Hungarian Baja 2016 – polska husaria

Już w najbliższy piątek w miejscowości Veszprem na Węgrzech rozpocznie się kolejna runda Pucharu Świata FIA – rajd Hungarian Baja 2016. Na listy startowe zapisało się 30 załóg samochodowych, 5 ciężarowych oraz 36 zawodników indywidualnych: motocyklistów i quadowców. Tradycyjnie liczną reprezentację tworzą Polacy.

W grupie T1 o wysokie lokaty walczyć będą Marcin Łukaszewski i Magda Duhanik, którzy kilka tygodni temu zaliczyli bardzo udany występ na pucharowej rundzie w Baja Spain. - Od startu w Hiszpanii nie minęło zbyt wiele czasu, a przed nami kolejne rajdowe doświadczenie w następnej rundzie Pucharu Świata na Węgrzech - mówi Marcin Łukaszewski. - Hungarian Baja jest rajdem, w którym weźmiemy udział po raz pierwszy, ale jedziemy powalczyć o jak najlepszą lokatę, choć na pewno nie będzie to łatwe zadanie. Przed nami ponad 500 kilometrów odcinków specjalnych, z czego 340 to sobotnie oesy. Zapowiada się ciekawy rajd, więc trzymajcie kciuki!

MCH24050 1008x672Polska załoga zmierzy się z rywalami należącymi do światowej czołówki. Zespół X-Raid zapowiedział przyjazd znakomitego Amerykanina Bryce'a Menziesa, „Latającego Fina” Mikko Hirvonena oraz doświadczonego Holendra Erika Van Loona. Apetyt na odniesienie trzeciego zwycięstwo na Węgrzech ma Rosjanin Boris Gadasin, ale na przeszkodzie mogą mu stanąć Czech Miroslav Zapletal i Polak Bartosz Momot, którzy niedawno walczyli na trasie maratonu Silk Way Rally. Mocnymi zawodnikami są również startujący „na własnym podwórku” Węgrzy: Erik Korda (Mitsubishi HRX Ford), Pal Lonyai (Porsche Macan), Imre Fodor (Ford Ranger), Imre Varga (Nissan KingCab) i Peter Osvath (BMW X6 RR). Nie można również lekceważyć reprezentanta Rumunii – Costela Casuneanu (Mitsubishi MPR 10), Czechów: Tomasa Ourednicka, Petra Hozaka (obaj Hummer H3) i Zdenka Porizka (Ford F150), oraz jedynego zawodnika teamu Overdrive – Khalifa Al-Attiyaha, czyli młodszego brata Nassera. W grupie T1 wystartują również Austriak Christof Danner w Mercedesie G oraz Francuz Laurent Poletii w MMP Rally Raid.

W grupie aut seryjnych reprezentować nas będą aż 3 załogi: Jarek Kazberuk i Robert Szustkowski (Ford Raptor), Tomasz Piec i Daniel Dymurski (Nissan Navara) oraz Mariusz Wiatr i Artur Szczygieł (Mitsubishi Pajero). W grupie T3 faworytami są Aron Domżała i Szymon Gospodarczyk.

Ponadto na węgierskich trasach ścigać się będą quadowcy: Paweł Otwinowski i Agata Stefaniak (rywalem w jej klasie będzie m.in. słynny Josef Machacek) oraz kierowca Polarisa RZR – Tadeusz Wiśniewski.

Hungarian Baja rozpoczyna się w piątek 11-kilometrowym prologiem (start o godz. 19.05). W sobotę i niedzielę zawodnicy trzykrotnie pokonają oes o długości 148 km.
MM