Italian Baja 2010: Wielki rewanż, czyli Hołowczyc kontra Gadasin

italianbaja2009_offroadsport_by_m.chytka2_bigRównolegle z Great Escape Rally 2010 we Włoszech odbędzie III runda Pucharu FIA w rajdach baja – rajd Italia Baja. Podobnie jak w Żaganiu, tak i w okolicach Pordenone nie zabraknie off-roadowych emocji. Ozdobą rajdu będzie zwłaszcza pojedynek Krzysztofa Hołowczyca z dwukrotnym triumfatorem pucharu – Rosjaninem Borisem Gadasinem.

Krzysztof Hołowczyc, skreślony z klasyfikacji II rundy pucharu, rajdu Baja Rosja z powodu nieregulaminowej zwężki, będzie miał okazję zrewanżować się Gadasinowi, który zajął jego miejsce na najwyższym stopniu podium. Boris Gadasin będzie jednak bardzo trudnym przeciwnikiem – jego Nissan jest mocniejszy od Navary Orlen Teamu, a na dodatek Rosjanin doskonale zna trasy Italia Baja, gdzie wygrywał w latach 2007 i 2009.

- Choć po raz pierwszy wystartuję w rajdzie Italian Baja, to nie ukrywam, że przyjechałem tu, żeby wygrać. Mogę obiecać naszym kibicom, że damy z siebie wszystko i będziemy ponownie najszybszą załogą w stawce. Jesteśmy głodni tego zwycięstwa, by jak najszybciej zapomnieć o bolesnej dyskwalifikacji w Rosji. Jestem pewny, że we Włoszech nie spotkają nas żadne przykre niespodzianki i wygra ten, kto będzie szybszy na trasie. Jedziemy tym samym egzemplarzem Navary, co w Rosji, mamy tylko inny silnik, gdyż limit kilometrów poprzedniego już się wyczerpał. Dziś popołudniu przeprowadzimy shakedown samochodu i mam nadzieję, że szybko znajdziemy odpowiednie ustawienia zawieszenia na włoskie bezdroża. Z tego co słyszałem tutejsze trasy są bardzo kręte, techniczne, czyli takie, jakie najbardziej lubię.  Mam nadzieję, że zaprocentuje tutaj  moje doświadczenie z rajdów płaskich – mówi Krzysztof Hołowczyc.

Chrapkę na zwycięstwo mają również inni znakomici zawodnicy, jak Holender Tonnie Van Deijne, startujący eksfabrycznym Mitsubishi Pajero Evolution MPR13 czy też zawsze groźny Balazs Szalay dysponujący Oplem Antarą z 7-litrowym silnikiem. „Hołek” będzie miał tym trudniejsze zadanie, iż jako zawodnik z listy priorytetowej FIA musi zamontować w silniku bardziej restrykcyjną zwężkę od większości pozostałych kierowców (priorytet posiadają także Gadasin, Van Deijne i Novitskiy).

Oprócz Hołowczyca na liście startowej Italian Baja 2010 widnieją jeszcze trzy polskie załogi. Piotr Beaupre wraz z Jackiem Lisickim będę mieli okazję po raz pierwszy sprawdzić w boju swój nowy nabytek – Bowlera Nemesisa. Na rajdowe trasy po okresie rekonwalescencji powraca Mariusz Ryczkowski (z pilotem Ludwikiem Wikowiczem), który doznał kontuzji na zawodach Hungarian Baja 2009. Program przygotowawczy do startu w Dakarze 2011 rozpoczynają Aleksander Sachanbinski i Arek Rabiega, którzy rywalizować będą w klasie T2.

Zawody Italian Baja 2010 rozpoczną się piątek od superoesu i potrwają przez dwa kolejne dni. Zwycięzców poznamy w niedzielę wieczorem. Na liście zgłoszeniowej widnieje 114 załóg, z czego 58 stanowią samochody, 18 motocykle i 37 quady oraz jedna ciężarówka.
AK

ZOBACZ TAKŻE: