Wydrukuj tę stronę

I etap Rajdu Faraonów 2012 – u stóp piramid

październik 02, 2012
2012_Khalifa_31844W poniedziałek rozpoczęła się przedostatnia, ale być może decydująca już runda Pucharu Świata FIA, w której o końcowe zwycięstwo rywalizują ze sobą  Khalifa Al Mutaiwei w MINI i Jean-Louis Schlesser w buggy. Na starcie stanęli również Polacy: obok Maćka Martona, który został już etatowym pilotem Mirka Zapletala, są nasi dwaj najlepsi quadowcy: Łukasz Łaskawiec i Rafał Sonik, oraz trójka motocyklistów Orlen Teamu.

Przed zawodnikami 3000 kilometrów po pustyniach Egiptu, gdzie czekają na nich piasek, wydmy, kamienie i skały. W poniedziałek miał miejsce spektakularny start przed piramidami w Gizie. Zwycięzców poznamy w sobotę. Lider Pucharu Świata FIA Al-Mutaiwei musi mieć się na baczności, bowiem Schlesser traci do niego w rankingu tylko 9 punktów.

Zmagania w rajdzie znakomicie zainaugurował kierowca MINI, który na 330-kilometrowym odcinku specjalnym osiągnął najlepszy czas. Kolejne dwa miejsca zajęli zawodnicy startujący buggy, ale wśród nich nie było Schlessera! Drugi wynik wywalczył  Regis Deladaye w Buggy MD, a trzeci Patrick Sireyjol w SMG. Schlessera dopadły kłopoty z akumulatorem: - Muszę podziękować Patrickowi (Sireyjolowi), który pomógł mi, gdy miałem problem – mówił na mecie. - To zdarzyło mi się już na Baja Aragon: gdy wrzucam wsteczny, silnik gaśnie. Schlesser samodzielnie wycofał się z wydm, ale później jego Sonangol Buggy znieruchomiało bez znaku życia. Na szczęście Sireyjolowi udało się je reanimować. - My Francuzi zawsze sobie pomagamy! - mówił skromnie na mecie.

_EDO3804Czwarta lokatę zajął król grupy T2 - Jun Mitsuhashi w Toyocie, a piątą Rumun Costel Casuneano w Mitsubishi. Zapletal i Marton w Hummerze H3 osiągnęli 9. czas, tracąc do lider blisko pół godziny.

W klasyfikacji Mistrzostw Świata FIM zwyciężył Joan Bort Barreda. Drugi był Paolo Goncalves, a trzeci Jordi Viladoms. Osiem sekund po nim na mecie pojawił się Kuba Przygoński. Wygląda na to, że to właśnie walka o tytuł pomiędzy tymi zawodnikami będzie najbardziej pasjonująca. Dzieli ich bowiem bardzo niewielka różnica punktowa w klasyfikacji łącznej Mistrzostw Świata. – Pierwszy odcinek w Rajdzie Faraonów był długi i bardzo szybki. Cały czas trzymałem w zasadzie maksymalnie odkręcony gaz i obroty. Rzadko się zdarzało odpuszczać. Wydaje mi się, że prędkość mojego motocykla była nieznacznie niższa niż konkurentów – być może jest to kwestią konfiguracji. Trochę straciłem przez to czasu, dzisiaj więc inaczej ustawimy sprzęt by jutro znów walczyć na OSach – komentował Kuba Przygoński.

Bez niespodzianek odbyło się w klasie Open Trophy: dzisiejszą rywalizację wygrał Jacek Czachor, który linię mety przekroczył 37 sekund przed swym przyjacielem z zespołu Markiem Dąbrowskim. Rywalizacja w klasie quadów stoi oczywiście pod znakiem bratobójczego pojedynku Rafała Sonika z Łukaszem Łaskawcem. Póki co szybszy o 27 sek. był na I etapie Sonik.