Finał Rallye OiLibya Maroc 2016. Toyota przed Peugeotem i MINI

październik 10, 2016

Nasser Al-Attiyah nie musiał wygrywać ostatniego etapu, by zwyciężyć w końcowej klasyfikacji Rajdu Maroka. Drugie miejsce, ale z dość poważną stratą 12 minut zajął Carlos Sainz, co dla Peugeota jest poważnym ostrzeżeniem przed zbliżającym się Dakarem. Ostatnie miejsce na podium przypadło najlepszemu zawodnikowi MINI – Vladimirovi Vasilyevowi.

Kuba Przygoński i Tom Colsoul zajęli ostatecznie wysokie 5. miejsce, a wynik przyjęli z zadowoleniem. - Bardzo udany start w naszym wykonaniu – podsumował zawodnik Orlen Teamu. - Całe zawody mieliśmy równe tempo i trzymaliśmy kontakt z najlepszymi. Gdyby nie drobna usterka na etapie maratońskim, moglibyśmy walczyć o podium. Wspólnie z Tomem tworzymy zgrany zespół, który chce na każdym kilometrze rywalizować z najlepszymi. Równo rok temu debiutowałem na pustyni jako kierowca. W tym czasie udało mi się udoskonalić technikę i poprawić dynamikę jazdy. Przed nami najważniejszy start w sezonie, rajd Dakar. Ostatnie miesiące przed zawodami to okres wytężonej pracy, ale już nie mogę się doczekać treningów.

Aron Domżała i Szymon Gospodarczyk zajęli w klasie T3. trzecie miejsce, co zapewniło im triumf w tegorocznym Pucharze Świata FIA.

Wśród motocyklistów triumfował Australijczyk Toby Price, który w klasyfikacji generalnej wyprzedził o ponad siedem minut Brytyjczyka Sama Sunderlanda i o siedemnaście minut Chilijczyka Pablo Quintanilla. Kuba Piątek, pomimo problemów na półmetku zawodów, ukończył ostatnią rundę Mistrzostw Świata FIM. - To był wyjątkowo długi i bardzo ciężki rajd dla mnie – mówił na mecie. - Miejscami rywalizacja w Maroku przypominała dakarową rzeczywistość. Tym bardziej cieszę się, że udało mi się ukończyć zawody. Szkoda, że problemy techniczne pokrzyżowały moje plany, ale taka jest specyfika motosportu. Pierwszy start po kontuzji ma zawsze duże znaczenie psychologiczne. Pokazałem, że jestem gotowy do walki. Mogę jechać równo i rywalizować z najlepszymi.

Z dobrej strony podczas Rallye OiLibya Maroc zaprezentował się Adam Tomiczek, kolejny absolwent Akademii Młodych Talentów ORLEN Team w swoim debiucie zajął wysokie 15. miejsce w klasyfikacji generalnej FIM. Na 24. miejscu uplasował się Paweł Stasiaczek.

Na metę Rajdu Maroka Rafał Sonik i wjechał wspólnie ze zwycięzcą zawodów - Sebastianem Soudayem. Rywal Polaka mógł mówić jednak o sporym szczęściu, bo kilka kilometrów wcześniej złapał kapcia i stracił przewijarkę do roadbooka. Gdyby etap był dłuższy, oznaczałoby to poważne problemy. – Cieszę się, że tym razem los mu sprzyjał, bo Sebastien to doskonały konkurent, który już od paru lat daje mi motywację, by walczyć do ostatnich metrów – powiedział Sonik.

Zdobywca Pucharu Świata wygrał trzy poprzednie edycje Rajdu Maroka, ale nie żałuje, że ta sztuka nie udała mu się po raz czwarty z rzędu. – Dowiedzieliśmy się wielu ważnych rzeczy o sprzęcie. Przetestowaliśmy nowy silnik, sprzęgła oraz nowe ustawienia. Dlatego bardzo się cieszę, że wystartowaliśmy w Maroku, bo dzięki temu ryzyko awarii na Dakarze będzie jeszcze mniejsze. Taki właśnie był plan i został w pełni zrealizowany. Wiemy nad czym musimy jeszcze popracować i jak przygotowywać się do zbliżającego się, arcyważnego startu.

Przed załogami cross-country ostatnia już próba przed Dakarem, czyli Baja Portalegre, który zostanie rozegrany w ostatni weekend października.
MM, fot. X-Raid, Red Bull, Marian Chytka

Klasyfikacja generalna Rallye OiLibya Maroc - Samochody
1. Nasser Al-ATTIYAH/Mathieu BAUMEL (QAT/FRA) 12:28:28
2. Carlos SAINZ/Lucas CRUZ (ESP) +12:08
3. Vladimir VASILIEV/Konstantin ZHILTSOV (RUS) +36:09
4. Orlando TERRANOVA/Paulo FIUZA (ARG) +43:53
5. Kuba PRZYGOŃSKI/Tom COLSOUL (POL/BEL) +1:09:35
6. Nani ROMA/Alex HARO (ESP) +1:24:13
7. Ronan CHABOT/Giles PILLOT (FRA) +1:46:07
8. Pierre LACHAUME/Pascal LARROQUE (FRA) +2:01:07
9. Boris GARAFULIC/Filipe PALMEIRO (CHL) +2:10:55
10. Jurgen SCHRODER/Maximilian SCHRODER (DEU) +2:39:07

Klasyfikacja generalna Rallye OiLibya Maroc - Motocykle FIM
1. Toby PRICE (AUS) 13:06:35
2. Sam SUNDERLAND (GBR) +7:44
3. Pablo QUINTANILLA (CHI) +17:02
4. Helder RODRIGUES (POR) +19:05
5. Xavier DE SOULTRAIT (FRA) +33:04
6. Adrien VAN BEVEREN (FRA) +33:59
7. Matthias WALKNER (AUS) +34:01
8. Juan PEDRERO (ESP) +37:40
9. Alexander RENET (FRA) +49:06
10. Rodney FAGGOTTER (AUS) +1:13:17
15. Adam TOMICZEK (POL) +1:10:13
24. Paweł STASIACZEK (POL) +2:34:36
42. Kuba PIĄTEK (POL) +61:57:39

Klasyfikacja generalna Rallye OiLibya Maroc - ATV
1. Sebastien Souday (FRA) 16:26.37
2. Rafał Sonik (POL) +32.20
3. Bruno da Costa (FRA) +1:08.40