Kuba Przygoński wygrywa Dubai International Baja 2019

Bardzo udanie rozpoczęła się przygoda Kuby Przygońskiego i Timo Gottschalka z nowym samochodem – Mini John Cooper Works Buggy. Załoga Orlen Team wygrali Dubai International Baja 2019, powtarzając sukces sprzed roku. Na 5. miejscu uplasował się Bartek Boba pilotujący Benediktasa Vanagasa, a na 8. powracający po przerwie w teren Martin Kaczmarski.

W ramach pierwszego etapu Dubai Baja zawodnicy mieli do przejechania 201 km trasy wiodącej głównie przez wydmy. Była to dobra okazja dla Przygońskiego i Gottschalka do przetestowania nowego samochodu z napędem na tylną oś. Załoga ORLEN Team przyjechała na metę pierwszego odcinka z drugim czasem i może być zadowolona z debiutu w Mini Buggy. Zwyciężył Khalid Al Qassimi (Peugeot 3008 DKR) z minimalną przewagą 48 sekund.

– Mieliśmy dziś do przejechania 200 km po wydmach, które przeplatały się z płaską, piaszczystą pustynią. Po raz pierwszy jadę w samochodzie typu buggy z napędem na tylne koła i udało nam się utrzymać dobre tempo. Możemy jechać takim samochodem bardzo szybko, dzięki trochę większym oponom i większym skoku zawieszenia. W trakcie jazdy przebiliśmy jedną oponę i tego nam trochę szkoda, ale jesteśmy zadowoleni z tego odcinka. Straciliśmy 2 minuty na wymianie koła, a przewaga Qassimiego, który wygrał wynosi około 40 sekund, więc mamy dobrą pozycję startową przed jutrzejszym odcinkiem. Celem będzie atak – mówi Kuba Przygoński, zawodnik ORLEN Team.

Trzecią pozycję w pierwszym etapie zajął Martin Prokop (Ford Raptor RS Cross Country). Czeski kierowca stracił do lidera 2:57 minuty. Ze stratą 6:11 minuty na metę przyjechał z kolei Władimir Wasiliew (Toyota Hilux).

Celem Przygońskiego i Gottschalka na drugim, liczącym 205 km odcinku Dubai International Baja była walka o zwycięstwo rajdzie z Khalidem Al Qassimim. Rywalizacja trwała do ostatnich kilometrów i zakończyła się sukcesem zawodników Orlen Team!

– Wygrywamy Dubai Baja i bardzo się cieszymy, zwłaszcza że jest to pierwsze zwycięstwo w Mini Buggy. Za nami dobre zawody i dużo walki na ostatnim odcinku. Dogoniliśmy Qassimiego, a później jechaliśmy równo z nim. Niestety 10 km przed metą zakopaliśmy się i był to stresujący moment. Wiedzieliśmy, że jeżeli szybko się odkopiemy, to będziemy mieli szansę wygrać. Bardzo ryzykowaliśmy w końcówce, skakaliśmy ze wszystkich wydm, ale samochód przetrwał, a my zwyciężyliśmy. Mini Buggy sprawował się bez zarzutu i bardzo dobrze współpracowało mi się z Timo. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że wygrywamy po raz drugi Dubai Baja i jest to kolejny dobry znak – Mówi Kuba Przygoński.

Drugie miejsce w rajdzie zajął Khalid Al Qassimi, który dojechał na metę sobotniego odcinka z czwartym czasem. Na najniższym stopniu podium staną Martin Prokop (Ford Raptor RS Cross Country), a tuż za nim uplasował się Władimir Wasiliew (Toyota Hilux), który osiągnął najlepszy czas na ostatnim OS-ie.

Zawody w Zjednoczonych Emiratach Arabskich były drugą rundą Pucharu Świata FIA w rajdach baja. Załoga ORLEN Team startowała po raz pierwszy w tegorocznym cyklu.

MM

Wyniki Dubai International Baja 2019:
1 Kuba Przygoński / Timo Gottschalk MINI John Cooper Works Buggy 5:15:10
2 Khalid Al Qassimi / Xavier Panseri Peugeot 3008 DKR 5:16:20
3 Martin Prokop / David Kripal Ford F-150 5:18:22
4 Władimir Wasiliew / Konstantin Zhiltsov Toyota Hilux Overdrive 5:20:52
5 Benediktas Vanagas / Bartłomiej Boba Toyota Hilux 5:33:56 (7:00)
6 Miroslav Zapletal / Marek Sykora F150 Evo 5:39:16
7 Andrey N. / Vladimir N. G-Force Bars 5:45:21
8 Martin Kaczmarski / Tapio Souminen Toyota Hilux Overdrive 5:49:31

MC2 2812

Artykuły powiązane