Italian Baja 2012: rajdowe gwiazdy i sensacyjne debiuty (LISTA STARTOWA)

Rajd Italian Baja, który rozpocznie się 17 marca, inauguruje tegoroczny Puchar Świata FIA w rajdach cross-country. Lista zgłoszeń budzi ogromne wrażenie! W zawodach zmierzą się m.in. trzej zwycięzcy wcześniejszych edycji pucharu - Khalifa Sultan Al Motaiwi, Boris Gadasin oraz Jean-Louis Schlesser. Nie zabraknie także Polaków: Adama Małysza, Szymona Ruty, Pawła Molgo i... Hanny Soboty (CZYTAJ TAKŻE: Rajdowa Sobota. „Stokrotka” na starcie Italian Baja 2012!).

Italian Baja 2012 - lista zgłoszeń:

IB2012_lista

Przed zawodami trudno wskazać głównego faworyta, bo... kierowców, którzy mają szansę na zwycięstwo, jest tak wielu. Na pewno apetyt na wygraną ma Rosjanin Boris Gadasin w G-Force Proto, który we Włoszech zwyciężył m.in. w ubiegłym roku, a w sumie w „Italian” triumfował już po trzykroć. Jego najgroźniejszym rywalem wydaje się być Khalifa Sultan Al Motaiwi z Dubaju, nowy kierowca zespołu X-Raid, który do Pordenone zabiera najlepsze auto ubiegłego Dakaru - MINI All4 Racing. Al Motaiwi jest zwycięzcą Pucharu FIA z 2004 roku, który za cel postawił sobie walkę o czołowe lokaty na Dakarze 2013. W tym sezonie regularnie będzie startować (w parze z Andreasem Schulzem – dwukrotnym zwycięzcą Dakaru) w najważniejszych imprezach cross-country na świecie, w tym w Baja Poland. Organizatorzy rajdu informują ponadto o starcie Jeana-Louisa Schlessera - jednego z najznakomitszych off-roaderów świata - m.in. dwukrotnego triumfotara rajdu Dakar (1999 i 2000), wielokrotnego zwycięzcy Africa Race, który dwukrotnie w swej karierze wygrywał także Italian Baja (1998 i 2002). Francuz w ubiegłym roku zajął we Włoszech 5. lokatę. W tym roku znów stanie w szranki za kierownicą swego buggy napędzanego 7-litrowym silnikiem.

Ta trójka kierowców wydaje się być najpoważniejszymi kandydatami do zwycięstwa, ale nie zdziwimy się wcale, gdy do walki włączą się inni. Na przykład znakomity kierowca rajdowy WRC, Fin Toni Gardemeister, który zasiądzie za kierownicą Mitsubishi, lub zdobywca Pucharu w grupie T2 - Ilya Kuznetsov, który tym razem pokieruje T-jedynkowym SAM-em Mercedes 35CC budzącym duże zainteresowanie czołowych kierowców. W Toyocie Hilux – aucie, które było największą niespodzianką rajdu Dakar 2012 – pojedzie z kolei jeden z czołowych rajdowców WRC, Holender Peter Van Merksteijn.

Obok Gadasina we Włoszech wystartują ponadto dwaj inni znakomici Rosjanie: Bogdan Novitskiy oraz Vladimir Vasilyev (zwycięzca niedawnego White Hills Baja Russia), którzy również poprowadzą G-Force Proto. Czarnym koniem zawodów mogą być Czesi – powracający Mirek Zapletal z X-Raidowym BMW X3CC oraz Zdenek Porizek w Hummerze. Z kolei Rumun Costel Casuneanu stanie do walki eksfabrycznym Mitsubishi Pajero Evolution.

Na liście startowej Italian Baja znajdują się również: Węgier Zoltan Garamvölgyi (organizator Hungarian Baja), który wystartuje Nissanem, Ukrainiec Vadym Nesterchuk w Mitsubishi czy Włoch Riccardo Milazzo w chińskim Great Wallu, którego – co udowodnił w styczniu Carlos Sousa – nie wolno lekceważyć.

Na Italian Baja 2012 nie zabraknie również Polaków. Po udanym debiucie na Dakarze nowe doświadczenia we Włoszech zdobywać będzie Adam Małysz w Mitsubishi L200, jak zawsze w duecie z Rafałem Martonem. Jak niedawno informowaliśmy, do walki w grupie T2 stanie kierowca Orlen Teamu Szymon Ruta w Toyocie, dla którego będzie to debiutancki występ w rajdach cross-country. Jednym z jego rywali będzie aktualny Mistrz Polski T2 – Paweł Molgo, który na Italian Baja wystąpi swoim Pajero w parze z Januszem Jandrowiczem – na co dzień etatowym pilotem Piotra Domownika (we Włoszech w roli team managera NAC Rally Team). Niespodzianką jest pierwszy występ na pucharowych arenach Hanny Soboty, również w Mitsubishi Pajero (CZYTAJ WIĘCEJ: Rajdowa Sobota. „Stokrotka” na starcie Italian Baja 2012!)

AreK (via marathonrally.com), fot. Konrad Jęcek, arch.

ZOBACZ TAKŻE: Italian Baja 2011 – hat-trick Borisa Gadasina | Italian Baja 2010: Krzysztof Hołowczyc triumfuje na ziemi włoskiej | Italian Baja 2009: Boris Gadasin - spodziewany zwycięzca | Nasser Al-Attiyah i Tina Thoerner wygrywają Italian Baja 2008