Gwiazdorska obsada Qatar Cross Country Rally 2017

Żaden z tegorocznych rajdów Pucharu Świata FIA nie cieszył się jeszcze tak mocną obsadą jak Qatar Cross Country Rally, którego start zaplanowany jest na poświąteczny wtorek. – Bardzo nas to cieszy, ponieważ będziemy mogli sprawdzić swoje możliwości na tle najlepszych kierowców. – mówi Aron Domżała, który stanie w szranki z takimi zawodnikami jak Nasser Al-Attiyah, Vladimir Vasilyev, Khalid Al-Qassimi czy Kuba Przygoński. Na listach zgłoszeniowych pozostałych klas również znalazły się nazwiska Polaków.

Abu2017 01 02W rajdzie swój udział zdeklarowały 33 załogi samochodowe, 14 motocyklistów i 6 quadowców, reprezentujących 26 krajów na świecie. Faworytem klasy samochodowej jest oczywiście obrońca pucharu Nasser Al-Attiyah, który pechowo nie ukończył zakończonego przed tygodniem rajdu Abu Dhabi Desert Challenge, dachując na finałowym odcinku. Startujący na „własnym podwórku” Katarczyk będzie musiał zmierzyć się między innymi z mocnym zespołem X-Raid, który na rajd wysyła cztery MINI przygotowane dla Rosjanina Vladimira Vasilyeva, Saudyjczyka Yazeeda Al-Rajhi, Katarczyka Mohammeda Abu Issa i Polaka Kuby Przygońskiego.

Dla Kuby Przygońskiego i Toma Colsoula Sealine Cross Country Rally będzie pierwszym występem w tegorocznych eliminacjach Pucharu Świata FIA. Załoga Orlen Team wraca do rywalizacji z najlepszymi zawodnikami na świecie po udanym występie w rajdzie Dakar. - Udział w zbliżającym się rajdzie to istotny element przygotowań do kolejnego Dakaru i dlatego właśnie rywalizację w Pucharze Świata postanowiliśmy rozpocząć od zawodów o wysokim współczynniku trudności. Do tej pory miałem okazję przemierzać tutejsze OSy jako motocyklista. Doskonale pamiętam mocno rozjeżdżoną pustynię i nakładające się na siebie szlaki. W tym roku po raz pierwszy wystartuję w Katarze jako kierowca rajdowy. To nowe doświadczenie dla mnie, ale też duże wyzwanie nawigacyjne dla Toma, który przez pięć dni będzie miał pełne ręce roboty – powiedział Kuba Przygoński, kierowca ORLEN Team.

Abu2017 03 05Po raz pierwszy na starcie Qatar Cross Country Rally stanie lider tegorocznego Pucharu Świata FIA Sheikh Khalid Al-Qassimi, który ponownie zasiądzie za sterami Peugeota 3008 DKR. O wysokie miejsca na mecie rajdu walczyć zamierzają również Czesi Mirek Zapletal i Martin Prokop, Holender Erik Van Loon, afrykaner Leeroy Poulter i Polak Aron Domżała.    

Kierowca cętkowanej Toyoty Hilux musiał wycofać się z Abu Dhabi Desert Challenge ze względu na chorobę. – Po powrocie do Polski byłem u kilku specjalistów i wszystko wskazuje na problemy z  uchem środkowym. Potężne upały i ciągła jazda w górę i w dół, po miękkim podłożu spotęgowały moje problemy zdrowotne i zmusiły do rezygnacji z rywalizacji. Teraz czuję się znacznie lepiej, a dodatkowo płaska pustynia Kataru, nie powinna powodować podobnych dolegliwości – tłumaczy Aron Domżała.

- Wydm może jest niewiele, ale za to są ostro ścięte i w ubiegłym roku zakończyło na nich rajd kilka samochodów i motocykli – zauważa Szymon Gospodarczyk. – Trzeba też uważać, na kamienie, bo niektóre osiągają rozmiary mikrofalówek i łatwo o złapanie kapcia. Bezpieczeństwa jest tu priorytetem. Niemal codziennie śmigłowiec ratunkowy zabiera do szpitala któregoś z zawodników…

Rajd Kataru jest zgodnie uznawany przez wszystkich zawodników za najtrudniejszy w sezonie. Wszystko z powodu skomplikowanej nawigacji. - Przekonałem się przed rokiem, że około 70 procent sukcesu zależy tu od pilota. Startując pierwszy raz nie miałem pojęcia z czym przyjdzie mi się zmierzyć. Teraz jestem już mądrzejszy. Odkopałem zeszłoroczne roadbooki i przenoszą je na mapy Kataru. Przypominam sobie i analizuję błędy, bo z nich można wyciągnąć najwięcej nauki. Staram się solidnie przygotować, ponieważ jestem świadomy co ORLENTeam Adam Tomiczek ADDC 2017 Shakedownmnie czeka. Jeździmy tu po własnych śladach z poprzednich dni, a na niektórych skrzyżowaniach mamy pięć dróg do wyboru i często dopiero po kilkunastu kilometrach przekonujemy się, czy wybraliśmy dobrze, czy też popełniliśmy błąd i musimy zawracać… Orientacja jest utrudniona, a pustynia tak jednolita, że stojąc 30 metrów od drogi można jej nie zauważyć – opisywał czekające ich wyzwanie nawigator.

Polski zespół wylatuje do Kataru w sobotę. W niedzielę ma zaplanowane testy, w poniedziałek odbiory administracyjne i techniczne, a we wtorek prolog. – Święta spędzimy poza domem, ale myślę, że w niedzielę symbolicznie podzielimy się jajkiem podczas śniadania. Niestety już o 11:00 mamy zaplanowany trening, więc czasu na świętowanie nie będzie – przyznał Aron Domżała.

Piekielnie mocną obsadę ma również klasa motocykli Sealine Cross Country Rally. W rajdzie udział wezmą m.in. Sam Sunderland, Matthias Walkner, Antoine Meo, Pablo Quintanilla, Pierre Alexandre Renet, Paulo Gonçalves i Kevin Benavides. Polskę reprezentować będą młodzi „orlenowcy”: Adam Tomiczek i Maciej Giemza, którzy dobrze zaprezentowali się podczas pustynnego Abu Dhabi Desert Challenge, gdzie zdominowali kategorię juniorów. W klasie quadów na starcie nie mogło zabraknąć Rafał Sonika, którego czeka ciekawy pojedynek z szybkim Keesem Koolenem.
MM

 Harmonogram rajdu:

    17.04.2017 – odbiory administracyjne i techniczne
    18.04.2017 – Prolog
    19.04.2017 – 22.04.2017 – cztery etapy o łącznej długości 1994 km
    22.04.2017 – ceremonia zakończenia rajdu