Małysz, Komornicki, Dąbrowski, Stańco i Marton na starcie CélTrans’97-Rábaköz Cup

W dniach 24-26 maja w Himod na Węgrzech odbędzie się II runda Mistrzostw Węgier w Rajdach Cross-Country, będąca zarazem II rundą Pucharu FIA CEZ i I rundą Mistrzostw Czech. Polskę reprezentować będą min. Adam Małysz i Rafał Marton, walczący o Puchar FIA CEZ (Europy Środkowo-Wschodniej), Łukasz Komornicki, Marek Dąbrowski i Jacek Czachor debiutujący jako załoga samochodowa,  Maciej Stańco i Ernest Górecki rywalizujący w grupie T2, a także Maciek Marton – pilot Czecha Mirka Zapletala.

Zawody rozegraną zostaną w okolicach  Rábaköz, gdzie polscy off-roaderzy w poprzednich latach ścigali się w ramach Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych. W tym roku rajd, który nie zbierał zbyt dobrych recenzji za organizację, nie został ujęty w kalendarzu RMPST, stąd i nasza reprezentacja jest nieco skromniejsza. Ale w tym przypadku ilość nie idzie w parze z jakością, bo Polacy z pewnością będą walczyć o najwyższe lokaty. Łatwo im jednak nie będzie, bo czekają na nich zacni rywale.

- Będą to dość krótkie, dwudniowe zawody, które traktujemy zupełnie treningowo – komentuje Marek Dąbrowski, który wystartuje Mitsubishi Pajero klasy T1 w parze z Jackiem Czachorem. - Przejedziemy jednak 8 oesów, a to niewątpliwie spora szansa na naukę. Chcemy sprawdzić się z Jackiem, zgrać jako Dabrowski_Orlen_Pajerosamochodowy team i dopracować komunikację wewnątrz auta. Później jedziemy na kultowy Silk Way Rally i do tego czasu musimy tworzyć perfekcyjnie zgrany zespół. Jazdę motocyklem traktuję już jak odskocznię i trening kondycyjny, teraz cieszę się, że czeka mnie coś nowego. Na pewno pierwszy start ułatwią nam umiejętności odpowiedniej nawigacji i czytania ułożenia terenu, a to właśnie ich brak często gubi debiutantów.

Na starcie staną m.in. Balázs Szalay (były Mistrz Polski, zdobywca 2. miejsca na Silk Way Rally 2012, dla którego będzie to jedyny występ na krajowym podwórku), obrońca tytułu Károly Fazekas, który zadebiutuje za sterami świeżo zbudowanego BMW X6, oraz Imre Fodor, który podobnie jak Małysz poprowadzi Toyotę Overdrive. Z Węgrami i Polakami zmierzy się Czech Mirek Zapletal pilotowany przez Maćka Martona.

Na CélTrans’97-Rábaköz Cup zawodnicy pokonają w sumie 449 kilometrów, z czego 320 km to odcinki specjalne. Rajd rozpocznie się w piątek 24 maja od 6-kilometrowego superoesu. W sobotę rajdowcy przejadą 169 km, a w niedzielę 145 km.
MM, fot. Orlen Team