Wydrukuj tę stronę

I etap Sealine Qatar Cross Country Rally 2016 - Toyota kontra MINI

kwiecień 18, 2016

Liczącą ponad 226 kilometrów trasę inauguracyjnego etapu Sealine Qatar Cross Country Rally (trzeciej eliminacji Pucharu Świata FIA) pokonał obrońca Pucharu Świata Nasser Al Attiyah. Katarczyk jadący Toyotą Hilux wyprzedził o 0`44 Saudyjczyka Yazeeda Al Rajhi i o ponad osiem minut Portugalczyka Ricardo Porema (obaj MINI). Czwarty czas uzyskał młodszy brat Nassera - Khalifa Al Attiyah (Toyota).

Doświadczona załoga ORLEN Team precyzyjnie pilotowana przez Jacka Czachora ukończyła trudny technicznie OS na dobrym szóstym miejscu. - Płynnie przejechaliśmy całą trasę nie tracąc cennych minut – powiedział Marek Dąbrowski. - Dobry rezultat to zasługa Jacka, który rewelacyjnie nawigował, prowadząc nas po rozjeżdżonej trasie. Cały odcinek jechaliśmy swoim tempem nie tracąc do czołówki zbyt wiele. Jesteśmy zadowoleni z dzisiejszego przejazdu, realizujemy swój plan, który zakłada miejsce w pierwszej piątce klasyfikacji generalnej.

- To był szybki i trudny technicznie odcinek o bardzo zróżnicowanej nawierzchni – dodał Jacek Czachor. - Na pustyni czekało na nas wiele dróg, ścieżek i rozjazdów, które mogły wprowadzić w błąd. Od startu utrzymywaliśmy równe tempo i nie popełnialiśmy błędów nawigacyjnych. Po pierwszym dniu rywalizacji jesteśmy na szóstym miejscu i walczymy dalej. Jeżeli kolejne etapy pokonamy bezbłędnie możemy awansować do ścisłej czołówki.

W stawce motocyklistów Brytyjczyk Sam Sunderland i Chilijczyk Pablo Quintanilla zameldowali się na mecie z tym samym czasem. Trzecim zawodnikiem etapu został Australijczyk Toby Price, który stracił do zwycięzców tylko dwie sekundy. Dzisiejszego etapu nie ukończył Kuba Piątek. Na cztery kilometry przed metą utalentowany zawodnik ORLEN Team złamał nogę i wycofał się z rywalizacji.

Zaledwie jedna sekunda rozdzieliła Rafała Sonika i Ignacio Casale na mecie pierwszego etapu Sealine Cross-Country Rally. Dwóch zwycięzców Dakaru pokonało całą trasę w duecie. Choć obrońca Pucharu Świata starał się zgubić rywala, ten trzymał się go przez niemal cały dystans i próbował  atakować dopiero na ostatnich kilometrach.

- W każdym rajdzie pierwszy etap jest trudny. Zwłaszcza w Rajdzie Kataru, gdzie musimy szybko oswoić się ze skomplikowaną nawigacją. Dziś na całe szczęście popełniłem tylko kilka, mało istotnych błędów – komentował na mecie krakowianin.

Quad Polaka po ukończeniu rywalizacji nie przypominał wcale pojazdu, który ścigał się na pustyni - był cały oblepiony błotem. Po burzach, które przeszły nad Katarem kilka dni temu, w wielu miejscach zostało sporo wody, zaskakując kilku zawodników, którzy zalali silniki. – Miejscami musiałem być bardzo ostrożny, zwłaszcza że przez 200 km odcinka specjalnego to ja prowadziłem, a Ignacio trzymał się za moimi plecami, oddając w moje ręce nawigację. Przyspieszył dopiero na wydmach pod koniec etapu, gdzie jego Raptor okazał się minimalnie szybszy od mojej Hondy. Minimalnie, czyli o jedną sekundę – śmiał się „SuperSonik”.

Taki wynik poniedziałkowej rywalizacji oznacza, że we wtorek lider Pucharu Świata stoi przed szansą odrobienia przynajmniej dwóch minut. Właśnie taka różnica dzieli wielkich rywali na starcie. Wystarczy więc minimalny błąd Chilijczyka, lub brak zdecydowania, by Rafał Sonik dogonił go na trasie. – Jadę w tym rajdzie już piąty raz i doskonale wiem, że tutaj nie da się uciec rywalom. W poprzednich latach szarpaliśmy się tak z Mohamedem Abu-Issą. Teraz wszystko wskazuje na to, że będziemy walczyć na sekundy z Ignacio. Jestem bardzo ciekawy kolejnych dni – powiedział quadowiec.

Jutro jeden z najdłuższych etapów rajdu. Na zawodników czeka pustynna trasa licząca 345 km.   

MM, fot. Orlen Team, X-Raid, Overdrive

Etap I Sealine Qatar  - Samochody:

1. Nasser Al-Attiyah/Mathieu BAUMEL (QAT/FRA) Toyota Hilux Overdrive 2:00:28
2. Yazeed AL-RAJHI/Timo GOTTSCHALK (SAU/DEU) Mini All4 Racing +0:44
3. Ricardo POREM/Tom Colsoul (POR/BEL) Mini All4 Racing +8:10
4. Khalifa Al Attiyah/Jean Michel POLATO (QAT/FRA) Toyota Hilux +9:49
5. Vladimir VASILIEV/Konstantin ZHILTSOV (RUS) Mini All4 Racing +11:23
6. Marek DĄBROWSKI/Jacek CZACHOR (POL) Toyota Hilux Overdrive +16:56
7. Yuriy SAZANOV/Dmytro TSYRO (KAZ/RUS) H3 Evolution  +18:44
8. Jutta KLEINSCHMIDT/Philipp Beier (GER) Mini All4 Racing +20:56
9. Khaled Ahmed Alferaihi/Abdulhaleem Al Busaidi (KSA/OMA) Nissan Patrol + 38:45
10. Michele CINOTTO (ITA) Polaris Rzr 1000  +50:08
21. Aron Domżała/Szymon GOSPODARCZYK (POL) Polaris  +1:07:52
28. Jarosław KAZBERUK/Robin SZUSTKOWSKI (POL) Ford Raptor  +1:29:13

Etap I Sealine Qatar - Motocykle:

1. Sam SUNDERLAND (GBR) KTM 450 Rally  2:27:18
2. Pablo QUINTANILLA (CHI) Husqvarna 450 Rally  +0:00
3. Toby Price (AUS) KTM 450 Rally  +0:02
4. Pierre Alexander RENET (FRA) Husqvarna 450 Rally  +1:34
5. Joan Carlos SALVATIERA (BOL) KTM 450 Replica +2:22
6. Helder RODRIGUES (POR) Yamaha WR450F  +6:08
7. Laia Sainz (ESP) KTM 450 Rally  +11:47
8. Scoot BRITNELL (AUS) Husqvarna FE 450  +38:48
9. Julian  VILLARRUBIA (ESP) Yamaha WR450F  +1:08:48
10. Mohammad AL BALOOSHI (UAE) KTM 450 Rally  +1:50:33

Etap I Sealine Qatar - Quady:

1. Ignacio CASALE (CHI) Yamaha Raptor 700  +3:04:32
2. Rafał Sonik (POL) Honda TRX 700 +0:01