III etap Sealine Cross Country Rally 2015. Dakarowe déjà vu

Al-Attiyah, Al-Rajhi, Vasilyev... W  Sealine Cross Country Rally 2015 układ sił wciąż pozostaje ten sam. Generalka rajdu również przypomina tę, którą znamy z Dakaru.

Marek Dąbrowski i Jacek Czachor konsekwentnie z etapu na etap zmniejszają różnicę dzielącą ich od czołówki. Dzisiaj pomimo ekstremalnie trudnej nawigacji i ciężkich  warunków panujących na trasie doświadczona załoga ORLEN Team ukończyła rywalizację na szóstym miejscu, tracąc do lidera rajdu tylko 18`18. - Cały odcinek przejechaliśmy swoim tempem, nie tracąc kontaktu z czołówką. Ominęły nas niespodzianki, choć dzisiaj nie brakowało trudnych fragmentów trasy, a dodatkowo odbijające się od piachu słońce ograniczało widoczność. Tym bardziej jesteśmy zadowoleni z wyniku i awansu o dwie pozycje w klasyfikacji generalnej. Za nami połowa rajdu, pozostało jeszcze 800 kilometrów odcinków specjalnych, wszystko może się zdarzyć – powiedział Marek Dąbrowski.

Na katarskiej pustyni dobrze zaprezentowała się też druga załoga ORLEN Team. Adam Małysz z pilotem Rafałem Martonem na mecie trzeciego etapu zameldowali się z ósmym czasem. W klasyfikacji generalnej awansowali na dziewiątą pozycję. - Nie do końca jestem zadowolony z dzisiejszego przejazdu. Dojechaliśmy wprawdzie z ósmym czasem, ale trudności nawigacyjne kosztowały nas mnóstwo czasu. Straciliśmy wiele cennych minut, bo śladów po poprzednich odcinkach specjalnych jest coraz więcej i bardzo łatwo o mały błąd, który może być bolesny w skutkach. Do końca rajdu zostały dwa etapy i będziemy walczyć o jak najlepszą lokatę w klasyfikacji generalnej – powiedział Adam Małysz.

Mirek Zapletal z Maćkiem Martonem ponownie przedzielili polskie załogi, tym razem plasując się na 7. pozycji. Załoga LOTTO Team, Robert Szustkowski i Jarek Kazbedruk, na każdym kroku podkreśla, że dla niej podstawą jest osiągnięcie mety. - Samochód jest testowany, więc bardzo nas cieszy, że za nami kolejne 400 km. Zwłaszcza że minęliśmy dwa MINI po dachowaniu. Sami też mieliśmy kilka przygód, przypadków i niespodzianek, które nas zatrzymywały, ale nie daliśmy się, a najważniejsze jest to, że jak coś się dzieje, to jesteśmy sami w stanie wszystko naprawić – komentował Jarek Kazberuk.

Swoje drugie etapowe zwycięstwo w rajdzie Sealine Cross Country odniósł Rafał Sonik,  który płynnie pokonał liczący 392 kilometry etap i umocnił się na pozycji lidera klasyfikacji generalnej wśród quadów. Kamil Wiśniewski ze sporą stratą dotarł do mety na 3. miejscu. - Zmienialiśmy się na prowadzeniu z Mohamedem Abu Issą - czasem różnice były minutowe, czasem sekundowe, ale bardzo trudno tutaj uciec. Udało mi się to dopiero na ok. 270 kilometrze, kiedy mój rywal popełnił spory błąd nawigacyjny i zorientowałem się, ze jedziemy zupełnie nie w tą stronę. Kolejne 3-4 minuty zajęło mi określenie właściwego kierunku. Wygrywam póki co rajd, to jest najważniejsze. Teraz trzeba się zregenerować i przygotować do ostatnich dwóch etapów – powiedział Rafał Sonik.

Wśród motocyklistów najszybszy był Paulo Goncalves, który okazał się bezkonkurencyjny na trasie trzeciego etapu. W klasyfikacji generalnej drugiej rundy eliminacji motocyklowych Mistrzostw Świata FIM prowadzi Hiszpan Marc Coma przed swoim rodakiem Jordim Viladomsem i Chilijczykiem Pablo Quintanillą. Zawodnik Akademii ORLEN Team - Kuba Piątek trzeci etap ukończył z piętnastym czasem, w generalce pozostaje na dziesiątej pozycji. - To był bardzo ciężki i wymagający odcinek. Dużo nawigacji i jazdy przez wydmy. Niestety, popełniłem błąd nawigacyjny i musiałem nadrobić ok. 30 kilometrów. Szukając trasy, straciłem sporo czasu do czołówki, co znalazło odzwierciedlenie na mecie. Jutro najdłuższy odcinek rajdu, będę walczył, żeby odrobić dzisiejsze straty – powiedział Kuba Piątek.

MM, fot. X-Raid, Orlen Team, Lotto Team

Etap III Sealine Qatar  - Samochody

1. Nasser Al-Attiyah/Mathieu BAUMEL (QAT/FRA) Mini All4 Racing 3:59:49.
2. Yazeed AL-RAJHI/Timo GOTTSCHALK (SAU/DEU) Toyota Hilux Overdrive +9:16
3. Vladimir VASILIEV/Konstantin ZHILTSOV (RUS) Mini All4 Racing +9:22
4. Reinaldo VARELA/Gustavo GUGELMIN (BRA) Toyota Hilux Overdrive +13:01
5. Joan ROMA/Alex HARO (ESP) Mini All4 Racing +13:46
6. Marek DĄBROWSKI/Jacek CZACHOR (POL) Toyota Hilux Overdrive +18:18
7. Miroslav ZAPLETAL/Maciej MARTON (CZE/POL)    Hummer H3 Evo +19:18
8. Adam MAŁYSZ/Rafał MARTON (POL) Mini All4 Racing  +39:13
9. Yuriy SAZANOV/Arslan SAKHIMOV (KAZ) Hummer H3 Evo +40:59
10. Yasir SEAIDAN/Laurent LICHTLEUCHTER (SAU/FRA) Toyota Prado 1:33:37

Etap III Sealine Qatar - Motocykle

1. Paulo GONCALVES (PRT) Honda 450 Rally 4:29:46.
2. Pablo QUINTANILLA (CHI) KTM 450 Rally  +2:04
3. Marc COMA (ESP) KTM 450 Rally +3:59
4. Matthias WALKNER (AUS) KTM 450 Rally  +6:11
5. Jordi VILADOMS (ESP) KTM 450 Rally  +8:02
6. Sam SUNDERLAND (GBR) KTM 450 Rally  +12:01
7. Joan BARREDA BORT (ESP) KTM 450 Rally +13:53
8. Amand MONLEON (ESP) KTM 450 Rally +44:05
9. David MEGRE (PRT) KTM EXC-F +54:59
10. Mario PATRAO (PRT) KTM EXC-F +1:00:10
15.  Kuba PIĄTEK (POL) KTM 450 Rally +1:20:37

Etap III Sealine Qatar – Quady

1. Rafał SONIK (POL)  5:27:38
2. Mohamed ABU ISSA (QAT)  +1:03
3. Kamil WIŚNIEWSKI (POL)  +3:19:16