Wydrukuj tę stronę

Kuba Przygoński wygrywa Dubai International Baja 2018

marzec 10, 2018

Kuba Przygoński razem z pilotem Tomem Colsoulem wygrali drugą rundę Pucharu Świata Cross Country Dubai International Baja. Ostatniego dnia rajdu załoga ORLEN Team utrzymała prowadzenie, wyprzedając w klasyfikacji końcowej Rosjanina Władimira Wasiliewa oraz Saudyjczyka Yasira Seaidana. To drugie, po zeszłorocznej wygranej w Italian Baja, zwycięstwo Przygońskiego w Pucharze Świata.

Drugiego dnia Dubai International Baja zawodnicy ponownie mieli do pokonania pustynny odcinek specjalny o długości 173,69 km prowadzący po wydmach i wyschniętych jeziorach. Po wygraniu piątkowej próby jako pierwsi na trasę wyruszyli Kuba Przygoński i Tom Colsoul w swoim Mini John Cooper Works Rally.

Najlepszy czas sobotniego odcinka uzyskał kierowca gospodarzy Khalid al-Qassimi (Peugeot 3008 DKR), który był szybszy o minutę i 46 sekund od Saudyjczyka Yasira Seaidana (Toyota Hilux) Trzeci, ze stratą kolejnych trzech sekund, był Przygoński. Zawodnik ORLEN Team utrzymał tym sposobem prowadzenie z pierwszego dnia rywalizacji i w klasyfikacji końcowej rajdu o ponad 4 minuty wyprzedził Rosjanina Władimira Wasiliewa (Mini All4 Racing) oraz Yasira Seaidana, który stracił ponad 6 minut. Po Italian Baja 2017, to drugie zwycięstwo pary Przygoński–Colsoul w rundzie Pucharu Świata.

– Naszym celem od początku było stanąć na podium Baja Dubai, dlatego atakowaliśmy od pierwszych kilometrów – mówi Kuba Przygoński. – Wygraliśmy i jesteśmy bardzo szczęśliwi. Zostaliśmy liderami Pucharu Świata, a to dobry prognostyk przed kolejnymi rundami. Cieszę się, że wróciliśmy do rywalizacji na pustyni, chociaż temperatura dochodząca do 35 st. Celsjusza dawała się we znaki. Fajna, techniczna trasa po wydmach i wyschniętych jeziorach, na których jechaliśmy nawet ponad 180 km/h. Wracamy do Polski zadowoleni.

Drugi z Polaków, Szymon Gospodarczyk, nawigujący Claude'a Fourniera zajął 3. lokatę w klasie T3. Francusko-polska załoga prowadzi w generalce pucharu pojazdów SSV.

W klasyfikacji samochodowej Pucharu Świata FIA pozycję lidera zajmuje Kuba Przygoński, który ma 42 punkty. Drugi, ze stratą 5 oczek, jest Władimir Wasiliew, a trzeci Martin Prokop, który traci 9 punktów. Kolejna runda Pucharu to rajd Abu Dhabi Desert Challenge, który odbędzie się w dniach 24–29 marca.

MM, fot. X-Raid

Dubai International Baja 2018 – wyniki końcowe:

  1. Kuba Przygoński / Tom Colsoul (POL/BEL) Mini John Cooper Works Rally 4:10.27
  2. Władimir Wasiliew / Konstantin Żilcow (ROS) Mini All4 Racing +4.08
  3. Yasir Seaidan / Aleksiej Kuzmicz (SA/ROS) Toyota Hilux +5.40
  4. Martin Prokop / Jan Tománek (CZE) Ford F-150 Evo +35.36
  5. Mansoor al-Helei / Khalid Alkendi (ZEA) Nissan Pick-Up +38.25