Imponująca forma Przygońskiego i Colsoula. Załoga Orlen Team prowadzi w Qatar Cross Country Rally 2017

Kuba Przygoński pilotowany przez Toma Colsoula wygrał drugi (wliczając prolog) etap Qatar Cross Country Rally. Załoga ORLEN Team bezbłędnie pokonała środowy OS, meldując się na mecie z najlepszym czasem przejazdu. Motocykliści wspierani przez PKN ORLEN po dwóch etapach rajdu pozostają wysoko sklasyfikowani w stawce najszybszych zawodników mistrzostw Świata -  Maciej Giemza zajmuje ósme miejsce, Adam Tomiczek dziesiąte. Liderem w klasie quadów jest Rafał Sonik, 12. miejsce w klasie auto zajmują Aron Domżała i Szymon Gospodarczyk.

 P6J0692Po krótkim, niespełna 5-kilometrowym prologu, który rozegrano we wtorek (a który w swoich klasach zwyciężyli: Al-Attiyah, Meo i Hernandez, dziś zawodnicy rywalizujący w  Qatar Cross Country Rally wyruszyli na prawdziwy, maratoński oes. 334-kilometrowy rozegrany pomiędzy Rawdat Rashed i Sealine resort okazał się bardzo wymagający pod względem nawigacji, o czym przekonał się m.in. Sheikh Khalid Al-Qassimi, który stracił wiele cennych minut przed CP2. Odległa, dopiero szósta pozycja Nassera Al-Attiyaha to z kolei pokłosie awarii, które dotknęły dziś jego Toyotę – brak wspomagania przez 190 km i złamany lewarek skrzyni biegów kosztowały Katarczyka ponad 12 minut straty.

Średnia prędkość na odcinku specjalnym przekraczająca 100 km/h i bezbłędna nawigacja – tak w skrócie wyglądał dzisiejszy przejazd Kuby Przygońskiego i Toma Colsoula, którzy płynnie pokonali pierwszy pustynny etap Qatar Cross Country Rally i objęli prowadzenie w klasyfikacji generalnej rajdu. Drugi na dzisiejszym OSie był Saudyjczyk Yazeed Al Rajhi, który w klasyfikacji odcinka wyprzedził Holendra Ericka van Loona. 12. czas uzyskali Aron Domżała i Szymon Gospodarczyk.

- Bardzo dobry przejazd w naszym wykonaniu i pierwsze etapowe zwycięstwo – mówił na mecie Kuba Przygoński. - Cieszę się, że już na początku rajdu jedziemy swoim tempem i płynnie pokonujemy trudne technicznie odcinki. To bardzo istotny element rywalizacji, który przekłada się na końcowy wynik w zawodach. Przed nami jeszcze trzy pustynne etapy podczas których będziemy chcieli udowodnić nasz rajdowy potencjał. Na szczególną uwagę zasługuje praca Toma, który dzisiaj bezbłędnie nawigował przez cały odcinek. Dzięki jego wskazówkom udało się minąć linię mety w rewelacyjnym czasie. Jutro startujemy jako pierwsza załoga, a przed nami kolejna prawdziwa pustynna próba.

Juniorzy ORLEN Team ze zmiennym szczęściem rywalizowali na trasie dzisiejszego etapu. Najmłodszy w stawce motocyklistów Maciej Giemza, po dobrym odcinku, zameldował się na mecie z ósmym czasem przejazdu. Drugi z absolwentów Akademii ORLEN Team Adam Tomiczek zawody ukończył na dziesiątym miejscu. Najszybciej dzisiejszy OS pokonał Sam Sunderland przed Paulo Goncalvesem i Kevinem Benavidesem.

ORLENTeam Adam Tomiczek QatarRally Etap 2- Dzisiaj mieliśmy pierwszy, poważny test nawigacyjny na pustyni. Muszę przyznać, że zapowiedzi dotyczące trudności katarskiego rajdu nie były ani trochę przesadzone. Warunki w jakich rywalizujemy wymagają od nas maksymalnej koncentracji i utrzymania dobrego tempa jazdy. Przez cały dzisiejszy odcinek pilnowałem roadbooka, żeby nie popełnić poważniejszych błędów nawigacyjnych. Etap kończę na dobrym ósmym miejscu i awansuję w generalce – powiedział Maciej Giemza.

- To był bardzo długi, kamienisty i wyczerpujący odcinek, który dał mi się mocno we znaki. W pierwszej części trasy miałem kilka błędów nawigacyjnych, które spowodowały, że straciłem sporo czasu szukając właściwego szlaku. Po powrocie na trasę złapałem swój rytm i zacząłem odrabiać straty. Niestety nie udało się zniwelować ich w całości. Przed nami jeszcze trzy etapy i kilkaset kilometrów w bardzo ciężkim terenie. Nie poddajemy się, jedziemy dalej i zbieramy cenne doświadczenie – powiedział Adam Tomiczek.

Lepszy o sześć minut od Rafała Sonika okazał się zwycięzca prologu - Alexis Hernandez. Peruwiańczyk jadąc po śladach rywali, dogonił Polaka na półmetku oesu. Od tego momentu nie odstąpił go już na krok. – Alexis miał w tym momencie przewagę sześciu minut, więc nie musiał ryzykować. Co więcej zepsuła mu się przewijarka do roadbooka i nie mógł samodzielnie nawigować. Zdał się na mnie i można powiedzieć, że „dociągnąłem” go do mety – mówił rajdowiec. - To będzie bardzo ciekawa rywalizacja. Mój mechanik, Jarek Zając słuchał, jak pracuje silnik w quadzie Peruwiańczyka. A Jarek ma ucho! Powiedział, że ma mocno podrasowany i wzmocniony motor, więc jeśli tylko będzie mieć okazję, na pewno spróbuje wykorzystać jego moc.

Po zakończeniu etapu sędziowie dopisali jednak Hernandezowi 40 minut kary, zmuszając go do przekazania koszulki lidera rajdu Sonikowi, który ma obecnie ponad 20 minut przewagi nad Koolenem i ponad 30 minut nad Hernandezem.

W czwartek na zawodników czeka najdłuższy etap tegorocznego Qatar Cross Country Rally. Organizatorzy zaplanowali odcinek specjalny liczący ponad 350 kilometrów.
MM, fot. Orlen Team, Rafał Sonik Team

Klasyfikacja generalna Qatar Cross Country Rally - Samochody
1. Kuba PRZYGOŃSKI/Tom COLSOUL (POL/BEL) Mini All4 Racing 3:24:15.0
2. Yazeed AL-RAJHI/Timo GOTTSCHALK (SAU/DEU) Mini John Cooper Works Rally +1:25.0
3. Erick VAN LOON/Wouter ROSEGAAR (NLD) Toyota Hilux +3:59.4
4. Leroy POULTER/Dirk VON ZITZEWITZ (ZAF/DEU) Toyota Hilux +5:38.8
5. Mohammed ABU ISSA/Xavier PANSERI (QAT/POL) Mini All4 Racing +7:13.1
6. Nasser Al-ATTIYAH/Mathieu BAUMEL (QAT/FRA) Toyota Hilux  +12:20.1
7. Khalid AL QASSIMI/Khalid AL KENDI (ARE) Peugeot 3008 Dkr  +13:14.5
8. Martin PROKOP/Jan TOMANEK (CZE) Ford F-150 Evo +17:28.3
9. Miroslav ZAPLETAL/Marek SYKORA (CZE?SVL) H3 EVO  +19:17.0
10. Yuriy SAZONOV/Vitaly YEVTYEKHOV (KAZ) H3 EVO +20:20.6
...12. Aron DOMŻAŁA/Szymon GOSPODARCZYK (POL) Toyota Hilux +36:17.40
 
Klasyfikacja generalna Qatar Cross Country Rally - Motocykle
1.      Sam SUNDERLAND (GBR) KTM 450 Rally Factory  3:48:01.2
2.      Paulo GONCALVES (PRT) Honda 450 CRF Rally  +9:32.9
3.      Kevin BENAVIDES (ARG) Honda 450 CRF Rally  +10:54.4
4.      Pablo QUINTANILLA (CHI) Husqvarna 450 Rally  +12:53.8
5.      Pierre Alexander RENET (FRA) Husqvarna 450 Rally  +13:14.6
6.      Matthias WALKNER (AUT) KTM 450 Rally Factory  +16:05.6
7.      Antoine MEO (FRA) KTM 450 Rally Factory  +36:28.7
8.      Maciej GIEMZA  (POL) KTM 450 Rally Replica  +53:13.9 (Junior)
9.      Mohammed Al-BALOOSHI (ARE) KTM 450 Rally Replica  +56:01.3 
10.   Adam TOMICZEK (POL) KTM 450 Rally Replica  +1:23:44.6 (Junior)