyah - samochodów i Mohammed Abu Issa - quadów. W sobotę poznaliśmy zwycięzców Rajdu Faraonów 2015.

Ostatni etap rywalizacji na Saharze prowadził z Tibniya do Kairu. Trasę liczącą 339 kilometrów najszybciej pokonał Saudyjczyk Yazeed Al-Rajhi, który na tradycyjnej mecie u podnóża piramid w Gizie zameldował się z blisko 3-minutową przewagą nad Rosjaninem Vladimirem Vasilyevem. Ostatecznie zawody będące czwartą rundą eliminacji Pucharu Świata FIA wygrał Katarczyk Nasser Al-Attiyah.

Marek Dąbrowski i Jacek Czachor, czyli duet ORLEN Team, który od początku rajdu płynnie przejeżdżał kolejne etapy, zameldował się na mecie ostatniego OSu w pierwszej piątce, awansując w klasyfikacji generalnej rajdu na czwartą pozycję. Piąte miejsce wywalczyli Mirek Zapletal i Maciek Marton.
 
- Zajęliśmy czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej z czego jesteśmy bardzo zadowoleni. Przez cały rajd jechaliśmy płynnie i trzymaliśmy równe tempo, a co najważniejsze obyło się bez większych niespodzianek na trasie. Co prawda dzisiaj pod koniec etapu przytrafiło nam się kopanie, ale raz na trzy rajdy możemy odkopywać auto, najważniejsze, żeby nie tracić kontaktu z czołówką – powiedział Marek Dąbrowski. - Dzisiaj wszyscy cieszymy się z sukcesu Kuby Piątka. Nasz wychowanek i absolwent Akademii ORLEN Team wygrał trudny technicznie rajd. Należy pamiętać, że to dopiero drugi sezon Kuby w Mistrzostwach Świata, a on już osiąga tak wspaniały wynik.

Na półmetku sezonu obrońca trofeum Rafał Sonik zajmuje drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Zawody w Egipcie wygrał Mohammed Abu-Issa, do którego zawodnik ORLEN Team stracił tylko siedem minut. Przed quadowcami jeszcze trzy rundy, walka o zwycięstwo w sezonie będzie trwała do końca.

- Ostatni OS i zarazem pierwszy bez przygód. Dogoniłem Mohammeda i dalej już żadnemu z nas nie udało się uciec, choć obaj dawaliśmy z siebie wszystko. Wygrałem etap, ale straty okazały się zbyt duże. Z Katarczykiem obserwujemy się nawzajem, znamy swoje słabe i mocne strony. Tym razem on był górą, ale tak jak zapowiadałem na początku sezonu - będziemy walczyć na minuty do ostatniego rajdu! To jest i będzie zacięta rywalizacja, która daje ogromną satysfakcję i radość – powiedział Rafał Sonik.

W klasyfikacji jednośladów duży sukces odniósł Kuba Piątek, który odnotował podwójne zwycięstwo na Saharze. Zawodnik ORLEN Team wygrał swoje pierwsze zawody w eliminacjach Mistrzostw Świata FIM i umocnił się na pozycji lidera w klasyfikacji juniorów. Oprócz Piątka na podium w Rajdzie Faraonów stanął Juan Salvatierra i Mohammed Al Balooshi. - Sam nie wierzę, jak to wszystko się potoczyło. Przyjechałem do Egiptu jako debiutant, miałem uczyć się pustyni i szlifować formę przed kolejnymi rundami. Realnie oceniałem swoje szanse na pierwszą trójkę, ale nie zakładałem, że będę świętował triumf w zawodach rangi mistrzowskiej. Cieszę się, bo doświadczenie zdobyte we wcześniejszych rajdach zaczyna procentować. W Abu Dhabi i Katarze były odcinki, kiedy radziłem sobie bardzo dobrze, a Rajd Faraonów pokazał, że stać mnie na równą i płynną jazdę - powiedział Kuba Piątek. - Chciałbym podziękować całej ekipie ORLEN Team, która zapewnia mi komfortowe warunki rozwoju. Na co dzień mam możliwość tworzyć najlepszy zespół w Polsce i współpracować z tak utytułowanymi zawodnikami, jak Marek Dąbrowski i Jacek Czachor, którzy na każdym kroku służą pomocą. To bezcenne wsparcie dla każdego młodego zawodnika.

MM, fot. Niels Hatzmann, Marian Chytka


Klasyfikacja końcowa Pharaons Rally – Samochody

1. Nasser Al-Attiyah/Mathieu BAUMEL (QAT/FRA) Mini All4 Racing 13:59:59
2. Yazeed AL-RAJHI/Timo GOTTSCHALK (SAU/DEU) Toyota Hilux Overdrive  +6:33
3. Vladimir VASILIEV/Konstantin ZHILTSOV (RUS) Mini All4 Racing +7:50
4. Marek DĄBROWSKI/Jacek CZACHOR (POL) Toyota Hilux Overdrive +56:58
5. Miroslav ZAPLETAL/Maciej MARTON (CZE/POL)    Hummer H3 Evo 36 +01:08:05
6. Reinaldo VARELA/Gustavo GUGELMIN (BRA) Toyota Hilux Overdrive +01:14:00
7. Erik VAN LOON/Wouter ROS EGAAR (NLD) Mini All4 Racing +01:34:28
8. Yuriy SAZONOV/Arslan SAKHIMOV Hummer H3 EVO +01:48:31
9. Balazas SZALAY/Aladar LAKLOTH (HUN) Nissan PATROL Y62 +03:25:43
10. Raul ORLANDINI/Blanco EDUARDO (PER/ESP) Toyota Hilux

Klasyfikacja końcowa Pharaons Rally – Motocykle

1. Kuba PIĄTEK (POL) KTM 450 Rally 17:44:34
2. Juan SALVATIERRA (BOL) KTM 450 Rally  +3:41
3. Mohammad AL BALOOSHI (UAE) KTM 450 Rally +01:36:24
4. Andrea GAGGIANI (ITA) KTM 450 Rally  +02:27:41
5. Anastasiya NIFONTOVA (RUS) Husqvarna 450FE +03:40:08

Klasyfikacja końcowa Pharaons Rally – Quady

1. Mohammed ABU ISSA (QAT) Honda TRX 680 20:04:56
2. Rafał SONIK (POL) Yamaha Raptor 700 +7:48