Gwiazdy (oraz Polacy) na starcie Abu Dhabi Desert Challenge 2017

Siedmioro Polaków zobaczymy na starcie rozpoczynającego się 1 kwietnia rajdu Abu Dhabi Desert Challenge – 3. rundy Pucharu Świata FIA i zarazem 1. rundy Pucharu Świata FIM. Nasi reprezentanci wystąpią w każdej z rajdowych kategorii, mając za rywali najszybszych off-roaderów na świecie.

DSC05080Aron Domżała i Szymon Gospodarczyk po dwóch pierwszych rundach w tym roku plasują się samiutkim szczycie klasyfikacji pucharowej, ale czują na plecach oddech Nassera Al-Attiyaha, który stawiany jest w roli głównego faworyta zawodów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Dużym wyzwaniem dla Katarczyka może być walczący „na własnym boisku” Khalid Al Qassimi, który zasiądzie za sterami najnowszego Peugeota 3008 DKR. Mocnymi konkurentami będą również niewątpliwie kierowcy MINI (Vladimir Vasilyev, Bryce Menzies, Mohammed Abu-Issa i Stephan Schott), szybki Martin Prokop w Fordzie F-150 oraz doświadczony Mirek Zapletal w Hummerze.  

Na liście startowej pojawiło się 17 quadów, w tym dwa z Polski. Współpraca Rafała Sonika i Kamila Wiśniewskiego doskonale zdała egzamin podczas ostatniego Rajdu Dakar, dlatego po raz kolejny postanowili połączyć siły. - Od kilku dni jeździliśmy z Kamilem na pustyni w Emiratach Arabskich, pokonując w sumie kilkaset kilometrów – mówi Rafał Sonik. –  Przygotowywaliśmy się na obszarze położonym około 100 km od Dubaju. Pustynia jest tu piękna, wydmy cudowne, a na dodatek mieliśmy szczęście, ponieważ przed naszym przylotem padał deszcz, więc nawierzchnia była względnie twarda i dawała sporo frajdy z jazdy. Teraz jednak czeka nas prolog i pięć etapów na piasku, na który nie spadła choćby kropla wody, więc będzie znacznie trudniej.

Sześciokrotny zdobywca Pucharu Świata ma szansę przejść do historii Abu Dhabi Desert Challenge. Jeżeli wygra, będzie pierwszym quadowcem, który dokonał tej sztuki trzykrotnie. Droga na najwyższy stopień podium jest jednak stroma i kręta. Choćby ze względu na liczbę rywali. Na liście startowej quadów widnieje 17 nazwisk, w tym czterech rajdowców z nowego zespołu Astana Motorsport, doświadczony Kees Koolen z Holandii, znajomy z Dakaru – Peruwiańczyk Alexis Hernandez oraz mocna grupa lokalnych zawodników, doskonale znających pustynię.

ORLENTeam Adam Tomiczek ADDC 2017 ShakedownW bojowym nastroju jest również Kamil Wiśniewski. - W zeszłym roku nie miałem możliwości zrobienia przygotowań na pustyni. Już teraz wiem, że te treningi będą procentować w trakcie rajdu. Jestem szybszy i mam większe doświadczenie na wydmach – podkreślał.

Na starcie Abu Dhabi Desert Challenge zobaczymy czołówkę najlepszych zawodników na świecie, a wśród nich dwóch młodych i utalentowanych absolwentów Akademii ORLEN Team, Adama Tomiczka i Macieja Giemzę, a także uczestnika ostatniego Dakaru – Pawła Stasiaczka. Polacy o pierwsze punkty w sezonie powalczą m.in. z Samem Sunderlandem, Pablem Quintanillo i Matthiasem Walknerem.

- To dla mnie bardzo ważne zawody – mówi Adam Tomiczek. - Solidnie przepracowałem ostatnie tygodnie i jestem gotowy do rywalizacji na najwyższym poziomie. Każdy przejechany kilometr w tych trudnych warunkach to cenne doświadczenie rajdowe, które zaprocentuje w przyszłości. Cel na najbliższe zawody to przede wszystkim nauka. Chcę nadal doskonalić umiejętności nawigacyjne i poprawić tempo jazdy na wydmach. Podczas zeszłorocznego startu w Maroku pokazałem, że stać mnie na dobry wynik. W tym sezonie chcę powalczyć o jak najlepszą lokatę w klasyfikacji generalnej juniorów.

ORLENTeam Maciej Giemza ADDC 2017 ShakedownNowy zawodnik Orlen Teamu, Maciej Giemza, dodaje: - To mój debiut w rajdach terenowych w cyklu mistrzowskim. Do tej pory z powodzeniem rywalizowałem w zawodach enduro. Teraz przyszedł czas na kolejny krok w rozwoju, czyli cross country i nawigację. Przede mną dużo pracy i nauki, ale wierzę, że uda mi się zrealizować zamierzone cele. Przedsmak pustynnej rywalizacji miałem podczas pierwszego obozu Akademii ORLEN Team w Maroku, gdzie pod czujnym okiem doświadczonych zawodników – Jacka Czachora i Marka Dąbrowskiego, zgłębialiśmy tajniki rajdów terenowych. Cieszę się, że również podczas mojego debiutu w Abu Dhabi w naszej ekipie jest Marek Dąbrowski, który wspiera nas merytorycznie.

Przed zawodnikami pięć dni zmagań na Ar-Rab al-Chali, największej piaszczystej pustyni na świecie. Wzorem zeszłorocznej edycji rajd rozpocznie prolog, który rozegrany zostanie w Al Forsan Sports Resort. Łączna długość odcinków specjalnych w tegorocznej edycji Abu Dhabi Desert Challenge wynosi 1339 km.    

MM, fot. Orlen Team, Rafał Sonik Team, ADDC