Italian Baja 2011 – już za 2 tygodnie rusza Puchar Świata FIA

FazekasGadasin, Novitskiy, Kahle, Fazekas… Lista startowa rajdu Italian Baja nie została jeszcze oficjalnie ogłoszona, ale już wiemy, że nie zabraknie na niej gwiazd off-roadu. Zawody, do których dzielą nas tylko 2 tygodnie, zainaugurują Puchar Świata FIA w rajdach cross-country baja.

Największe szanse na zwycięstwo we Włoszech mają Rosjanie. Pod nieobecność Krzysztofa Hołowczyca, który triumfował we Włoszech rok temu, głównym faworytem do zwycięstwa będzie Boris Gadasin. Kierowca G-Force Proto wygrywał Italian Baja w latach 2007 i 2009. W roku 2008 nieznacznie tylko (tracąc zaledwie 33 sekundy) przegrał z Nasserem Al-Attiyahem – tegorocznym zwycięzcą Dakaru.

Groźnym rywalem Gadasina może być jego rodak - Leonid Novitskiy, startujący wraz z Adreasem Schulzem rajdowym BMW X3 CC. Doświadczona załoga reprezentująca barwy teamu X-Raid wystąpi w roli obrońcy ubiegłorocznego Pucharu Świata FIA w rajdach cross-country. We Włoszech Novitskiy będzie jedynym oficjalnym kierowcą X-Raidu, ale już na starcie kolejnej rundy w Abu Dhabi obok niego stanie jego kolega z zespołu Stephane Peterhansel, który w tym roku przesiada się z BMW X3 CC do… MINI All4 Racing!

Niemieckich off-roaderów we Włoszech reprezentować będzie trójka kierowców w rajdowych Mercedesach. Największe szanse na dobry wynik ma Matthias Kahle (zwycięzca Dakaru w klasie buggy), który ponownie zasiądzie za kierownicą prototypowego SAM-a 35 CC. Szef zespołu SAM, Sven Knorr, zapowiedział, że jeśli jego załoga osiągnie dobry wynik, jej kolejnym wyzwaniem będzie portugalski rajd Ervideira Rali TT.

Ponadto na starcie Italia Baja staną dwa Mercedesy G, które pod kanciastymi nadwoziami pickupów skrywają nowoczesne ramy przestrzenne skonstruowane w firmie Lennson CC. W ich kabinach zasiądą: zwycięzcy German Rallyraid Championship (GORM) – Frank i Stephan Stensky, oraz duet Ingo i Silke Kaldarasch. Dla obu tych załóg zawody te będą stanowić ich debiut w  Pucharze FIA.

W rywalizacji o najwyższe lokaty swoje trzy grosze dorzuci zapewne groźny Karoly Fazekas z Węgier, który na trasę wyruszy BMW X5. My zaś szczególnie kibicować będziemy Polakom: Piotrowi Beaupre i Jackowi Lisickiemu, którzy w Pordenone zadebiutują w swojej nowej rajdówce – BMW X5 CC, pochodzącej ze stajni X-Raid.

Text i foto: Arek Kwiecień / Sigma Pro