II etap Sealine Cross Country Rally 2013: uczeń przed mistrzem

_DSC6984To, że kolejny etap Sealine Cross Country Rally 2013 wygrał Jean-Louis Schlesser, nie jest żadną sensacją, ale drugie miejsce wywalczone przez Martina Kaczmarskiego i Bartka Bobę to już prawdziwa rewelacja. Młodzi Polacy, którzy zaliczają dopiero swój drugi rajd w Toyocie Hilux, przegonili między innymi Mirka Zapletala, a także swego mentora – Krzysztofa Hołowczyca.

ZOBACZ TAKŻE: Sealine Cross-Country Rally 2013: buggy w roli głównej

- Dziś wszystko zagrało, żadnych problemów z samochodem, żadnych pomyłek na trasie i niemiłych niespodzianek po drodze, szczęście nam sprzyjało! – mówi Martin Kaczmarski, kierowca Lotto Team. - Te 413 kilometrów dziwnie szybko minęło. Do dzisiejszego wyniku podchodzę jednak bardzo spokojnie, dla nas nic się nie zmienia, robimy swoje, czerpiemy garściami od najlepszych, nasz cel to za każdym razem osiąganie mety. Na pustyni wszystko zmienia się jak w kalejdoskopie i niczego nie można być pewnym i to jest w tym najlepsze.

W nagrodę Kaczmarski i Boba awansowali na 3. miejsce w „generalce”. Liderem rajdu pozostaje niezmiennie Jean-Louis Schlesser, który na 413-kilometrowym etapie drugi dzień z rzędu był poza zasięgiem rywali. Z rywalizacji odpadł niestety Nasser Al-Attiyah, który uszkodził miskę olejową. Kłopoty nie ominęły również Krzysztofa Hołowczyca, który przebił koło, ale utrzymał drugie miejsce w rajdzie.

164900_4753209397186_2110236298_nMirek Zapletal i Maciek Marton odzyskali 34 minuty, które poświęcili na pomoc brazylijskiej załodze na wczorajszym etapie i dziś ruszyli do walki z trzeciej pozycji. Na mecie zameldowali się z piątym czasem. Tym razem obyło się bez błędów w nawigacji i załoga Hummera H3 Evo5 zaliczyła czysty przejazd, nieznacznie ulegając mocniejszym Hiluxom. - Wtorkowa trasa była bardzo podobna do wczorajszej i równie trudna nawigacyjnie. Szybka, bardzo kamienista i dziurawa, były też wydmy. Nie popełniliśmy żadnego błędu i przejechaliśmy czysto. Jesteśmy zadowoleni - skomentował Maciej Marton.

Pomimo defektu skrzyni biegów i braku 5. przełożenia Kubie Przygońskiemu udało się dogonić i pozostawić za sobą światową, motocyklową czołówkę. Polak na etapie zajął 2. miejsce, przegrywając tylko z Francisco Lopezem. W klasyfikacji generalnej jest drugi i traci tylko 6 sekund do Marka Comy. - Po pierwszym etapie, wraz z serwisem fabrycznym KTM-a, podjąłem decyzję, że nie będę wymieniać silnika. Wiem, że to duże ryzyko, ale zależy mi na tym, aby nie otrzymać 15 minut kary, którą przewiduje regulamin w chwili wymiany jednostki napędowej. Wymieniliśmy jedynie zębatkę w tylnym kole, aby zwiększyć DSC_6227maksymalną prędkość motocykla. Zacząłem dzisiaj gonić Marca Comę, lidera wczorajszego etapu, i cieszę się, że mi się to udało. Jak na razie jedzie mi się bardzo dobrze, dziś wiał dzisiaj silny wiatr, co trochę zniwelowało odczucie braku piątego biegu. Pod koniec odcinka specjalnego jechaliśmy praktycznie wszyscy razem, a w ostatnich minutach zaczęła się mocna rywalizacja o ostateczne pozycje. Mam nadzieję, że jutro sytuacja się nie zmieni, będzie mi się jechać tak samo dobrze i silnik wytrzyma do końca rajdu - skomentował Kuba Przygoński.

Liderem klasy ATV pozostaje Rafał Sonik, który finiszował dziś z drugim czasem za Obaidem al-Kitbe. – Jestem zadowolony z dzisiejszego wyniku, bo miałem na trasie dwie „afery” - mówi Sonik. - Najpierw przebiłem jedną oponę, a po opuszczeniu serwisu kolejną. Były to zdumiewające awarie, bo obydwie opony zostały przecięte z boku, a to zdarza się niezwykle rzadko. Nie było ludzkiej siły, żeby samemu to naprawić i koniec końców na odcinku, który liczył 410 km, ja przez 300 jechałem „na kapciu”. Muszę teraz jechać sprawnie. Mam godzinę i dwadzieścia trzy minuty przewagi nad drugim zawodnikiem, więc podstawowym zadaniem jest utrzymać tę różnicę. Uważnie nawigować i łapać jak najmniej „kapci”.

MM, fot. Marian Chytka, Jacek Bonecki

Sealine Cross Country Rally 2013 – wyniki 2. etapu:

1. Jean-Louis Schlesser/Konstantin Żilcow (F/RUS) Schlesser Original 4h 28m 12s
2. Martin Kaczmarski/Bartłomiej Boba (PL) Toyota Hilux +8m 52s
3. Nunzio Coffaro/Daniel Meneses (YV) Toyota Hilux +10m 50s
4. Ajdyn Rachimbajew/Władimir Demianienko (KZ/RUS) Toyota Hilux +12m 30s
5. Miroslav Zapletal/Maciek Marton (CZ/PL) Hummer H3 Evo 5 +17m 36s
6. Krzysztof Hołowczyc/Andreas Schulz (PL/D) Mini All4 Racing +18m 50s

Sealine Cross Country Rally 2013 – klasyfikacja generalna po 2. etapie:

KLASA SAMOCHODÓW:
1. Jean-Louis Schlesser/Konstantin Żilcow (F/RUS) Schlesser Original 8h 48m 35s
2. Krzysztof Hołowczyc/Andreas Schulz (PL/D) Mini All4 Racing +35m 34s
3. Martin Kaczmarski/Bartłomiej Boba (PL) Toyota Hilux +1h 09m 02s
4. Nunzio Coffaro/Daniel Meneses (YV) Toyota Hilux +1h 09m 41s
5. Miroslav Zapletal/Maciek Marton (CZ/PL) Hummer H3 Evo 5 +1h 16m 14s

KLASA MOTOCYKLI:

1. Marc Coma (E) KTM 450 10h 42m 44s
2. Kuba Przygoński (PL) KTM 450 +6s
3. Paulo Goncalves (P) Speedbrain SB 450 +7s

KLASA QUADÓW:
1. Rafał Sonik (PL) Honda TRX 700 11h 50m 22s
2. Obaid al-Kitbe (UAE) Honda TRX 700 +2m 41s
3. Mohammed al-Shamsi (UAE) Honda TRX 700 +1h 48m 41s