Kuba Przygoński zwycięża Qatar Cross Country Rally 2018

Niespodziewana awaria silnika w Toyocie Hilux Nassera Al-Attiyaha na V etapie rajdu Qatar Cross Country Rally spowodowała, że rzutem na taśmę na pierwsze miejsce w końcowej klasyfikacji IV rundy Pucharu Świata FIA awansował Kuba Przygoński, który tym samym powrócił na fotel lidera pucharu. Tuż za podium rajdu uplasowali się Aron Domżała i Maciej Marton.

Cztery z pięciu dni walki w Katarze stało pod znakiem wyśmienitej jazdy Nassera Al-Attiyaha występującego tym razem w roli gospodarza. Katarczyk caly czas czuł jednak na plecach oddech rywali – dwóch polskich załóg, ale również Czecha Martina Prokopa, Holendra Erika Van Loona czy Rosjanina Vladimira Vasilyeva. Zawodnicy pokonali w sumie  1390 km, jadąc po wyjątkowo trudnych pustynnych terenach. Wszyscy jak jeden mąż zmagali się z przebitymi kołami, odkopywaniem aut z piasku i błądzeniem po pustyni. Gdy wydawało się już, że losy rywalizacji są rozstrzygnięte w Hiluxie Al-Attiyaha zaniemógł silnik, uniemożliwiając mu dotarcie do mety finałowego oesu. Puchar za zwycięstwo trafił więc ostatecznie w ręce polskiego kierowcy!  

- Niesamowity wynik i wielkie emocje! - radował się na mecie Kuba Przygoński, zawodnik ORLEN Team. - Rywalizacja trwała do samego końca. Cieszymy się! Ten rajd pokazał, że jesteśmy z Tomem (Colsoulem – przyp. Red) bardzo zgranym zespołem, w dobrej formie, jedziemy szybko i potrafimy dobrze nawigować. Odzyskujemy 1. miejsce w Pucharze Świata, mamy dużą przewagę punktową, więc w kolejnych startach nie będziemy mieć już takiej presji. 

Kolejne miejsca na podium zajęli Valdimir Vasilyew oraz Yasir Hamd Seaidan. Aron Domżała i Maciek Marton rajd ukończyli z 4. lokatą, a Martin Prokop z 5. Na 6. pozycji uplasował się znany polskim kibicom Claude Fournier, któremu wyjątkowo nie towarzyszył jednak Szymon Gospodarczyk. Klasę motocykli wygrał Maciek Giemza, który za rywali miał jednak tylko dwóch quadowców.

QATAR CROSS COUNTRY RALLY 2018 – wyniki końcowe
1. Jakub Przygoński 14:14:46
2. Vladimir Vasilyev 14:54:59 
3. Yasir Hamad Seaidan 16:30:02
4. Aron Domżała 16:48:36
5. Martin Prokop 16:50:51

Artykuły powiązane